Yomra Kültür Merkezi için açılış töreni düzenlendi

Trabzon'un Yomra ilçesinde Yomra Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Merkezi için açılış töreni düzenlendi.

Trabzon Haber 28.03.2022, 11:23 28.03.2022, 12:21
Yomra Kültür Merkezi için açılış töreni düzenlendi

Yomra Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Merkezi'nin açılışı İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışa Koray Aydın'ın yanı sıra  İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli ve siyasi parti ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Açılış töreninde konuşma yapan Yomra Belediye Başkanı Musta Bıyık şunları söyledi:

2018 yılının Araklı ayıydı. Genel Başkan Yardımcımız, ilçemizin gururu Sayın Koray Aydın'ın önderliğinde, Yomramıza hakkı olan hizmetleri kazandırmak için adaylığımızı açıklayarak yola çıktık. Hedefimiz, Yomramızı modern bir şehir haline getirmek, Yomralıya mahrum kaldığı hizmetleri kazandırmaktı. Allah nasip etti, milletimiz görevi bizlere verdi. İlk işlerimizden biri, burada bulunan ve halkımıza düğün salonu olarak hizmet verdiği iddia edilen köhne yapıyı yıkmak oldu. Bu yıkımı yaptığımızda bizlere burun kıvıranlar vardı. Çünkü bizim Yomra için hayal ettiklerimizi, Yomralıya layık gördüklerimizi onlar anlayamıyordu. 

Yomra Doğu Karadeniz'in cazibe merkezidir

Bugün Yomra Kültür Merkezi inşaatını tamamlamış; Yomramıza modern bir merkez, insanlarımıza yakışır salonlar kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yomra Kültür Merkezi; 400 kişilik düğün salonu, 350 kişilik konferans salonu, 150 kişilik çok amaçlı salonu içinde barındırmaktadır. Ayrıca, merkezimizin zemin katında kadınlarımızın üretim amaçlı meslek öğrenmeleri için 4 adet salon oluşturulacaktır. Yomra, artık Doğu Karadeniz'in cazibe merkezidir. Yomra Kültür Merkezi de sadece Yomra'ya değil, tüm Trabzon'a hizmet verecek, ilçemizin marka değerine çok önemli katkılar sunacaktır.

Bu açılış programında kıymetli hemşehrilerime bir de müjde vermek istiyorum. Kültür Merkezimizin de üzerinde bulunduğu, halkımız tarafından Alt Cadde olarak adlandırılan Hükümet Caddesi'ni tamamen yenilemek için proje ve ihale çalışmalarımızı tamamladık. Çok yakında yapım çalışmarımıza başlayacağız. Çok uzun yıllardır taş üstüne taş konmamış, hiç bir sorununa el atılmamış bu caddemizi, yapacağımız altyapı, üstyapı ve aydınlatma çalışmaları pırıl pırıl bir hale getireceğiz. 

Kıymetli Yomralılar,
Değerli misafirlerimiz;

Sözlerimin başında da belirttiğim gibi bizler, Yomramızı marka ilçe haline getirmek için yola çıktık. Şükürler olsun ki 3 yılda bu amaçla çok ciddi işler yaptık. Yomramıza kazandırdığımız Sahil Gezinti, Dinlenme ve Spor Alanı'nın ilk etabı halkımızın teveccühüne mahsar oldu. 2. etabın yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Yomra Hürriyet Parkı ve Yaşam Alanı'nın yapım çalışmalarına ara vermeden devam ediyoruz. Burası tamamlandığında ilçemiz çok önemli bir sosyal alan kazanacak, Sancak Mahallemizin yaşam alanı eksikliği ortadan kalkacaktır. Sadece 3 yılda 10 adet çocuk parkını mahallelerimize kazandırdık. Hemen şurada, deniz kenarında bulunan çöplüğü ormana dönüştürdük. Oraya diktiğimiz yüzlerce fidan büyüdüğünde Yomra, denizin kenarında Kent Ormanı olan nadir ilçelerden biri olarak dikkat çekecektir. Bildiğiniz üzere ilçemiz bu kışı son derece ağır geçirmektedir. Ancak bu zaman zarfında gerek ana yollarımızı gerekse ara yollarımızı sürekli açık tuttuk. Kar yağdı kapandı, biz yine açtık. Çünkü araç ve makine parkımıza kazandırdığımız onlarca ekipmanla her zamankinden çok daha güçlüydük ve halkımıza kesintisiz hizmet verdik.

Kıymetli Yomralılar;

Kaşüstü'nde sokaklarımızı çamur ve çukurdan kurtardık. Kaşüstü'nde pazaryeri inşaatımız ve 3 bin metrekarelik park inşaatımız devam etmektedir. İlçemizin merkez mahallelerinde çöp konteynırlarını yer altına alarak modern çöp sistemine geçiş yaptık. İlçemizde görüntü kirliliği oluşturan elektrik nakil hatlarını yer aldık. Yomra Elması Yaygınlaştırma Projemizi sürdürüyoruz. Üzerinde bulunduğumuz bu açık otoparkın da ücretsiz olarak halkımıza hizmet vereceğini bilgilerinize sunmak istiyorum. Sokak sağlıklaştırma çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sahada yapımına devam ettiğimiz işlerin maliyeti 20 milyon TL'nin üzerindedir. 

Değerli Hazirun;
Sözlerimi tamamlamadan evvel tamamlamadan evvel bir kaç teşekkür etmek istiyorum. Biz ilçemizin birliği ve beraberliği için gayret gösteriyoruz. Bakın burada değişik siyasi partilerin ilçe başkanları, farklı siyasi partilere mensup insanlar var. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Yomra'ya bu hizmeti kazandırma çabamız az daha canımıza mal oluyordu. Lakin biz ne şart altında olursa olsun halkımıza hizmet anlayışından asla vazgeçmedik. Tüm bu süreçlerde desteklerini her zaman hissettiğimiz Sayın Bakanım Koray Aydın'a, Sayın Milletvekilime, yol arkadaşlarıma ve kadirşinaz Yomra halkına teşekkür ediyorum. En zor dönemlerde dahi inşaatı durdurmayan, bu eserin ilçemize kazandırılması için her türlü fedakarlıkta bulunan ANF İnşaat ve hemşehrimiz Yüksel Ayaz'a teşekkürü borç biliyorum. Sizler olmasaydınız bizler bu işleri başaramazdık. Şimdi sizden en büyük alkışı sizler ve kıymetli Yomralılar için istiyorum. Asıl alkışlanması gerekenler bu değişime inanıp destek olanlardır. 

Daha yapacak çok işimiz var. Yomramızı her yönüyle modern bir şehir haline getirmek için çalışmalarımıza ara vermeden, ilk günkü şevkle devam edeceğiz. Katılımlarınızdan ötürü her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yomra Kültür Merkezi Yomramıza ve Trabzon'umuza hayırlı uğurlu olsun. Sağolun varolun.

Azmi Kuvvetli'den Musta Bıyık'a tebrik 

İYİ PARTİ Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli ise, "Önümüzdeki dönemlerde İYİ Parti'nin belediyecilik anlayışını yansıtacak örnek bir belediyeciliği talep ettim. Ben kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu zamana kadar çok önemli çalışmalar yaptı. Yomra Belediyesi'nin önemli bir eksiği olan Makina Parkı'nı hemen hemen yeniledi. Bu Yomra Kültür Merkezi yapılana kadar çok sayıda projeye imza attı, açılışları yapıldı. Şimdid de Yomra'da önemli bir eksiği giderecek olan Yomra Kültür Merkezi'ni sizlerin hizmetine sundu. Ben tekrar kendilerine bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum. Hepinizi selamlıyorum." şeklinde konuştu. 

Koray Aydın: Kurşunlara hedef olmak...

Açlış töreninde konuşma yapan Koray Aydın şunları ifade etti:

İhalede yarışma olmadığı kararlılığıyla bugün 5 milyona mâl olmuş olan bu eseri ihaleyi yenileyerek 1 milyona kara getirerek yaptırmak bir kararlılığın eseridir, bir dik duruşun eseridir. Çünkü kurşunlara hedef olmak,korkutmayı bir silah olarak seçmek hiç alıştığımız hem de Trabzon'da çok karşılaştığımız bir durum değil. Ama insanlar yaptığı işlerle anılır. Böyle bir durumda kararlılık göstererek bir dik duruş sergileyerek Yomralıların hakkını hukunu aramak da ancak yiğit ve cesur insanların verebileceği bir karardır. Bu kararı veren yaptığı işin arkasında duran bugün de bu eseri açılışına imkan veren bütün arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.

Yomra halkının hakkını hukukunu iade etmiştir

Yomra bir değişim kazanıyor. Bu değişim sürüyor; her gün artırılarak değerlenerek sürüyor. Sahil şeridindeyiz, değerli hemşerilerim ben bakan olduğumda bu yol şehir merkezinden geçiyordu. Ben bunu sahil yoluna alldığımda beni çok eleştirenler olmuştu Yomra'nın merkezini öldürür diye. Ama şimdi bakın o sahil dönüşümünde birinci etabı tamamlanmış 2 kilometreyi kapsayacak bir yürüyüş ve bisiklet yolu oluşuyor. Hemen yanıbaşımızda 22 metrekarelik bir alanda Hürriyet Parkı oluşuyor. Sadece Yomra'ya değil bütün Trabzon'a hizmet edebilecek bir geniş alan milletin hizmetine sunuluyor ve bunlar da mantar gibi artarak devam ediyor. İş yapmak,üretmek bir sevda işidir. Başka meşgalelerinin olmaması gerekir. Bugün bu belediyeyi yöneten kadronun başında olan Mustafa Bıyık kardeşim ve onunla birlikte çalışanlar Yomra'nın geçmişinde Yomra'nın imkanlarını bir hortuma bağlayarak bir yere bağlayan imkanlarını yağma zihniyetiyle sürdürenlere karşı bu hortumları keserek Yomra halkının hakkını hukukunu Yomralıya da iade etmiştir. Bunların hatırlanması unutulmamaması gerekiyor. Çünkü şu anda Yomra'da güzel şeyler oluyor. Mahallelerde çocuklar için oyun parkları açıldı, alışveriş için pazar yerleri yapıldı ve yine hepsinden kıymetli olarak Yomramızın elmasını gidip de tescilini alarak onu bir marka haline getirip, bugün de fidelerini üretip Yomralılara dağıtarak bütüne yayan bir sosyal belediyecilik anlayışı da oluşmuş durumda bu da güzel bir şey.Çünkü sosyal belediyecilik bugün en önemli ihtiyaç haline geldi. 

Bu anlayışa Türkiye'de de ihtiyaç duyuluyor

Makina Parkı değiştirildi. Yepyeni makinalar getirildi. Bu bir öngörü meselesidir, hesap kitap işidir. Aşkla muhabbetle işine bağlanmak gerekmektedir. Eğer o Makina Parkı o gün değiştirilmemiş olsaydı ve o Makina Parkı'nı bugün yenilemişolsaydı samimiyetle söylüyorum 3 katı para gerekirdi. Açılışını yapacağımız Kültür Merkezi'ni hiçbir olaydan etkilenmeden dik duruşuyla kararlı bir şekilde yeniden ihalesini yaparak, 1 yıl gibi bir sürede bitirmek gene Yomralı vebu belediyeler için de bir kâr olmuştur. Çünkü 1 yıl gibi hızlı bir süre içinde yapmasaydı şu anda artan fiyatlarla onun 3 katına yapılmış bir Kültür Merkezi olacaktı. Bu nedenle aklın, zekanın, öngörünün bütçe hesaplamasının, vatandaşın faydasını düşünerek atılacak adımların Yomra'nın bütçesibütün bu işleri yapmaya yeter olduğunu gösteren bir anlayış ortaya çıktı. Borç batağında kurtararak hizmet üreten, bütün Yomralıları barıştıran, parti ayırt etmeksiznin herkesi kucaklayan bu anlayışa Türkiye'de de ihtiyaç duyulduğunu göryoruz ve o eksikliği hissediyoruz. Allah bize o günleri yaşatmayı nasip eder inşallah. Başta Mustafa Bıyık olmak üzere birlikte çalıştığı tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar (0)