Zigana Tüneli inşaatında sona gelindi

Yapımı devam eden ve tamamlandığında dünyanın üçüncü,Avrupa'nın ve Türkiye'nin ise en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak yeni Zigana Tüneli'nde sona gelindi.

Trabzon Haber 18.11.2021, 15:12 18.11.2021, 15:41
Zigana Tüneli inşaatında sona gelindi

Kullanıma açıldğında Trabzon ile Gümüşhane arası araçla ulaşımı 40 dakikaya düşürecek olan Zigana Tüneli'nde kazı çalışması yüzde 97 tamamlandı.Tarihi İpek Yolu güzergahında yapımı devam eden Zigana Tüneli inşaatında sona gelindi. 

Zigana Tüneli Projesi'nde işçilerin, 24 saat vardiyalı bir şekilde çalışmasıyla tünel inşaatında yüzde 97'lik kazı destekleme seviyesine gelindi. Zigana Tüneli'nin her iki tünel ucunda ışığın görünmesine 350 metre kaldığı bildirildi. 

Çok önemli lojistik öneme sahip olan Zigana Tüneli tamamlandığında Trabzon Limanı'nı Orta Anadolu'ya,Türkiye'nin güney ve doğusuna bağlayacak önemli bir aks üzerinde yer alacak. 

Zigana Tüneli inşaatına Gümüşhane yönünde Nisan 2016, Trabzon yönünde ise Ağustos 2016 tarihlerinde başlanılmıştı. Özellikle yağışlı havalarda ve buzlanmaların oluştuğu yollarda sürücülerin korkulu rüyası haline gelen virajlar, Zigana Tüneli ile birlikte ortadan kalkacak. Zigana Tüneli sürücülere daha güvenli ve daha ekonomik ulaşım imkanı sağlayacak. 
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
karışık duş