Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinden uyarı: Tarım toprağına beton pençesi!

Şube başkanı Cemil Pehlevan, tarım arazilerine yönelik yapılaşma/betonlaşma girişimlerinin halen sürmesinin, gıda teminine yönelik vahim bir tablo ortaya koyduğunu söyledi.

Trabzon Haber 17.06.2022, 09:40
Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesinden uyarı: Tarım toprağına beton pençesi!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Venezuela gibi gibi ülkelerde toprak kiralayıp gıda üretimi yapma planları tartışılırken Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi’nden çarpıcı bir açıklama yapıldı. Şube başkanı Cemil Pehlevan, Türkiye’de tarım topraklarının yapılaşmaya kurban edilmesinin tam da gıda krizi yaşanırken yanlışlığına dikkat çekti.

RANT VE KOLAY KAZANÇ

Pehlevan, “Bizleri doyuran, doğaya ve canlılara ev sahipliği yapan toprağa saygı her toplumun sosyolojik, kültürel ve politik temel önceliklerinden biri olmalıdır. Ne var ki; erozyon ve benzeri doğal yitim süreçlerinin yanında, her şeyi rant ve kolay kazanç sayan politikalar nedeniyle topraklarımız bugün çok ciddi birçok sorunla karşı karşıyadır” dedi.

ÖDÜNSÜZ KORUYALIM!

Cemil Pehlevan, “Sorun, tarımsal yapının bozuk olması, tarımsal işletmelerin küçük, parçalı, dağınık veya çok büyük olması; eğimli arazilerin yeteneklerine uygun kullanılmaması nedeniyle erozyona, sel baskınına, toprak kaymasına uğraması; toprakların yanlış tarımsal ve denetimsiz sanayi, karayolu, madencilik faaliyetleriyle kirletilmesidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)