Trabzon hormonlu kent mi?

Trabzon için ‘hormonlu kent’ desem, çoğunuz itiraz edersiniz.  Bugün Trabzon’un Ortahisar ilçesinde,  belde ve köylerde yaşayanlar dahil,  2013 yılı resmi rakamlarına göre 306 bin insan yaşıyor.  Mevcutlar ve yapılmakta olanlarla birlikte merkez ilçede takriben 200 bin civarında konut var. Konut sayısı daha fazla da olabilir. Çünkü bu konuda ne bir sayım ne de bir açıklama yapılmış.

Trabzon Ortahisar’a denizden bakıldığında ilk göze batan taş yığını! Şehrin içinde bir kaç nokta yeşillik! Ve bu taş yığını her yıl güneye ve doğu- batı istikametinde artarak devam ediyor.  Kentin yeşil alanları dağları! Ki dağlarda da yapılaşma tüm hızıyla devam ediyor. Trabzon Ortahisar’da konut sayısı ile nüfusu orantılarsak en fazla 1,5 veya 2 kişiye bir konut düşüyor.

Herkesin konutu olması güzel bir olay! Ancak, insanların birikimlerinin konuta kayması demek,  küçük- büyük sanayinin, imalatın durması veya yerinde sayması demektir. Üretmeyen, imalatı olmayan bir kentin büyümesi bir yerde hormonlu büyümedir. 

Trabzon ve benzer kentlerin göç vermesinin birinci nedeni, ekonomiktir. İşleyecek toprağın, çalışacağın tezgahın, bacası tüten fabrikan olmazsa yapacağın iş, o kenti terk etmektir.  Trabzon’da konut sayısının artması, Trabzon’un gelişmesi ve büyümesi anlamı taşımaz. Taşısa, Trabzon’un il genelindeki nüfusu göç almasına ve doğuma rağmen son çeyrek yüzyılda aynı kalmazdı!

Trabzon’da konut sayısının artmasını eleştirmiyoruz. Olay arz- talep meselesidir. Burada eleştirilecek konu, altyapısız, yolsuz, plansız yapılaşmadır.

Avrupa ülkelerinde hatta komşumuz İran’da bir bölge imara açıldığında ilk önce o bölgenin altyapısı, yolu vs. yapılır. Ondan sonra inşaat başlar. Türkiye’de ise genelde bu işe tersten başlanır. Önce binalar yükselir sonra, altyapı ve yola başlanır. Trabzon’da olduğu gibi!

Belediyelerin asli görevlerinin başında, planlama, altyapı, yol, imar ve temizlik işi gelir. Trabzon’un yeni gelişen bölgelerine bakalım. Belediye bu asli görevlerinin hangisini layıkıyla yerine getiriyor.  Bugün eski yerleşim yerlerinde dönüşüm yapmaya kalkan belediyeler yarın, bugün ulaşıma açılan bölgelerde de dönüşeme gitmek zorunda kalabilirler.

***

Turizm; Trabzon için gerçekten önemli.  Her yıl binlerce insanın Trabzon’a gelmesi ve her gelenin otelde, restoranda, orada burada para harcaması, bölgeye para girmesi demektir. Bu sektörden binlerce kişi ekmek yiyor.

Trabzon’un bir iki yıl içerisinde turistik belgeli yatak sayısı takriben 5 bin civarında olacağı söyleniyor.  Peki, bu 5 bin yatak yılın kaç ayında dolacak? En fazla üç veya 4 ay! Geri kalan 8 ay yataklar boş kalacak veya çok azı dolacak.

Bu yıl, Ramazan öncesi e sonrası iki ay oteller ful çekti. Ya sonrası?

O zaman turizm için yalnız otel yapmak, yatak sayısını arttırmak yeterli olmuyor.  İki- üç aylık turizm sezonunu 6- 8 aya uzatmak gerekiyor. Bunun için de gelenlerin vakit geçireceği, dinleneceği, eğleneceği mekanlar yapmak gerekiyor. 

Bir de özellikle kış ve ilkbahar da, yatak kapasitesi fazla olan tesisler Avrupa’dan getirilecek emeklileri ağırlayabilir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde emeklilere devlet günde 40- 50 EURO para veriyormuş.  Trabzon’daki turizmciler, Ticaret ve Sanayi Odası bu konuda bir araştırma yapabilir. Akdeniz ve Ege’deki bazı oteller kış aylarında bu şekilde otellerinin masraflarını çıkarttıkları söyleniyor.

Trabzon’da turizm sezonunu uzatmak ve Trabzon’u yılın her ayı gidilebilir, gezilebilir, eğlenilebilir ve dinlenilebilir bir yer yapmak için başta Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, STÖ’lar, belediyeler proje üretmeli ve uygulamalıdır.

***

Trabzon’un en büyük tanıtım ve enformasyon aracı olan Trabzonspor’da, maalesef Trabzon kenti gibi hormonlu! Futbol kenti olarak tanınan ve bilinen bu kentin bu büyük takımının kadrosunda yerli veya bölgeden yetişen oyuncu yok denecek kadar az.  Bir Bayern’de, Barcelona’da veya Manchester’de alt yapıdan yetişen 18-19 yaşındaki çocuklar top koştururken, Trabzonspor’un alt yapısında üste çıkan oyuncu yok veya bir iki sporcu! Trabzonspor’u yönetmeye talip olanlar, bu uğurda amansız mücadele verenler ne yazık ki bu konuda konuşmuyorlar. Bize göre Trabzonspor’da konuşulması ve tartışılması gereken konulardan biri de bu konu.  Üretmeyen bir Trabzonspor’un bir gün gelir duvara toslar! Trabzonspor böyle bir tehlike ile karşı karşıyadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.