Trabzon İl Müftüsü Aydın cenaze konusunda uyardı

Trabzon İl Müftüsü Aydın cenaze konusunda uyardı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı verilerine göre "çok yüksek risk" grubunda yer alan Trabzon'da, vaka artışlarının en büyük nedenlerinden biri olduğu belirlenen cenaze merasimine katılım ve taziye ziyaretleri olarak görülüyor.

Cenaze merasimine katılım ve taziye ziyaretlerinin belirlenen kurallar çerçevesinde yapılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Haftalık her 100 bin kişideki Kovid-19 vaka sayısı verilerine göre, Karadeniz Bölgesi'ndeki iller, en yüksek oranlara sahip olmayı sürdürüyor.

"Çok yüksek risk" grubunda olması nedeniyle henüz kademeli normalleşme sürecine dahil olamayan Trabzon'da, vakaları artırdığı belirlenen cenaze törenlerine yoğun katılım ile evlere yapılan taziye ziyaretlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. 

İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde "Trabzon'da taziyeler telefonla" sloganıyla başlatılan farkındalık çalışmasıyla toplu bulaşın, virüsün yayılmasının engellenmesi hedefleniyor.

 "Camilerimizde bütün halkımıza bu konuyu anlatmaya başladık"

İl Müftüsü Osman Aydın, Kovid-19 ile mücadele kapsamında il genelindeki çalışmalara destek olduklarını, kendi alanlarıyla ilgili vatandaşları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için ekipler oluşturduklarını söyledi.Aydın, "Halkımızın bilgilendirilmesi noktasında tüm görevlilerimizle vatandaşlarımızın bu konudaki hassasiyetini son günlerde arttırdık.Bu nedenle biz camilerimizde bütün halkımıza bu konuyu anlatmaya başladık ve buna devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cenazelere uzaktan duayla katılmak,telefon açıp taziyede bulunmanın bugünlerde daha çok sevap kazandıracağına değinen Aydın, "Buna inşallah bütün halkımız uyacaktır. Artık gerçeği gördük. Aksi takdirde esnafımız, halkımız ve bütün insanımız evlerinde kalmak zorunda olacak ama dikkat ettiğimiz zaman esnafımız da halkımız da her yaştan insanımız da eskisi gibi bağında, bahçesinde, parkında bütün sevdikleriyle beraber dolaşacak, hayatını idame ettirmiş olacak." dedi.

"Vatandaşa çok görevler düşüyor"

İl Sağlık Müdürü Hakan Usta da "Trabzon'da taziyeler telefonla" sloganıyla hazırladıkları çalışmanın her alanda duyurulması için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Trabzon'da özellikle taziyelerde çokça vakalar görüldüğünü, vakalara bakıldığı zaman birçoğunun cenaze ve taziyelere denk düştüğünü bildiren Usta, "Buralarda daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Cenazelerdeki durumu kolluk kuvvetleri biraz daha engelleyebilir ama taziyeleri engelleyebilmek, evdeki ziyareti engelleyebilmek her zaman olmuyor. Dolayısıyla vatandaşa çok görevler düşüyor. Vatandaş evde ziyaretleri kendi bilinciyle kesmeli, ziyarete gelenleri kendi bilinciyle durdurabilmeli. Bu duyarlılığı bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Trabzon'un kırmızı kategoriden kurtulması gerektiğini vurgulayan Usta, amaçlarının, özellikle Trabzon'da turuncu kategoriye dönebilmek olduğunu, bunun için var güçleriyle çalıştıklarını, halktan da duyarlılık beklediklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.