İsmail Kansız

İsmail Kansız

TRABZON LİSESİ İSMİ İÇİN MECLİS KARARI ALINMIŞTI

  Trabzon Lisesi’nin ismi  üzerinde uzun zamandır tartışmalar sürüp gidiyor. Eski mezunlar müfredatının değiştiği TRABZON LİSESİ’ne verilen TRABZON FEN LİSESİ adını benimsemezken kamuoyu da bu isme sıcak bakmadı. Zamanın Trabzon Valisi Edip ve Şair Sırrı Paşa'nın önderliğinde o tarihe kadar lise seviyesinde eğitim kurumu olmayan Trabzon ve hatta Karadeniz Bölgesinde böyle bir okula bütün şehir halkı yardımları ile sahip çıkmıştı. 1887 yılında tamamlanan TRABZON LİSESİ verdiği eğitim öğretimiyle başta Trabzon olmak üzere Karadeniz bölgesine ışık saçmaya başladığından beri ülkemize çok önemli şahsiyetler kazandırmıştır. 
trabzon-lisesi-(1).jpg 
Çanakkale Savaşlarına TRABZON LİSESİ sancağı altında katılan okulun öğrencileri bir daha dönmemek üzere uğurlanırken akıllarında sadece vatan sevgisi vardı. Böylesine şanlı bir geçmişe sahip bir eğitim kurumunun  çağın şartları gereği eğitim programlarına göre yenilenmesi tabi ki hayatın akışı içinde normal karşılanabilir. İşte tam bu noktada kurumsal hafızanın tarihi ikimlik ve ilklerin korunması adına eğitimde köşe taşı olmuş TRABZON LİSESİ'nin  adı da değiştirilmemelidir.
 
Nitekim bu gerçeği gören Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclisi 2019 Kasım ayı meclis toplantısında Trabzon Lisesi'nin isminin yeniden bu tarihi okula verilmesini oybirliği ile kabul etti. Bu aynı zamanda tüm şehrin ortak kararı olarak kayıt altına alınarak şehir meclisinin ortaya koyduğu bir irade olmuştur.
 
Artık beklentinin yerine getirilme zamanıdır. Meclis karar aldı. Bir tavsiye kararı olsa da tüm siyasi parti temsilcilerinin ortaklaşa aldığı meclis kararı artık bu kentte yaşayan her görüşte insanların ortak kararı olarak algılanıp gereği yerine getirilmelidir. Bu konuda başta  milletvekillerimiz ve belediye başkanlarımıza görev düşmektedir. İnanıyorum ki  milletvekillerimiz tıpkı Trabzon Büyülşehir Meclisinin ortaklaşa aldığı karar gibi birlikte hareket ederek şehit Trabzon Liseli öğrencilerimizin toplandıkları şanlı liselerinin sancağında yazan TRABZON LİSESİ ismine kavuşur.
Sizler takipçisi olun. Lakin aradan iki ay gibi bir zaman geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir gelişme olmamıştır. Başta konunun takipçileri TBB meclis üyeleri ve Belediye Başkanı olmak üzere bu kentin temsicisi olan milletvekillerimizin de bu süreci sonlandırmalarını Trabzon Lisesi mezunları olarak istemekteyiz.
         
DEVLET TİYATROSU'NUN YERİ NERESİ OLACAK? SANATÇILASANATEVİ'NİN
AÇILIŞINI MERAKLA BEKLİYORLAR!

 
Öyle uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Anadolu’nun ilk Devlet Tiyatrolarından olan Trabzon Tiyatrosu'nun bulunduğu yer malum yakın zamanda yeniden düzenlenecek ve Tiyatro Binası da yıkılacak. Trabzon Kamuoyu yeni Tiyatro binasının yerini merakla beklemekte. Yetkili ve ilgili kimse hangi kurumsa artık Valilik mi Kültür Turizm Bakanlığı/Müdürlüğü mü,  Belediye mi bu konuyu netleştirirp Trabzon halkına açıklamalıdır. Yer ve mimarisi ile birlikte Trabzon Devlet Tiyatrosu binası netleşmeli. Trabzon'da pazar yerleri yıkılıp yapılırken Tiyatro Binasının akıbetinin belli olmaması kültür ve sanat kenti diye övündüğmüz  bu kente yakışmıyor.
 
Söz kültür ve sanattan açılmışken Eskiden Vali Konağı olarak hizmet veren Zeytinlik’teki tarihi binanın yerinde bir kararla onarımı yapılmaktadır. Trabzon sanat bileşenlerinin Türkiye'ye örnek olacak yönetim modeli ile bir araya gelerek ulusal-uluslararası sanat etkinliklerine ev sahipliği yaptığı SANATEVİ  bu binada hizmet veiyordu. Restorasyon nedeniyle şimdilik farklı ve yetersiz mekanlarda faaliyetlerini sürdüren sanatçılar binanın bir an evvel bitirilerek yeniden SANATEVİ  bünyesinde çalışmalarına başlamak için sabısızlanmaktadırlar. Umarım tadilat en kısa zamanda biter ve dağınıklık arzeden Trabzon’un kültür sanat çalışmaları yine aynı çatı altında devam eder...

TURİZMİ VE TURİSTİ ÇEŞİTLENDİRMEK

trabzon-lisesi-(2).jpg  Ünlü ekonomistler yatırımcılara tavsiyede bulunurken her birikiminizi aynı sepete koymayın derler... Döviz, altın, mülk, tahvil gibi yatırım araçlarını ayrı ayrı değerlendirirseniz kiminden kaybederken kiminden de kazanarak yatırımlarınızı dengelemiş olursunuz diye de eklerler... Turizm de aynen bunun gibidir. Sadece Arap turizmi üzerine bütün argümanlarınızı ortaya koyarsanız gün gelir değişen şartlar gereği zararlı çıkarsınız. Nitekim bazı yatırımcılar Körfez ülkeleri turistlerinin yaşam konseptine göre düzenledikleri otellerinde yeniden tadilata giderek farklı gruplara da hizmet verebilecek bir yapılanmaya gitmektedirler.
 
Bugün malesef Trabzon'a batılı turist çok az gelmekte. Bunun tabiki birçok sebebi vardır. Konu çok detaylıdır. Ama aşılması zor değildir. Çünkü Trabzon her milletten turistin ilgisini çekebilecek değerlere sahiptir. Kaldı ki batılı turist Trabzon'a aşinadır.
Gelinen noktada Körfez Turizmi açısından bir doygunluk yaşanmakta. Dünyada ve bölgemizde yaşanan olaylar tek tip turizm açısından risk teşkil  etmekte... Doğu, batı, kuzey, güney demeden her kıtadan her milletten turisti bu kente getirmenin yollarını aramak gerekir. Ülkemizi  farklı coğrafyalardan ziyarette bulunan turistler neden Karadeniz Bölgesine de gelmesin?
 
Turizm çeşitliliği için her ülke insanının beklentileri ile bölgemizin imkanları arasında uyum gösterici yenilik ve düzenlemelere gitmek hem turisti hem de turizmi çeşitlendirecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.