Trabzon nire, Kayseri nire

Sevgili okurlar, Türkiye’de bazı iller 14 senede adeta uçtu ve büyük bir değişimle birlikte atılım yaşadılar. Ne yazık ki Trabzon, geçen onca seneye ve verilen sözlere rağmen beklenen sıçramayı bir türlü sağlayamadı. Deyim yerindeyse bu güne kadar ancak bir arpa boyu yol alabildi.

Çok iyi biliyorum ki, seçilmeden önce Trabzon’da meydanlarda vatandaşa sunulan vaatleri  hatırlatmamız bazılarının hoşuna gitmiyor.

İstedikleri kadar kızsınlar, söz verilip de yapılmayanları hatırlatacağız ve Trabzon’un nasıl yatırım fukarası olduğunu anlatmaya devam edeceğiz.

Şimdi bu durumu daha iyi görmek için sizlere üç ilden bahsedeceğim…

Eskişehir…

Konya…

Kayseri…

Doğruyu söylemek gerekirse üsteki şehirleri gidip ziyaret etmek nasip olmadı. Ama gezip görenlerden dinleyince Trabzon’un bu vilayetlerden neyi eksik demekten kendimi de alamdım.

Görenlerden işitim…

Denizi olmayan Eskişehirliler bizden şanslı. Şehri yönetenler insanların serinlemesi için büyük uğraş vermişler. Gondolla Porsuk’ta gezintiler düzenliyorlarmış. Dahası bozkırın ortasında kumların üzerinde güneşlenip “deniz” sefası yapıyorlarmış.

Hani diyorlar ya “Gez dünyayı gör Konya’yı” sözünü söyleyenler boşuna söylememişler. Benim ortanca delikanlı Konya’da… Anlata anlata bitiremiyor, “Gelip görmen gerekiyor, sanki Anadolu’dan bir şehir değil… Avrupai bir havası var” diyor.

Kayseri’nin ekonomik olarak gelişmişliğini burada uzun uzadıya yazmaya gerek yok… Her yıl göç alarak nüfusu artan iller arasında Türkiye’nin en kalabalık 15’inci vilayeti olmasıyla yaşadığı değişimi fazlasıyla anlatıyor.     

Kısacası Türkiye’de bazı illerde seçimlerden önce verdikleri sözleri, seçilip Bakan ve Vekil olanlar vaatlerini gerçekleştirmişler. Bizde ise daha Bismillah denmeyen o kadar çok proje var ki…E, lafla peynir gemisi yürümüyor… İş bilenin kılıç kuşananın. 

 

KÖPRÜLER yapıldı $&€ toplamak için…

Haftalardır ekranlara gelen trajikomik bir uygulamayı seyrediyorum…

Anadolu’dan, Avrupa’ya geçmek isteyen sürücüler kendilerinin istedikleri yoldan değil, devletin gösterdiği güzergahtan gitmeye zorlanıyorlar. Tam bir Deli Dumrul hikayesi gibi… Geçenden de geçmeyenden de para alınıyor.

Biliyorsunuz 2002 yılından beri Türkiye’yi AKP hükümetleri yönetiyor. Eğri oturup doğru söylemek gerekirse başta yollar, köprüler ve havaalanları olmak üzere bir çok projeyi hayat geçirdiler. Ama gelin görün ki, ne geçen memnun ne de geçmeyen!..

Çünkü yapılan yollar ve köprüler bedava değil. Adeta Dolar ve Euro toplamak için yapılmışlar. Ülkeyi yönetenlerin ne hikmetse akıllarına “altı sıfır attık, itibarı arttı” diye övündüğümüz Türk Lirası gelmiyor.

Geçen hafta içinde Başbakan Binali Yıldırım yeni bir projeden bahsetti. Çanakkale Boğazına Köprü yapılacağını şehrin iki yakasının deniz ulaşım araçlarından sonra, karayolu ile de bir birine bağlanacağını söyledi. Daha sonra yaptığı espriliyle de büyük bir çam devirdi.  

Yapılması planlanan Köprü, tıpkı Yavuz Sultan ve İzmit Körfezinde geçişi sağlayan Osman Gazi Köprüsü gibi kullananların cüzdanlarından yüklü bir para emecek. Başbakan Yıldırım’ın açıkladığına göre köprüden karşıya geçmek isteyenlerden 15 Euro artı KDV ödeyecek. Yani lira değil ecnebinin parası ile köprüden geçilecek.

Şimdi soralım…

Çanakkale Türkiye’nin toprağı değil mi?

100 sene önce Yedi Düvelin geçemediği Çanakkale’yi Avrupalılar aldı da  bizim mi haberimiz olmadı?.. O gün şehit olanların kemikleri sızlıyor haberiniz olsun. Yazık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.