Trabzon nire Moritanya ve İtalya nire…

Sevgili okurlar dün sabah vatandaşlık görevim olan seçme hakkımı kullandım… Ailece gidip tercihimizi yaptık. Yazımı dün öğleden sonra yazı işlerine verdiğim için nasıl bir sabaha merhaba dediğimizi bilemiyorum. Umarım Türkiye için hayırlısı olmuştur.

Gelelim anlatmak istediğime…

Üste çıkardığım başlığa bakıp da Trabzon’un kilometrelerce uzaklıktaki yerlerle ne alakası var dediğinizi tahmin edebiliyorum. Ama hemen karar vermeyin, okuyunca “derin” ilgisi olduğunu anlayacaksınız.

Sanayi  “fukarası” olan Trabzon’u yönetenler, “Turizm ile uçacağımızı” her sene söylerler. Aslında çevremizde oluşan konjonktürde bunun çok da mümkün olmadığını bizler kadar onlar da bililer, ama bu söylemlerinden bir türlü vazgeçmezler.

Hele Avrupalı ve Rus turistlerin Türkiye’ye gelmekte çok “iştahlı” olmadıkları dönemde bir tek Araplara bel bağlayarak “Uçmak”  Nasrettin Hoca’nın, “Göle maya çalması gibi “ya tutarsa” deyip, bir umut turist beklerler.

Kim ne derse desin tarih ve futbol kenti olan Trabzon’da yaşayan insanların turizmden çok fazla gelir elde etmediklerini cümle alem bilir. Bu yöre insanının en önemli iki geçim kaynağı var…

Biri Fındık…

Bir diğeri de Balıkçılık

Ama bu iki gelir kaynağı da son yıllarda “kan kaybediyor”…

***

Gazeteniz Ekspres’in 4 Nisan’daki haberi, Türkiye’nin ve bölgenin en büyük fındık işletme tesisi olan Oltan Gıda’yı alan İtalyanların tabela indirdiğini sayfalarında derç etti. Yani parayı veren İtalyan Firması kendi ismi Ferrero’yu yılların fabrikasına çekti.

Günümüzde “Parayı verenin düdüğü çaldığı” ortamda, belki aklınıza, fabrika kapanmadı ya, ha Oltan ha Ferrero olmuş ne fark eder diye düşünebilirsiniz. Ama kazın ayağı öyle değil… Taban fiyatı konusunda bir türlü umduğunu bulamayan fındık üreticisi yerli tüccarın yanı sıra şimdi de yabancıların insafına kalmış oldu.

***

Gelelim ikincisine, av yasağının başladığı, balıkçılığa… Önce geçmişle, günümüzü bir kıyaslayalım. Bundan otuz sene önce balık tezgahlarını süsleyen Karadeniz’in taze balıkları son yıllarda deyim yerindeyse seyirlik oldu.

Fakirin yemeği olarak bilinen Hamsi bile bu sezon kasaptaki etle yarıştı. Böyle olunca da balık satıcıları tezgahlarında yerli ürün yerine dünyanı bir ucundan ithal edilen donmuş balıkları satılıyor. Karadeniz’de umduklarını bulamayan balıkçılar şimdilerde tası tarağı toplayıp  rızıklarını ramak için Kuzey Afrika’da yer alan Okyanus kıyısındaki Moritanya’ya gitmeye hazırlanıyorlar.

***

Sözün özü… Bizler referanduma dalıp giderken, bir  zamanlar bölgede yaşayan insanların umut bağladığı iki gelir kaynağından birinde şimdi İtalyanların borusu ötüyor. Diğerinde ise  Karadeniz’den beklenen verimi almayan Balıkçılar “Yelkenlerini”  tee dünyanın bir ucundaki Moritanya’ya açıyorlar. Yıllardır şu kadar zenginleştik, refah seviyesini yükselttik diyenlere  duyurulur.

Trabzon şimdi hizmet bekliyor…

Evet-Hayır tantanasını kazasız belasız, büyük bir sıkıntı yaşamadan geride bıraktık. Şayet bir aksilik veya parti liderlerinden biri çıkıp da “hodri meydan” çekmez ise 2019’a kadar kafamız rahat edecek demektir.

Referandum için dağ tepe aşındırıp vatandaştan oy isteyen atanmış ve seçilmişlerden Trabzon şimdi hizmet bekliyor…

Özellikle de 8 sene önce söz verilen…

Güney Çevre Yolunu

Çömlekçiyi…

Tabakhaneyi…

Yatırım adasını…

Şehir Hastanesini…

İkinci üniversiteyi…

Bir zahmet bitirin artık.

Yeter ki, ölü rahmet bulsun

Deyim yerindeyse her seçim öncesinde temcit pilavı gibi ısıtılıp önümüze geliyor. Bizler duyup yazmaktan usandık. Trabzon yerel yöneticileri şuradan gelecek buradan inecek demekten usanmadılar.

Anlatmak istediğim şu…

Hani Cumhurbaşkanının ve Başbakanların, Bakanların Trabzon meydan parkında müjdelediği Trenden bahsediyorum.

Çıkan haberlere bakılırsa beklediğimiz “kara trenin” güzergahı Gümüşhane-Trabzon’u baypas edecekmiş ve  Bayburt–Of olacakmış. Aman efendim  bizim için fark etmez şu tren Trabzon sınırların girsin ve “ ölü de rahmet bulsun” yeter!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum