TRABZON SANATEVİ 11.ULUSLARARASI SANAT GÜNLERİ

  Yerleşkesi tadilatta olan Trabzon Sanatevi, başta Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç olmak üzere; Yusuf Rizeli, Provizyon Dijital Reklam ve Baskı Merkezi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Sanayici ve İş Adamları Derneği, Trabzon Valiliği, Açı Koleji, Karfo Ajans, Es Davet & Organizasyon ve Gündönümü Turizm ve Seyahat Acentası’nın destekleriyle 11. Uluslararası Sanat Günlerini gerçekleştirdi. 
  Trabzon Sanatevi, bünyesinde bulunan Çağdaş Yazarlar ve Sanatçılar Derneği, Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği, Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şubesi, Mizah Sanatı Derneği, Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği, Trabzon Liselerinden Yetişenler Kültür ve Dayanışma Derneği, Trabzon Müzik ve Halkoyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Trabzon Şehir Tiyatrosu Derneği yönetim kurulları ve üyelerinin destekleriyle gerçekleştirilen etkinlikler Hüseyin Kazaz Kültür Sanat Merkezinde sanatseverlerle buluştu. 
Etkinliklerinden biri yakın zamanda kaybettiğimiz gazeteci yazar Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu anısına düzenlenen paneldi. Etkinlik sunumunu gerçekleştiren eğitimci yazar şair Mehmet Kuvvet, Ahmet Şefik’in özgeçmişi ve Trabzon Sanatevi kuruluş sürecine olan katkısından söz ettikten sonra sözü panelistlere bıraktı. Panelistler İhsan Öksüz, Turgay Beşyıldız ve Davut Hacıhasanoğlu; Ahmet Şefik’in gazeteciliği, yazarlığı, insanlığı, dostluğundan söz ettiler. 
  Ayrıca yine yıl içinde kaybettiğimiz Ressam Yusuf Katipoğlu, Yöresel Ses Sanatçısı Mahmut Uzun ve Şair Hüseyin Atabaş’ta unutulmadı ve resim, fotoğraf sergileri, müzik dinletileri, edebiyat söyleşileri bu kayıplarımızın anısına düzenlendi.
Açılış yoğun bir protokol katılımıyla – Vali, Belediye Başkanları, Millet vekilleri, kurum ve kuruluş temsilcileri- gerçekleştirilmiş olmasına rağmen devamında aynı yoğunluk görülmedi. 
  Ressam Yusuf Katipoğlu anısına Karadeniz Plastik Sanatlar derneği ve Trabzon Fotoğraf Sanatı Derneği sergi açarken, Kuzey Kıbrıs Mormenekşe Kadınlar Birliği Derneği “Ninelerimizden Annelerimize, Annelerimizden Bize” adlı fotoğraf sergisini, İranlı sanatçı Yousef Jalalzadeh’ de “Bin Yüzlü Adam” fotoğraf sergisini Kültür Müdürlüğü Sergi Salonunda açtı. 
  Mehmet Ongan, Ayşe Teralı, Mehmet Erdal Çağdaş, Tunay Uzuner, Temel Pulathan, Tuncer Karslı, Faik Bahadır ve Fatih Yıldırım’dan oluşan “Beyaz Saçlılar” Müzik Grubu, Yöresel Ses Sanatçısı Mahmut Uzun anısına altmışlı yıllardan doksanlara uzayan harika bir konser sundular. Müzik şölenleri KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür merkezinde Rus Soprano İrina Romanovskaya ve Gürcistan Kanudosi Jazz Band grubunun kapanış konseriyle devam etti. Etkinliklerin üçüncü gününde Akademisyen – yazar Dr. Süleyman Şenel “Şehrin Müziği Yazmak Üzerine” isimli söyleşisini gerçekleştirdi.    
  Şair Hüseyin Atabaş anısına düzenlenen edebiyat söyleşileri Mehmet Köse’ nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Sus Barbatus” adlı söyleşiydi ve yazar Faruk Duman ile söyleşildi. Devamında Serkan Türk moderatörlüğünde Şair Hilmi Yavuz ve yazar Kemal Varol ile söyleşildi. Şair Gonca Özmen’in “Metnin Arzusu: Yazma ve Okuma Edinimi” adlı söyleşi Söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi. Trabzonlu şair Yaşar Miraç, şair Ömer Turan ile “O Güzel İnsanlar” adlı söyleşiyi gerçekleştirdi. 
Kıbrıslı Mormenekşe Kadınlar Derneği “Enginar Dolması” adlı belgesel filmi sundular. Afgan Yönetmen Abbas Mohammadi “Sessiz Gözyaşları” filminin gösterimini gerçekleştirdi. Oyuncu Ruhi Sarı, “Oyunculuk Üzerine Sohbetler” adlı söyleşiyi gerçekleştirirken Oyuncu Tamer Levent ve Dilek Güven “Tiyatro ve Dizi Oyunculuğu” adlı paneli gerçekleştirdiler.
   Tasarımcı Şebnem Demirelli, Bilge Aktaş ve Zehra Atalay tasarımlarını açılan stantlarda sergileme ve satışa sunma fırsatını yakaladılar. Ayrıca yazar ve şairlerden Hüseyin Çevik, Neslihan Eyüboğlu, Bahriye Kefelioğlu, Turhan Eyüboğlu, Nazmiye Yazıcı, Mehmet Kuvvet, İlhan Sağlam ve Kamuran Tuna imza günü gerçekleştirdiler.
Mekân tadilatı nedeniyle kısa tutulan sanat günleri böylece yeni konukları Trabzon sanatseverleriyle buluşturdu. Mekanlarının yeni çehresiyle 12. Uluslararası Sanat Günlerinde buluşmak üzere…. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.
YAŞLI ADAM VE DENİZ  & ERNEST HEMİNWAY
  Nobel Edebiyat Ödüllü usta yazarın çok okunan ve filmi olay yaratan esrini okuyup yorumladık. Bütün kayıkçılık terimlerini öğretti bize.
Yaşlı balıkçı, bir zaman yanında çalışan çocukla çok iyi anlaşmakta ve ona hünerlerini gösterip denizcilik kavramlarını öğretmektedir. Az balık tutabildikleri için çocuğu babası başka balıkçının yanına verse de çocuk yaşlı adamın kulübesine gelmekte, ona yemek hazırlamaktadır. Aralarında bir bağ oluşmuştur.
Bir gün Yaşlı Adam, takımlarını hazırlayıp denize açılır. Hayalinde   gençlik yıllarında olduğu gibi büyük balık tutup bol para kazanmak vardır. Çok uzaklara gitmiştir. Tutuğu küçük çiğ balıklarla beslenmekte, suyunu idareli kullanmaktadır. Misinasına çok derinden bir balığın takıldığını fark eder. Bin bir hüner ve zorlukla bu kocaman kılıç balığını zıpkınlar, kayığına bağlayarak dönüş yoluna koyulur.  Kocaman bir köpek balığı kan kokusunu almış derinlerden kayığın izini takip etmektedir. “Kimse asla denizde yalnız değildir’’ Balığına saldırmış ve otuz kilo civarında bir parçayı koparmış, alnına zıpkını yiyerek sulara gömülmüştür. Yaşlı adamı artık zor bir yolculuk beklemektedir.  Gece olsa da kan kokusu alan köpek balıkları yine gelecektir.  İki köpek balığı daha saldırır. Birisi yediği zıpkınla sulara gömülse de zıpkını da beraberinde götürmüştür. Bıçağını bağladığı kürekle diğeri ile mücadelede başarılı olsa da kılıç balığı iskelet olarak kayığa bağlı kalmıştır. Artık para kazanma hayali kalmamıştır.  ‘’Kardeş olan üç şey vardır, balıklar ve iki elim.’’   Bir gün bir gece devam eden bilek güreşinde zenciyi nasıl yendiğini düşünür. Bıçak da kırılmıştır artık.
Kulübesine varmış kendini uykuya bırakmıştır. Çocuk kayığa bağlı iskeleti görmüş ona çorba hazırlayıp uyanmasını ağlayarak beklemektedir. İskeleti kayıkçılar ölçer. Beş buçuk metredir. Yaşlı Adam, pes etmemiştir.
Olcay Türkmen, Mehmet Kuvvet’in Sökük Coğrafya kitabından “kara deniz bugün” adlı şiirini okudu.
  “…güzel bir kadın, anılarını kentten kaçırıyordu
  dudakları kiraz, mora çalıyordu kalbi giderken…”
                                                            Mustafa GÜMÜŞTAŞ    Satır Arası Kulübü         

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.