Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

TRABZON SEVDA

  Hani özler de kavuşamayınca, tutuşur yanar kavrulur ya insan, işte öyle bir sevdadır Trabzonspor… 
Hep özler, kavuşsa da özler, hep vuruktur, sevdalıdır, heyecanlıdır. 
Sürekli artan ateştir, hem de söndürülemeyen bir ateştir, sevdanın anlamı.
Tutkudur, hayatının ayrılmaz parçasıdır artık. Vuslata erseniz de hiç azalmayan aşktır, Aşk-ı Sevdadır Trabzonspor.

Trabzon sınırları dışında 61 plakalı aracı her yerde fark eder, duygusallaşır ve seversiniz içindekileri, selamlar, el sallarsınız, onlar da hemen anlar durumu, çünkü onlar da aynı sahneyi çok yaşamıştır ve onlar da size el sallarlar.
Bazıları o tarihte doğar, bazılarının telefonu o rakamlardan oluşur, bazılarının plakalarındadır TS, bazılarının evlerinin renkleridir bordo-mavi, bazılarının araba süsüdür, bazıları için algıda seçicilik başlamıştır renkler arasında hep o renkleri fark ederler, kısaca herkesin bir tarafındadır, gönlünde, yüreciğinde ve yanındadır.
Öğretendir zaman zaman, maçlarda plakasının dakikasında (61) şov yapanlardır, İstiklal Marşımızı Bayrağımıza karşı cephe alarak selam vermeyi başlatandırlar, Anadolu’nun Devrimcileridir Trabzon, Kazım Koyuncunun takımıdır…
‘’Arkadaşlar, beş yıl önce Samsun’a ayak bastığım zaman bana gönül gücü veren vatandaşlarımın ilk safında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya savaşında, üçüncü tümen ile yetişen Trabzon çocuklarının savaş alanında gösterdikleri fedakârlıkların kıymetli anısı daima aklımda işlenmiş kalacaktır’’… Mustafa Kemal’in Trabzonlular hakkındaki izlenimlerini anlatan sözlerdir bunlar, gönlü güçlü insanlardır.
 
 Duygu seli gibidir maçların olduğu hafta sonlarınız. Ya üzülür karalar bağlarsınız, ya da sevinir kükremiş sel gibi bendinize sığmaz taşarsınız. Yani, ya dipte ya zirvedesiniz o gün, duygusal olarak…
 
Yaşam tarzı olmuştur Trabzonspor, bordo mavi her yanınıza hâkim olur, gayri ihtiyari, kıyafetlerinize yansır fazlasıyla, herkesin kıyafetlerinde de adeta o renkleri görürsünüz.
 
Bu sevda Trabzon’dan uzakta yani Gurbette olanlar için daha derindir, acıklıdır, ziyadesiyle hisseder ve yaşarlar.
 
 Geçenlerde Maçkalı Volkan Konak’ın vefatından sonra ne yapılması gerektiğiyle ilgili sarf ettiği sözleri de aslında dini bir tercihten ziyade, Memleketine olan sevdasını, özlemini çarpıcı bir şekilde anlatmak isteğindendir. 
Eski Hint- Avrupa kültüründe cesetler yakıldıktan sonra nehirlere bırakılsa da, diğer inançlarda ölünün gömüldüğü yer anlamına gelen Kabir konusu Kutsal Kitaplarda belirtilmiştir. 
  Ancak; sanatçı ‘’ Küllerimi Karadeniz’e, Trabzon üzerine dökün’’ ifadesiyle Trabzon Sevdasını çarpıcı bir şekilde tanımlamış ve bitmeyecek bir tutkuyu vurgulamıştır. Nitekim bu sevdasını iliklerine kadar hissettiğini bütün konserlerinde de vurgulamıştır, sırılsıklam âşıktır O’da.
 
Keza Maçkalı Sunay Akın’da izlediğim gösterilerde hep özlemini ve sevdasını yüksek tonda dile getirmiş ve yöresel ağızla da desteklemiştir, değişmediğini ve değişmeyeceğini…
Bir toplantıda ‘’Bize Her Yer Trabzon’’ dediğimde bir müddet sessizlik olunca şöyle açıklamıştım: 
‘’Bizim bu sloganımız etnik milliyetçilik, mikro milliyetçilik olarak algılanmamalıdır, zira biz yaşadığımız, doyduğumuz her yeri Trabzon kadar severiz anlamında kullanıyoruz’’.
 
Böyle açıklayınca sanırım düşündürücü bu sözü beğendi ve ikna oldular. 
Çünkü Trabzonlular, milli kimliği oluşturan, kültür, tarih ve ülkü birliği gibi unsurların oluşturduğu milli biz şuuru ve iradesini reddetmediği gibi tam tersine fazlası ile de sahiplenirler.
Hayden, bu sene o sene olsun artık. En son 1983-1984 sezonunda tescilli Şampiyonluk yaşamışız. Taraftar çölde, susuzluğun had safhasında artık, kana kana içmek istiyor, içsin artık. 
 
36 yıl olmuş, doğduğunda Trabzonspor zıbını giyen bebekler, bebeklerine aynı zıbını giydiriyor ve çocukluğundan beri özlemle, heyecanla, sabırla, sevgiyle bekleyen gözler var, görsün artık…
  Her Trabzonlunun sonunda kavuşacağı Topraklarıdır oraları, ama sağ ama ölü, benim için Maçka- Çatak’tır mesela. 
Her Sevdalının bir yeri vardır, ona kavuşmayı bekleyen.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.