Trabzon SMMMO Başkanı Mehmet Pehlivan’dan Kuzey Ekspres’e çarpıcı açıklamalar…

Trabzon SMMMO Başkanı Mehmet Pehlivan’dan Kuzey Ekspres’e çarpıcı açıklamalar…

Başkan Pehlivan ile yönetim anlayışını ve yapacaklarını konuştuk

Haksız rekabete belgesiz muhasebeciye geçit vermeyeceğiz!

 smmmo-baskan-rop-(5).jpg  Trabzon Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Mehmet Pehlivan: “Meslek mensubu arkadaşlarımızı kucaklayıp, kapsayacağız. Haksız rekabete asla müsaade etmeyeceğiz. Bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yaklaşık 10 yıl eğitim alıyor ve ruhsat sahibi oluyor, maalesef ruhsatı olmadığı halde muhasebeciyim diye piyasada dolaşan kişiler var. Biz bunlarla da mücadelemizi sert bir şekilde devam ettireceğiz.”

ADİL BİR DAĞILIM ŞART

  Trabzon Mali Müşavirler Odası olarak 628 Meslek mensubumuz, 111 stajyerimiz bulunmaktadır. Genç Dinamik ve donanımlı bir yönetim kadromuz ve kurullarımız ile camiamıza hizmet etmek üzere çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız.
Dünya değişiyor, teknoloji gelişiyor. Dolayısıyla dijital, sektörel ve mesleki değişimler de oluşmaktadır. Biz de bu değişimleri mesleğimize uygulamak için gerekli eğitim ve donanımı sağlamak için çalışmalar başlattık. Trabzon’da yaklaşık olarak 41 bin kişi Gelir Vergisi, 5 bin Kurumlar Vergisi mükellefi bulunmaktadır. Basit usul mükellefler dışında 29 bin civarında gerçek usul mükellef bulunmaktadır. Hesabını yaptık adaletli dağıtım olduğunda bütün meslek mensuplarımıza iş imkanı sağlayacak yeterli mükellefiyet bulunmaktadır. Belgesi olmadığı halde muhasebeciyim diye piyasada dolaşanlara müsaade etmeyeceğiz. Haksız rekabetle etkin bir şekilde mücadele ederek, meslek mensupları arasında birlikteliği sağlamaya çalışacağız. Esnaf odaları ile birlikte çalışmalar yaparak Basit Usul mükelleflerin odalar ve meslek mensupları tarafından adaletli bir şekilde yapılması için iş birliği içerisinde olacağız. Bu adil dağıtımı meslektaşlarımızın mükelleflere kaliteli hizmet verebilmeleri noktasında da istiyoruz.

BEYANNAME MUHASEBECİLİĞİ DEĞİL

  smmmo-baskan-rop-(10).jpgMeslek mensupları olarak sadece beyanname muhasebeciliği değil, Mali Müşavirlik ve danışmalık hizmeti vermemiz gerekmektedir. Günümüzde artık her şey dijital ortama geçiyor. Muhasebenin genel yapısı defter yazmaktan daha çok organizasyonu yapıp, organizasyona hakim olup, denetleyip mükellefin önünü açmaktır. Şu andaki genel yapı bu şekilde olmalıdır. Yani eski muhasebe anlayışı vergi dairesine mükellefin kar-zararını bildirmekti. Şimdi muhasebecilik anlayışı değişti.

ASIL İŞİMİZİ YAPAMIYORUZ

  Meslek yasamız mali müşavirin görevini şöyle tanımlar; ‘işletmenin sistemini kurmak, geliştirmek ve denetlemek.’ Bizlerde bu minvalde çalışmalarımızı yürüteceğiz.
  Piyasada bazı kesimler tarafından muhasebecinin vergi çıkaran, SSK gönderen, sürekli ödeme ve para çıkışı sağlayan bir yapı oluğu düşünülmektedir. Oysaki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler mükellefler ile devlet arasında vergisel konularda köprü görevi ifa etmektedir.

TEKNOLOJİYİ KULLANACAĞIZ

20191104_122222.jpg  Bizim hedefimiz meslek camiamızı çağın gerektirdiği değişime, gelişime ayak uydurmasını ve gerçek mesleği uygulamasını sağlamaktır.

AFLARLA ETKİSİZLEŞTİRİLİYORUZ

Muhasebe mesleği meşakkatli bir iş, fedakarlık istiyor. Türkiye’de bugün üzülerek söylüyorum, işini layıkıyla yapan meslek mensubu ve sorumluklarının bilincinde olan mükellefler devlet tarafından desteklenmeyi bir kenara bırakın kısa süreli finansman ihtiyacını karşılamak için çıkarılan birçok af yasalarıyla haksızlığa uğratılmaktadır.

MUTLAKA SÖZLEŞME YAPILMALI

Bizler mali müşavirlik mesleği için yerelde ne yapabiliriz? Diyerek yola çıktık. Trabzon Mali Müşavirler Odası olarak meslek mensubumuza ne şekilde katkı sunabiliriz? Biz bu mesleğin iyi ve kaliteli bir şekilde icra edilmesi için denetim yapmalıyız. Mükellefiyle sözleşme düzenlemeyen meslek mensubumuzun bulunmaması gerekmektedir. Bizim öncelikle işi almak için mükellefle sözleşme yapmamız gerekiyor. smmmo-baskan-rop-(6).jpgSözleşme yapmadan iş kabulü meslek yasamızda disiplin cezası gerektirmektedir. Mükellefe hak ve sorumluluklarını anlatmamız, muhasebe sürecinin işleyişini, sözleşmemizi yapmadan iş kabul etmememiz gerektiğini anlatmamız gerekmektedir. İleride bir gün aramızda uyuşmazlık olunca sözleşme her iki taraf içinde önemli hale gelir. Bu anlamda, hiçbir meslek mensubumuzun sözleşme yapmadan iş almasına müsaade etmeyeceğiz. Sözleşme yapıp işi aldıktan sonra gerçekten mesleğimizin içeriğini oluşturan konularda meslek mensubumuza eğitim vereceğiz.

ETİK KURALLARA UYULACAK

  Bizler meslek mensubu arkadaşlarımızı kucaklayıp, kapsayacağız. Yani her biriyle iletişimimizi güçlü tutacağız. Kapsamak derken, haksız rekabete asla müsaade etmeyeceğiz. Gerçekten vermiş olduğu hizmetin kalitesine, önemine dikkat ediyor mu etmiyor mu? Bunu denetleyeceğiz. Asgari tarifenin altında defter tutulmasına müsaade etmeyeceğiz. Evet, ekonomik sıkıntılarımız var ama bu sıkıntıları bir de biz kendi içimizde haksız rekabet yaparak artırmamız lazım. Pastamız küçük ve pastaya sürekli dahil olan yeni meslektaşlarımız var, onlar dahil olduktan sonra pasta payı daha da azalacak. Yeni yelen meslektaşlarla bireysel değil de kurumsal bir yapı kurarak büyüyebiliriz. Bu konuyla alakalı çalışmalarımız olacak.

YASADA BİZE DE YER VERİLMELİ

  Bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir yaklaşık 10 yıl eğitim alıyor ve ruhsat sahibi oluyor, maalesef ruhsatı olmadığı halde muhasebeciyim diye piyasada dolaşan kişiler var. Biz bunlarla da mücadelemizi sert bir şekilde devam ettireceğiz. Bizler yönetim olarak, meslek sorunlarını yüz üzerinden değerlendirirsek, yüzde kırkını çözmeye talibiz dedik. Çünkü geri kalan bizim üst kuruluşumuz olan TÜRMOB ve Maliye Bakanlığı ile alakalı. Bizim mükellefi sorgulama gücümüz yok, faturaları, kasayı sorgulama yetkimiz yok. Bunu yapabilmemiz için yasada, Vergi Usul Kanunu’nda yer almamız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.