Trabzon-Tebriz el ele

Trabzon-Tebriz el ele

İran’ın Tebriz Büyük Şehir Belediye Başkanı Ali Rıza Novin ve İranlı bir grup heyet Trabzon Valisi Nuri Okutan’ı makamında ziyaret etti

İLİŞKİLER GELİŞECEK

Ziyarette konuşma yapan Novin iki ülke arasında kültürel ilişkileri geliştirebilmek için Trabzon’a geldiklerini ifade etti. Novin; “2 şehir arasındaki ilişkilerimiz daha iyi gelişmesi için buradayız. Tebriz İran’ın ticaret ve turizm açısından 3. büyük şehri. Amacımız Trabzon ile Tebriz arasında ki ilişkileri geliştirerek Trabzon’un turizm potansiyelinden faydalanmak. İki ülke arasında ulaşımı daha da kolaylaştırarak ilişkilerimiz daha da iyi olacağına inanıyorum” dedi. Trabzon Valisi Nuri Okutan ise Tebriz ile yakın diyalogları sürdürmek istediklerini ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi geliştirmek istediklerini ifade ederek; “Trabzon olarak Tebriz ile yakın ticari ilişkiler görmek istiyoruz. Zaten Tebriz bizimle özel bir konumdadır. Kültürel ilişkileri geliştirmek bizim tek arzumuz “diye konuştu.

 

TEMELLER ÇOK SAĞLAM

Heyet ardından Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’na gitti. Burada TTSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ile sohbet eden Tebriz Büyük Şehir Belediye Başkanı Ali Rıza Novin TTSO’ya gelmeklerinde ki amaçlarını açıkladı. Novin; “Trabzon’a 3. gelişim. Biz hangi şehirle görüşmemiz olsa o şehrin Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etik ve anladık ki çok eskilere dayanıyorsunuz. Bu da demek oluyor ki Trabzon’daki TTSO’nun temelleri çok sağlam. Tebriz tarihi bir kent. Hem de sanayi ve ihracat sektöründe çok başarıları var. Tebriz yatırım sektöründe ayrıca iyi bir mekândır. Umarız Trabzon’daki tüccarlar ileride Tebriz’e gelerek iyi şeylere imza atarlar. Bu yatırım sektöründe de inanıyorum ki Trabzon ile Tebriz arası ilişkilerimiz iyice gelişecektir” biçiminde konuştu.

 

TEBRİZ’E GİDECEĞİZ

Ali Osman Ulusoy ise dostlukların ve mevcut gelişim hakkındaki bu görüşler sayesinde Trabzon ile Tebriz arasında ki ticari ilişkilerin gelişeceğini söyledi. Ulusoy; “Yıllardan beri Tebriz ile konuşmalarımız ve dostluklarımız devam diyor. Bir şehrin Ticaret Odası Başkanı ile Belediye Başkanı o şehrin sağlamlığının ve ticaretin garantisidir. Geçmişten buyana kadar İpek yolu ve İran transit taşımacılığı ile olan ilişkilerimiz son zamanlarda sadece ve sadece akaryakıt ile ilgili anlaşmazlıklardan dolayı bizleri zorladı. Biz bir ara otobüs ile alakalı günlük servis düşünüyorduk. Sizin ülkenizin insanları Trabzon’u çok iyi tanıyor ancak bizim ülkemizin insanları Tebriz’i o kadar iyi tanımıyor. Bizde bunun için önümüzdeki günlerde 50 60 kişilik bir grupla Tebriz’e doğru gitmeyi planlıyoruz” ifadelerine yer verdi. Öte yandan İran Tebriz şehrinin Kültür ve Sanat haftası olması nedeni ile Kültür ve Sanat sergisi de Hüseyin Kazaz Kültür merkezinde açıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.