Trabzon Ticaret Mektebi ve daktilo şampiyonu Burhan Genç!

Trabzon Ticaret Lisesi, yalnız Trabzon’un değil doğu Karadeniz Bölgesinin en eski ve köklü ticaret mektebidir.  Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulan bu güzide lise, Trabzon kent merkezinde farklı mekanlarda uzun süre eğitim verdi. Trabzon Ticaret Mektebi, eğitime önce kent merkezindeki Frenk Kız kolejinin bulunduğu yerde mi yoksa Kemerkaya’daki  Rum mektebinde mi ‘bugünkü Anadolu Lisesi)başladığı konusunda elimde net bilgi yok. . Ancak yanda 1930-31 yılı mezunlarının toplu çektirdikleri fotoğrafın arkasındaki bina Anadolu Lisesine benziyor. Bu durumda Ticaret Mektebi önce o binada eğitime başlamış, sonra  eski Frenk Kız Koleji binasına taşınmış olabilir.  Frenk Kız Koleji, eski saray sineması karşısı ile Maraş caddesi arasındaki geniş alanda idi. Gazeteci Cevdet Alap, hatıralarında bu Kız kolejinde bir Rum kızına aşık olduğunu yazar!  Kız Lisesi yatılı idi. Rusların çekilmesinden bir süre sonra Fransızca eğitim veren Kız Koleji eğitimine son verdi. Kolej binası milli mücadele yıllarında Rusya’dan Trabzon’a, Giresun’a silah taşıyan Osmanlı deniz subayları tarafından kullanıldı.

Yatılı Kız Kolejin binası ve bahçesi, daha sonra satılmış. Burayı muhtemelen devletten Saruhan ailesi satın almış.  Veya Saruhanlar devletten satın alanlardan! Devlet binayı Saruhanlardan kiralar ve Ticaret Mektebi yapar.   Saruhanlar, Maraş Caddesi ile Uzun Sokak arasındaki bu yeri parselleyip satınca Ticaret Mektebi, tekke Mahallesindeki askeriye ait binaya taşınır ve buradan da Kavak meydandaki bugünkü yerine.

***

Trabzon Ticaret Lisesi Atatürk’ün emriyle kurulduktan sonra, bu mektebin ilk öğrencileri kentin ticaret ile uğraşan kesiminin çocukları oldu.  Trabzon Lisesine ise daha çok memurların, civar il, ilçe ve köylerden gelenler gitmiş.

Ticaret Mektebi, ilk açıldığında ortaokul sonrası iki yılmış. Mektep ilk mezunlarını hangi yıl verdiği konusunda elimde net bilgi yok. Önceki gün Burhan Genç, telefon açtı ve ziyaretinize geliyorum, dedi.

Genç, elinde bir poşet ile geldi. Poşetin içinde iki çerçeve. Birinde 1931 yılı Ticaret mektebi mezunlarından bir grubun veya tamamının resmi, diğerinde de bir diploma.  Diploma Molla Hasanzade Ali Genç’in.. Burhan Genç’in babasının, Orhan Veli Oltan’ın dedesinin..

Trabzon Ticaret Mektebi’nin 1931 yılı mezunları, muhtemelen harf devriminden sonraki bu okulun ilk mezunlarıdır.

ssss.20140614095617.jpg

İşte Ticaret Mektebi’nden 1931 yılında mezun olanlar; ( Fotoğraftaki numaralara göre isimler)

1-Hacı Halil Ağa Zade Ekrem bey (Belediye eski başkanlarından merhum Suat Oyman’ın kayınberaderi) 2- Bilal Zade Hasan Basri 3- Şatır Zade Sebahattin ( Avukat Halim Şatıroğlu’nun babası) 4- Salih Zade Hamdi efendi 5-Ahmet Efendioğlu Dursun Ali 6- İmam zade Cemal Osman, 7- Tatar zade Mustafa  8- Karaveli oğlu Derviş İlhan 9- Zübeyr oğlu Burhan Necati (Cıngı), 10- Molla Hasan zade Ali Genç (Burhan Genç’in babası Orhan Veli Oltan’ın dedesi)

***

Trabzon Ticaret Mektebinde, 1950’li 60’lı yıllarda okuyan isimlerden bazıları şunlar; Ahmet Yavuz, Bener Akçay, Duygu Ataman, Naci Gürkök, Turan Karakullukçu, Turgut Şahinkaya, Ertuğrul Albayrak, Burhan Genç… Ticaret Lisesinin Pazar günü düzenlenen etkinliğine bu isimler davet edildi mi edilmedi bilemiyorum.

Trabzon Ticaret Mektebi (lisesi)nde eskiden daktiloda hızlı yazma yarışması düzenlenirmiş.  Burhan Genç, Ticaret Mektebinin en hızlı daktilo yazan öğrencilerinden biri idi. Genç, dakikada 180 -200 tuş vururmuş.  Ticaret Mektebinin unutulmaz hocalarından biri de muhasebe hocası Kemal Abanoz’du.

***

Ticaret Lisesi ile Endüstri Meslek lisesinin bulunduğu bölge eskiden tarla idi. Lise karşısındaki türbeden Ayasofya’ya doğru iki atın yan yana geçebileceği üç- beş metre eninde bir yol varmış.  Merkez köylerin bir kısmına ulaşım bu yolla sağlanırdı. Ayasofya- Gavziya- Argalya güzergahı. Türbe ile Ayasofya arasındaki güzergahın sağında ve solunda mezarla varmış. Trabzon’un bazı bölgelerinde Osmanlının son döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında bazı ailelerin çok büyük arazileri vardı. Bu ailelerin bir bölümü balkanlardan ve Anadolunun bazı bölgelerinde Trabzon’a gelmişlerdi. Kimi ailelerde 1924 mübadelesi sonrası epey toprak sahibi olmuşlardı.

***

Ara sıra Trabzon tarihi ile ilgili iki satır yazdığımızda, çokları bizden farklı konularda bilgi ister. Sokak yolumu keser, şu nerelidir, bu nerelidir vs. vs. diye sorulara muhatap olurum. Tarihe ve özellikle de bölge tarihine meraklıyım. Edindiğim bilgi ve belgeleri sizlerle paylaşıyorum.

Bu hafta bu kadar!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.