Trabzon, Trabzon olalı böylesini hiç görmedi!

Trabzon’un tarihi kale surları üzerine asılan devasa büyüklükteki referandumda ‘Evet’ afişini görenler gözlerine inanamadı. Trabzon’da bugüne kadar hiçbir yere böylesine büyüklükte bir afiş asıldığını gören, duyan olmamıştı. Eleştiriler de ardı arkasına geldi tabi. Özellikle de ‘hayır’cı kesimden… Hem seçim yasasına hem de tarihi eserlerin korunması kanununa aykırı olan bu dev afişe kim, nasıl izin verdi diye eleştiri okları yerinden fırladı. Trabzon Valisi Yücel Yavuz, eleştiri oklarının hedefindeki isim. ‘Hadi bugüne kadar aydınlatma direklerine, üstgeçitlere yasalara uymadan hem de süresinden önce asılan onca evet pankartına bir şey demedi, buna niye dur demiyor’ diye isyan eden edene…

Trabzon’da ‘hayır’ kampanyası yürüten Hürriyet ve Memleket İçin El Ele Platformu sözcüsü, DP il başkanı Ali Akar, ‘Tarihi eserin üzeri hiç örtülür mü? Böyle bir anlayış olabilir mi? Bir de turizmden söz edenlere bakın hele! Hiç yakışık alıyor mu? Bu kadarına da pes doğrusu. Yüzyıllar önce yapılmış tarihi surların neredeyse üçte biri örtülmüş. Enteresan olan 4 bin yıllık bu şehrin valisi kılını kıpırdatmıyor. Yasaların çiğnenmesine göz yumuyor. Sayın valiye sormak isteriz; eğer surlara evet değil de hayır afişi asılsaydı ne yapardınız? Çok merak ediyorum’ diye sordu.

Hamzaçebi’nin Tezkere benzetmesi!

TBMM başkanvekili, CHP milletvekili Akif Hamzaçebi epey zamandır Trabzon’a gelmiyordu. Dün Trabzon’a geldi ve ayağının tozuyla iki gün sürecek ‘hayır’ çalışmalarına başladı. Hamzaçebi, dün bir basın toplantısı yaptı, bugün de çalışmalarını sürdürecek. Hamçebi, halk oylamasında niçin ‘hayır’ verilmesi gerektiğine ilişkin çarpıcı bir tespitte bulundu. 2003 yılında TBMM’deki 1 Mart tezkeresi oylamasını hatırlatan Hamzaçebi, ‘2 Partili bir TBMM var. AK Parti ve CHP var. AK Parti’nin milletvekili sayısı 363, CHP’nin 178. Sayısı az da olsa bağımsız milletvekilleri var. Hükümet TBMM’ye tezkere getirdi. Tezkerenin konusu 60 bin ABD askerinin İskenderun üzerinden Türkiye’ye girerek Irak topraklarına gitmesiydi. Operasyona TSK destek verecekti. Anayasamıza göre TBMM’nin izni gerekiyordu. Böyle bir tezkerenin arkasında büyük bir hükümet çoğunluğu vardı. Ancak Tezkere Mecliste yeterli oyu alamadı kabul edilmedi. Türkiye’de Irak’ta savaşın tarafı olmaktan kurtuldu. O gün bu tezkereye AK Parti’nin bazı milletvekilleri ve bakanları hayır oyu verdi. Aksi durumda tezkere meclisten çıkardı. Hayır oyu veren AK Partililer ülkenin geleceğini düşünerek hareket ettiler ve hayır oyu verdiler. Bunun sonucunda Türkiye’nin önü açıldı. 15 yıldır süren AK Parti iktidarının yolu o 1 Mart tezkeresinin reddedilmesi ile açıldı. O gün ‘Evet’ oyu verenler daha sonra ‘Hayır’ oyu çıkmasından memnun oldu. Bugün aynı tabloyu yapıyoruz. 16 Nisan’da çıkacak halk oylamasına verilecek ‘Hayır’ oyu ülkenin önünü açacaktır. Bugün ‘Evet’i savunanlar yarın ‘Hayır’ çıkmasından mutlu olacaktır’ dedi ve referandumun bir siyasi parti seçimi olmadığını vurguladı.

Bayraktar da sahaya indi!

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da referandum çalışmaları için sahaya indi. Propaganda faaliyetleri için Trabzon'a gelen Bayraktar, ilk gün İl Başkanı Haydar Revi ile birlikte dolaştı. Bayraktar Akçaabat'ta teşkilat toplantısına katıldıktan sonra. Memur Sen ve Makine Mühendisleri Odası'nı ziyaret etti. Erdoğan Bayraktar günü Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar'ın verdiği "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu konferansı izleyerek tamamladı.

Suiçmez’den mesaj var!

Dün 5 Nisan Avukatlar Günü’ydü… Trabzon Barosu’nun ilk kadın başkanı Sibel Suiçmez, günün önemine binaen bir mesaj verdi. Suiçmez, ‘Demokrasiye, Laik Cumhuriyetimize, bağımsız savunmaya, bağımsız yargıya ve hukuk devletine inanan avukatlar ve Trabzon Baromuz olarak hukuk devleti, bağımsız yargı ve bağımsız savunma amacına yönelik eylem ve söylemlerimizi aynı inançla hep birlikte sürdüreceğiz’ derken, Herkes için adalet, adalet için avukat sloganıyla Avukatlar Gününü kutladı.

Salih Cora solladı!

Trabzon’da ‘evet’ kampanyası yürüten AKP milletvekillerinin içinde en çok koşan, mahalle mahalle, ilçe ilçe dolaşan isimlerden Salih Cora’nın öne çıktığı söyleniyor. TBMM’nin en genç milletvekillerinden olan Cora, hakikaten gençliğinin de verdiği enerji ile ‘evet’ için en çok koşturan vekil olarak dikkat çekiyor. Cora, ‘Biz bir bütün olarak sahada varız. Teşkilatlarımız canla başla çalışıyor. Sandıklarda evet oyları patlayacak’ diyor.

Selami Güven neresi için nabız yokluyor?

Eski futbolcu, başarılı işletmeci Selami Güven'in İstanbul'da yatırım hazırlığında olduğunu yazmıştık. Bu bilgi kulislerde birçok değerlendirmeyi de beraberinde getirdi. Güven'in İstanbul'da neresi için fizibilite çalışması yaptığı konusunda farklı görüşler seslendirildi. Milleti daha fazla merakta bırakmadan gerçeği açıklayalım. Öğrendiğimize göre Selami Güven, İstanbul Erenköy'de eski futbolcuların buluştuğu derneğin işletmesi için nabız yokluyormuş. Bir süre mekanı işleten mal sahibi Yavuz Yaylı'nın işletmeyi devretmesinin ardından kendisi de eski futbolcu olan Güven'e yakın arkadaşları tarafından bu yönde bir teklif geldiği ve bunu değerlendirmeye aldığı belirlendi. Selami Güven, her şeyden önce iyi bir işletmeci ve ticaret adamıdır. Böyle bir yatırımın eksisini artısını, karını zararını iyice değerlendirdikten sonra kararını netleştirecektir. Selami'nin bu işe el atmasının ardından derneğin çehresini değiştireceğine olan inancımızla birlikte, doğrusu sonucu biz de merak ediyoruz.

İyi ki doğdun Adnan Sungur

Trabzon spor basının duayenlerinden Adnan Sungur yeni yaşını yakın dostlarıyla birlikte kutladı. Açıldığı ilk günden itibaren Trabzonlu medya mensuplarını uğrak yerleri arasında ilk sırada bulunan Le Shener'de gerçekleştirilen kutlamaya Altuğ Atalay, Haluk Ayyıldız, Elif Çavuş, Fatma Yavuz, İpek Cansel Şahin ve Fatih İsak katıldılar. 5 Nisan 1962^'de doğan Sungur'un yaşını varın siz hesaplayın. Bizler de Kuzey Ekspres Ailesi olarak sevgili Adnan Sungur'a tüm iyi dileklerimizi iletiyor, sağlık ve mutluluk dolu uzun ömürler diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar