Trabzon Üniversitesi ve Adnan Baki!

Trabzon’un ikinci devlet üniversitesi rektörlüğüne ilahiyatçı Emin Aşıkkutlu’nun atanması, özellikle üniversite camiasından eleştirileri de beraberinde getirmişti. KTÜ’de geçmişte doğu-batı kavgası yaşanmıştı. Batıda Mithat Kerim Arslan ve arkadaşları doğuda Celal Baki ve destekçileri! Sonra bu iki grup uzlaşmıştı… Emin Hoca’nın Trabzon üniversitesi rektörlüğüne getirilmesini eleştirenlerin bir kısmı, geçmişte yaşanan tartışmalar gibi yorumluyor. KTÜ’nün rektörü Oflu, yeni üniversitenin rektörü de Oflu! Kimileri de yeni üniversiteye ilahiyatçı öğretim üyesinin getirilmesini eleştirmişti.

Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Emin Hoca, her kesimle diyalog kuran, kendini iyi yetiştirmiş bir akademisyendir. KTÜ’deki dekanlığı ve rektör yardımcılığı dönemlerinden epey tecrübe edindiğini tahmin ediyoruz. 
Trabzon Üniversitesi rektörlüğü için, Trabzon kökenli çok sayıda öğretim üyesinin adı geçmişti. Bu isimlerden biri de Eğitim Fakültesi dekanı Prof.Dr. Adnan Baki’dir. Adnan Hoca, Tonyalıdır. KTÜ Tıp Fakültesi’nin efsane hocalarından Celal Baki’nin yeğeni, AK Parti kurucularından eczacı Cafer Baki’nin kardeşidir. Adnan Hoca, KTÜ’de ülkücü camianın da önemli isimlerinden biri idi. Adnan Baki, Kanuni Vakfında da başkanlık yapan biri. 
Trabzon Üniversitesi rektörlüğüne getirilen Emin Aşıkkutlu, bugünlerde yönetim kadrosunu şekillendirecek. Rektör yardımcılıklarına ve dekanlıklara atama yapacak veya YÖK’e isim önerecek. Emin Hocanın yerinde olsak, tartışmasız rektör yardımcılıklarından birine Prof.Dr. Adnan Baki’yi getirirdik. Çünkü Adnan Hoca, Trabzon Üniversitesinin nüvesini teşkil eden Eğitim Fakültesini tanıyan ve bilen bir isim. Ayrıca Adnan Baki, ülkücü camiaya yakın olduğu kadar AK Parti’ye de yakın bir isimdir. Ve en önemlisi öğretim üyeleri arasında ayrımcılık yapmaz ve sevilen biridir. Adnan Hoca, yeni kurulan üniversitenin şehirle ilçelerle bütünleşmesine katkı sağlar, diye düşünüyoruz.
  
Tonya, Beşikdüzü ve Akçaabat’ın başkan adayları!

Yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Partiler, bugünlerde belediye başkan adaylarını belirlemek için harekete geçti. Partiler aday belirleme işini genel merkez ve teşkilat yoklamasının yanısıra kamuoyu yoklamasıyla belirleyecek. 
Yerel seçimler için en hareketli parti AK Parti. İktidar partisinden; ilçe, il ve büyükşehir belediye başkan adayı olabilmek çok sayıda isim farklı mecralarda kendilerini tanıtmaya ve kulis çalışması yapmaya başladı.
Bahar Kurbay geçenlerde Trabzon’un birkaç ilçesinde nabız yokladı. Akçaabat, Beşikdüzü ve Tonya’da vatandaşla görüştü.  Bahar Kurbay önümüzdeki günlerde doğu bölgesi ilçelerinde de kısa bir gezinti yapacak.
AKÇAABAT
Akçaabat’ta vatandaşın önemli bir kesimi hükümete karşı tepkili! Bu tepki yerel seçimde sandığa yansır mı, bilemiyoruz. Yansıyacağını da pek sanmıyoruz. Akçaabat’ta AK Parti’nin adayı kim olursa olsun, bugünkü görüntü ile seçimi kazanır gibi bir hava var. AK Parti’de Başkan adaylığı için mevcut başkan Şefik Türkmen, Başkan yardımcısı Cevat Birinci ve Emre Akgün’ün isimleri öne çıkıyor. Ancak kimileri AK Parti’nin sürpriz bir aday çıkartabileceğini söylüyor. CHP, MHP ve İYİ Parti’de henüz netleşen isim yok. CHP Akçaabat ilçe yönetiminden bir isim, muhalefetin ortak aday çıkarması halinde seçimi alabileceğini söylüyor.

BEŞİKDÜZÜ
Bahar Kurbay, Beşikdüzü’nde dört partinin de eşit şansa sahip olduğunu söylüyor. Beşikdüzü, Trabzon’da muhalefetin en güçlü olduğu ilçesi! Bu ilçede CHP ve İYİ Partinin bir aday üzerinde anlaşırsa seçimi banko alabileceği kaydediliyor. Birleşme olmasa bile iki parti de AK Parti kadar iddialı. Beşikdüzü’nde MHP de iddialı görünüyor. Ancak, MHP’lilerin önemli bir bölümü bu ilçede İYİ Parti saflarına katılmış. 
Bahar Kurbay, ‘Beşikdüzü‘nde 4 partide eşit gibi ancak bana öyle geliyor ki bu ilçede muhalefet partilerinden birinin adayı yarışı önde tamamlayacak’ diyor.  

TONYA
Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ilçede sevilen bir isim. AK Parti, Beşel’i yeniden aday göstermesi halinde bu ilçede bir sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor. 
Bahar Kurbay, Tonya’da kadınlarla görüşmüş. Tonyalı kadınların hemen hepsi geçim sıkıntısından şikayetçi olmuşlar. Belediye Başkanlığında kime oy vereceksiniz şeklindeki sorulara ise çoğu, ‘Başkan iyi adam. İyi çalışıyor’ demekle yetinmişler. AK Parti Tonya teşkilatı birlik içerisinde. Geçmişte farklı partilerde mücadele eden isimler bugün AK Parti çatısı altında. Mevcut Başkan Osman Beşel, kendinden emin, ‘Ben işime bakıyorum, hizmete devam ediyorum’ diyor. 
Tonya’da eskiden CHP vardı. Tonya bir dönemler eski bakanlardan Ahmet Şener’e tam destek vermişti. Bugün ise bu destek ağırlıklı olarak Salih Cora’dan yana. Salih Cora’nın, hizmette siyasi tercih yapmaması ilçe genelinde gücünü daha da arttırmış vaziyette. CHP, Tonya’da hangi isimle yarışa gireceği henüz netleşmedi. Ahmet Şener köylerde ve İskenderli’de etkili ve güçlü, ayrıca Tonyalılar Derneğindeki çalışmaları ve insanlarla olan ilişkileri kendisi için büyük avantaj, Mevlüt Sağlam ise merkezde ağırlıklı. Mevlüt Sağlam uzun yıllar parti teşkilatında cansiperane çalıştı. CHP’de bu iki isimden birinin aday gösterileceği söyleniyor. CHP’nin, AK Parti kadar olmasa bile Tonya’da şanslı olduğunu söyleyebiliriz.
İYİ Partinin ise Tonya’da kurucu ilçe başkanı Hayri Karaca’yı aday gösterebileceği konuşuluyor. Karaca da Tonya’da sevilen bir isim. İYİ Parti, il başkanı Azmi Kuvvetli, ‘Tonya ve diğer ilçelerde göstereceğimiz adayı, o ilçe teşkilatının görüşünü alarak belirleyeceğiz’ diyor.
MHP ise yerel seçimde AK Parti ile ittifak yapılıp yapılmayacağına göre pozisyon alacak. İttifak halinde Osman Beşel’in destekleneceği söyleniyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar