Trabzon yaylalarında etler Konya’dan Yozgat’tan!

Trabzon Kültür ve Turizm eski Müdürü İsmail Kansız, geçenlerde bir grup arkadaşı ile Haçkalı Baba ve Kayabaşı yaylalarında kısa bir "serinlik" turu atmış.

trabzon-yaylai.jpgtrabzon-yayllalarinda.jpg

Kansız, yaylalıktan çıkmış bu yaylalarla ilgili görüşlerini ve önerilerini sosyal medyada paylaştı. Kansız şöyle dedi;

‘Yaylaların mesire yerine döndüğünü bir kez daha gördük. Yapılaşmayı bir kenara bıraktık. Ağaç diplerine, güzelim çayırlıklara çekilen araçlardan ve de mangal başında eğlenmeye çalışan insanlardan başka bir şey göremedik.

Mesela otlayan inek, meraya yayılan koyun sürüsü, bu sürünün başında çoban göremedik. Ama kasaplarda et mevcuttu. Mangallarda da... Sorduk… Etler Konya’dan Balıkesir'den ya da başka bir ilimizden geliyor. Yani Zigana’da, Karadağ’da Sultanmurat’ta, Akçaabat’ta yediğimiz etler, köfteler Trabzon'da yetişen hayvanlardan değil.

İş-Kur kanalı ile resmi kurum ve kuruluşlarda 6’şar aylık iş veriliyor ya işsizlere. Tarım İl Müdürlüğü koordinesinde 6 ay yaylada süt ve süt ürünlerinde üretimde bulunan hayvan bakımını yapan insanımızı bu süre içinde İş-Kur’lu yapabiliriz. Böylelikle hem üretime katkıda bulunurlar hem de gelir sahibi olmuş olurlar. Teşvik olur. Bir önlem almak gerek. Yaylacılık bitiyor. Yaşlılar aradan tamamen çıkınca yaylalara kimse gitmeyecek. Ne meşhur tereyağımız ne bizim yaylalara has peynirimiz kalmayacak bu gidişle. Hem insanımız kazanır hem de ekonomimiz... Bilmiyorum düşünülmeye değer mi?’.

***

İsmail Kansız’ın bu paylaşımına yorum yazan Hasan Kurt ise şöyle dedi; ‘İsmail, Uzunsokak'ta gezenlerin yarısı maaş almak için çoban olur! Ancak ne süt sağabilirler ne de kemre kaldırabilirler! Teorik olarak söylemin güzel ama pratiği yok! Ayrıca; herhalde haberin yok yaylalar, meralar sahipli. Devletin yaylasında bile sığır otlatamazsın, kiranı haracını vereceksin!’.

Şeref Malkoç ile Rusya’ya gitti!

şeref-malkoç.jpeg

Eski vekil, kamu başdenetçisi Şeref Malkoç birkaç gün önce yurt dışı seyahatine gitmiş. Malkoç, bu seyahate Trabzon’dan da AKP’ye yakın bir gazeteciyi getirmiş. Malkoç’un Rusya’ya gittiği ve Rusya’da kamu denetçiliği ile ilgili araştırma ve inceleme yapacağı bildirildi. Malkoç’un yurt dışı seyahatine yandaş bir gazeteciyi davet etmesini eleştiren Trabzonlu bir gazeteci, ‘Çevre ve Şehircilik eski bakanlarından Erdoğan Bayraktar yurt dışı gezilerine Trabzon’dan üç-beş gazeteciyi davet ederdi’ dedi.

Güven hocanın duyarlılığı!

güven-hocanin.jpg

Sebatspor eski başkanlarından, işadamı Güven Hacısalihoğlu, Pazarkapı’da yapılmakta olan Kaymakamlık ve Ortahisar Belediyesi binasının inşaat alanı içerisinde kalan bir çınar ağacının gece belediye ekiplerince gizlice kesilmesine tepki gösterdi. Trabzon Lisesinin mimarının, manolya ağacını kesmemek için inşaat alanını birkaç metre kaydırdığına işaret eden Hacısalihoğlu, ‘Burada da aynısı yapılırdı, yapılmadı. Çınar ağacı kesildi. İnşallah bölge ağaçlandırılır’ dedi.

Ali Faik’in misafirleri!

ali-faik.jpg

Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi işadamı Faruk Kanca ile Ümit Çakmakçı, Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanlarından Ali Faik Hacıoğlu’nu ziyaret ettiler. Hacıoğlu’na başarılar dileyen Faruk Kanca, ‘Ankara’da görev yapan arkadaşlarımızın işi gerçekten zor. Allah hepsine kolaylıklar versin’ dedi.

Kanca ve Çakmakçı, Ankara’da daha sonra değişik bakanlıklarda görev yapan Trabzonlu bürokratları ziyaret ettiler.

Maltepe’ye Trabzon’dan 10 otobüs!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılıp tutuklanması ardından Ankara'dan İstanbul'a başlattığı ve Kartal’da sona erecek olan 'Adalet Yürüyüşünde’ bugün 22. gün geride kaldı.

430 km.lik yürüyüşün bitimine üç gün kala CHP’nin ülke çapındaki teşkilatlarında da hummalı bir çalışma başlatıldı. Yürüyüşün son günü Kartal sahilindeki dolgu alanında buluşacak olan CHP’liler ve adalet isteyen kitleler görkemli bir mitingle olayı noktalayacaklar. Pazar günü Maltepe’de gerçekleştirilecek olan buluşmaya Trabzon’dan 10 otobüsle yaklaşık 400 kişinin gideceği öğrenildi.

Trabzon’dan İstanbul Maltepe’ye gidecek olanlar, 120 TL’lik gidiş-geliş otobüs ücretini kendilerini ödeyecek. CHP, Trabzon il örgütü ise gidecek olanların yemek ücretlerini karşılayacak.

Başaran’ın rekorunu egale edecek!

başaranin-(1).jpeg

Eski ANAP milletvekili, doktor Ali Kemal Başaran’ın en önemli özelliklerinden biri yolda izde, karda kışta karşısına kim çıkarsa onu öpmesiydi. Ali Kemal Başaran’ı örnek alan bir diğer siyasetçi belediye eski başkanı ve CHP milletvekili Volan Canalioğlu idi. Canalioğlu, ‘öpme’ konusunda Başaran’ın pabuçlarını dama atmıştı. Ama son seçimde kendi pabuçlarını dama atmak zorunda kaldı. Öpme ekolünün son temsilcisi Trabzonspor asbaşkanı Dr.Ahmet Çubukçu… Çubukçu da karşısındakini yanaklarından değil telefonda bile öpüyor. Gazetemiz sahibi ve yazarı geçenlerde Ahmet Çubukçu’ya takıldı ve ‘Doktor bu gidişle Ali Kemal Başaran’ın ve Volkan Canalioğlu’nun rekorlarını egale edeceksin’ dedi.

Çubukçu’nun bu öpme işi görünen o ki, siyasette önünü açacak.  Çubukçu, öpme ile vekil olan üçüncü kişi olabilir!

 

***

CHP, HDP'yi TESEV ve arkası aklıyla ne kadar süsleyip allayıp pullasanız da iktidar olmak için Türk sağından oy almak zorundasınız. TESEV ve CHP sosyologları bunu görmüyor. Böyle oy filan alamazsınız sağdan. HDP açıktan üniter devleti kabul etmeden PKK ile ayrışmadan insan hakları ve yurttaş hukukunda mutabık kalmadan bu yaptığınız vaktiyle SHP-HEP işbirliğindeki gibi sonuçlanır. Ayrıca adalet yürüyüşünü HDP’siz bir hakkın kullanımı açısından meşru ve haklı buluyorum. İktidarın yerinde olsam desteklerim.

(Prof. Dr. Kemal Üçüncü)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar