Trabzon’a gelmişti!

trabzona-gelmisti.jpgÖnceki gün Covid-19’dan hayatını kaybeden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürü, eski belediye başkanı ve Gümüşhane milletvekili Mustafa Canlı, bir süre önce Trabzon’a gelmişti. İYİ Partili Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ve CHP’li Beşikdüzü Belediye Başkanı Ramis Sungur’u ziyaret eden Mustafa Canlı, iki belediyeye de destek sözü vermişti.  KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra bir süre TEDAŞ’ta çalışan ve daha sonra Gümüşhane’de iki dönem belediye başkanlığı ve bir dönem de milletvekilliğini yapan Mustafa Canlı, son seçimde memleketi Gümüşhane’den İYİ Parti milletvekili adayı idi. Milletvekili seçilemeyen Mustafa Canlı’yı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSTAÇ A.Ş. Genel Müdürlüğüne atamıştı. İSTAÇ A.Ş.’yi kısa süre içerisinde toparlayan Mustafa Canlı, gazetemiz sahibi ve başyazarımız Hasan Kurt’un da yakın dostuydu. Canlı için dün İSTAÇ A.Ş. de bir tören yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı törenden sonra Canlı’nın naaşı memleketine gönderildi. Mustafa Canlı için bugün Gümüşhane Belediyesi önünde bir tören düzenlenecek ve daha sonra kılınacak namazdan sonra toprağa verilecek. Canlı’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

***********************************************************************

 

Gülcemal’e 2021’de başlanabilir!gulcemale.jpg

Trabzon Akyazı dolgu alanından Faroz’daki balıkçı barınağına kadar olan bölgenin projelendirilmesine ve yapımına 2021 yılında başlanabileceği bildirildi. Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun ‘Gülcemal’ adını verdiği projede dolgu işlemi devam ediyor. Ayasofya Müzesi’nin kuzeyine kadar gelen dolgunun 2021 yılı sonlarına kadar tamamlanacağı kaydedildi. Gülcemal Projesi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı İsmail Karaosmanoğlu ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bakandan proje için destek istedi. Bakan Karaosmanoğlu’nun Başkan’ın isteğine olumlu yaklaştığı öğrenildi.  Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde, Akyazı dolgu alanı girişi ile Faroz Balıkçı Barınağı arasındaki dolgu alanı için bir proje hazırlatmayı planladığı bildirildi. Projenin yarışma ile mi yoksa bir proje firmasına mı yaptırılacağı öğrenilemedi.

 

************************************************************************

 

Telefotelefonunu.jpgnunu kaybetmiş!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi eski genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya, geçenlerde Iphone 7 cep telefonunu kaybetmiş. Hakkı Emiroğlu; Akkaya’nın telefonunu kaybettiğini yakın dostu işadamı Mehmet Atmaca’ya söylediğini, Atmaca’nın da kendisine ilgili yerlere şikayet etmesini istediğini ancak Akkaya’nın şikayet etmediğini söyledi. 

 

***************************************************************

 

Gümrükçüoğlu ne iş yapıyor?gumrukcuoglu.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin önceki başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun,  başkanlık sonrası ne iş yaptığı merak edilir oldu. Orhan Bey, 70’ine merdiven dayamış bir isim. 50 yıldır çalışıyor, koşuyor. Gümrükçüoğlu’na özel bir görev verilmedikten sonra, kolay kolay bir yerde çalışmaz. Zaten, çalışmaya da ihtiyacı yok. Ayrıca Orhan Bey’in, Trabzon, İstanbul ve Ege bölgesinde epey gayrimenkulü var. Eşinin de İstanbul’da bir kreşi olduğu söyleniyor. Gümrükçüoğlu’nun kira geliri, öyle az buz değil. Orhan Bey işini bilir. Kendisine sağlıklı günler dileriz.

 

***************************************************************

 

Bayraktar’ın Trabzon sevgisi!bayraktar.jpg

Eski bakanlardan Erdoğan Bayraktar, Trabzon’da olup bitenleri günü gününe takip ediyormuş. Hakkı Emiroğlu, “Erdoğan abi gerçekten Trabzon sevdalısıdır. İl genelinde olup bitenleri yakından takip eder. Moloz dolgu alanındaki protokol camisinin inşaatının sorumlusu, her gün yerel gazeteleri Erdoğan abime gönderir. Ayrıca Erdoğan abim internet sitelerini de takip eder. Erdoğan abim adamdır, adam” dedi.  Emiroğlu, Bayraktar’ın parti içerisinde bir ağabey olarak kaldığını, siyasi kulislere girmediğini söyledi.

 

*************************************************************

 

Revi gidici mi?revi.jpg

AKP İl Başkanı Haydar Revi’nin, il kongresinde aday gösterilmemesi halinde bakan yardımcısı olma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Geçenlerde medyada yer alan haberlerde, AKP il teşkilatlarının üçte ikisinin değişeceği belirtilmişti. Haydar Başkan, değişecek üçte ikilik kesimde mi yer alacak, bilemiyoruz. Bildiğimiz, il başkanlığına aday olan isimlerin Ankara’da Külliye’de ve parti genel merkezinde görüşmeler yaptıkları.

 

***********************************************************

 

 

26 EYLÜL TÜRK DİL BAYRAMININ 88. YILI KUTLU OLSUN…

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 11 Temmuz 1932 tarihinde, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti benzeri bir dil cemiyeti kurulmasını istemesi üzerine, 12 Temmuz 1932’de, günümüzde Türk Dil Kurumu adını alacak olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulmuştur.

26 Eylül 1932’de toplanan I. Türk Dil Kurultayında Halit Fahri (Ozansoy)'nin önerisi ile her yıl 26 Eylül gününün "Türk Dil Bayramı" olarak kutlanması kabul edilmiştir.

Atatürk, öncülüğünü yaptığı çağdaşlaşma hareketinde, dil bağımsızlığını, siyasal ve ulusal bağımsızlığın ayrılmaz parçası olarak değerlendirip, dilimizin başka dillerin etkisinden kurtarılması yönünde çalışmalar başlatmıştır.

“Türk Milletinin dili, Türkçe'dir. Türk dili, dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili Türk Milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti, geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını, menfaatlerini, kısacası bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk dili Türk Milletinin kalbidir, zihnidir" sözleri ile Atatürk, dile verdiği önemi ve Türk dilinin Türklüğün en temel taşlarından biri olduğunu en açık bir şekilde ifade etmektedir.

Dil, bir arada yaşayan insanların birbirlerini anlama, tanıma ve düşüncelerini paylaşabilme özelliğine de sahiptir.

Dilin kullanımını ve gelişimini doğrudan etkileyen yazılı, sözlü ve görsel basınımız, sorumluluklarının bilinciyle, dil kullanımına özen göstermeli, dil yanlışlıkları yapmamalıdır.

Tüm bireylerin, Türkçe’mizin doğru ve etkili kullanımı konusunda duyarlı olması, yabancı sözcüklerden arınmış konuşma ve yazı dilini kullanması ve bu konuda eğitimin yaygınlaştırılması büyük önem taşımaktadır.

Bir ulusun, ekonomik, siyasal, kültürel bağımsızlığını ve dünyadaki onurlu yerini korumasının, benliğine sahip çıkması, dilini yaşatması ve geleceğe taşımasıyla olanaklı olacağı unutulmamalıdır. (Nail Çelebi)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar