Trabzon’a genel bakış -1-

Bugün sizlerle Trabzon yerelinde kendimce eksik gördüğüm yönleri paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yazdıklarımı siyasi bir argüman olarak değil de bir Trabzon sevdalısının sevgilisinesahip çıkması olarak değerlendirmenizi rica ediyorum.

Ulaşım bu şehirde her dönem sorun olmuştur. Coğrafi yapımızın baş neden olduğu ulaşım sorunumuzu şehiriçi ve şehirlerarası olarak ele alabiliriz. Aslında dünyayla bağlantımızı sağlayan kara, deniz ve hava ulaşım yollarımızın hepsi mevcutken zamanında ve yeterli yatırımlar yapılmadığı için bu üç ulaşım alanında da şehir olarak güç kaybetmiş en azından zamana ayak uydurulamamıştır.

Uluslararası bir alana sahipken, bu alanı geliştirip büyütmek yerine yarım saatlik mesafelerde kullanışlı ve ekonomik olmayanhavaalanları yaparak Trabzon Havaalanı’nın yolcu sayısı düşürülmüş, dolayısıyla yatırım zarureti ötelenmiştir. İkinci pist ihtiyacı, mevcut pistin büyütülmesi hep sonraya bırakılmıştır.

İç yolcu talebinin dağıtılmasına rağmen Trabzon Havaalanı ikinci pisti yapılmalı ve bu pistlerin bir tanesi mutlaka askeri ve sivil her türlü hava taşıtının inebileceği kapasiteye kavuşturulmalıdır. 

Karayolu ulaşımımız coğrafyamızın en çok gazabına uğrayan, yıllarca sayısız can kaybına sebep olmuş, her şeye rağmen en çok tercih ettiği ulaşım tercihimiz olmuştur. Karadeniz sahil yolu yapımı ile bölünmüş yolumuz, sorunların bir kısmına çözüm olsa da dünya standartlarında bir yola sahip olabilmemiz için çok zamana ve yatırıma ihtiyacımız olduğu gerçeği de ortadadır.

Kara taşımacılığının en ucuz ve güvenilir yolu olan demiryolu taşımacılığı maalesef Samsun ilinin doğusuna geçememiş karayolu ulaşımımız hep topal olarak kalmıştır.

Aslında yolcu taşımacılığının yanı sıra ucuz ve güvenilir yük taşımacılığıylabölge ekonomisine hayat suyu verebilecek, hammadde ve pazara ulaşım kolaylığı sağlayabilecek demir yolu yatırımları ''uzaya çıkmanın planlandığı'' bu günlerde daha da anlam kazanmaktadır.

Deniz ulaşım yollarımız geçmişte yolcu dahil ulaşım hizmetleri vermekteyken günümüzde daha ziyade yük taşımacılığı şeklinde işlev görmektedir.

Bölge ve ülke gelişiminde, ekonominin gelir kaynakları arasında öncelik verdiğimiz turizmin de gelişmesine katkı sağlayacak deniz yolcu taşımacılığı yeniden canlandırılmalı, yüksek gelir seviyeli kişilerin tercih ettiği bu tatil anlayışına şehrimizde dahil edilmelidir.

Şehiriçi ulaşım konusu ise başlı başına bir sorun yumağı olarak kucağımızdadır. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan şehrimizde maalesef bugüne kadar sorun çözen bir anlayış görev almamıştır. Karadeniz sahil yolu dahil, denize paralel 5, dikey de ise 10'u bulmayan yol ile binlerce yıllık tarihi dokuyu bozmadan gelişime, büyümeye açık bir plan hayata geçmemiştir.

Buna bir de keyfi ve söz dinlemez idareciler eklenince yaşadığımız sorunlar kaçınılmaz olmuştur. Aslında trafik dediğimiz araç ve yaya popülasyonununakışı su misali kendi yolunu bulurken özellikle geçen dönem terse çevrilen ve keyfi kapatılan yollarla karmaşa arttırılmıştır. Dünyada sağdan ve soldan akışlı iki trafik yöntemi varken şehrimiz karma trafik yöntemi diyebileceğimiz bir yapıyı hayata geçirmiştir. Sağdan akışlı bir trafik sisteminde yolun soluna araç park sistemi de bize özgü bir yöntem olarak yerini almıştır.

Değiştirilen ve kapatılan yollar neticesinde şehrin ticari ve ekonomik yapısı da zarar görmüş, kıymetli birçok yapı değer kaybetmiş, iş insanı zarara uğramıştır. Bütün bunlara rağmen trafik sorunları da çözülememiştir.

Su bakımından dünyanın zengin bölgelerinden birinde olmamıza rağmen zaman zaman suyla ilgili sorunlar yaşıyoruz. Atasu Projesi şehrin su sorununu şimdilik çözer gibi görünse de ileriye dönük yatırımlara şimdiden başlanmalı. Şehiriçi içme suyu şebekesi 40 yıl üzerine yeniden yatırıma alınmış, yapıldığı yıllarda dahi sağlık sorunları yaratılacağından korkulan şebeke yenilenme çalışması başlamıştır. Biraz hoyratça ilerliyor olsa da sonuç düşünüldüğünde katlanabilir sorunlar yaşadığımız söylenebilir. Yaşam hakkının kutsallığı düşünüldüğünde yaşamsal ihtiyaç olan temiz hava ve temiz su yerel yönetimlerin asli ve öncelikli vazifeleri arasındadır.   (Devamı haftaya)

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.