Trabzon’a hayat verecek proje!

trabzona-hayat.jpegTerminalin yerine dere kenarında ve Erzurum yolu güzergahında olduğu için eleştirdik. Üçüncü tünele karşı olmamızın nedeni, bu tünelin yapılması ile birlikte güney çevre yolunun askıya alınacak olması…

Akyazı ve Beşirli sahilindeki dolguyu, destekleyenlerden biriyim. Bu iki dolgu ile birlikte, Trabzon takriben 2 bin dönümlük, 300 belki de daha fazla futbol sahası büyüklüğünde bir alan kazanmış olacaktır. Beşirli sahilinden Moloz’a kadar iki yol arasındaki yeşil alanı da hesaba katarsak, Trabzon ekstra 3 bin dönümlük bir alan kazanmış oluyor.

Ayasofya ile Akyazı arasında iki yol arasında kalan yeşil alan, kentin sahilde nefes alacağı bir mekan haline gelmiştir. Beşirli’den başlayıp Faroz limanına kadar devam edecek dolgu alanı ise kente hayat verecek bir mekan olacaktır. 

Bölgede dolgu yapılırken, dere ve atık su akarlarının önü kesilmişti. Kamuoyundan gelen eleştiriler üzerine Büyükşehir Belediyesi, dolgu ile önü kesilen dere ve atık su akarlarını, dolgunun dışına çıkarma işlemi başlattı, bu konuda önemli de bir mesafe kat etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, geçtiğimiz hafta Beşirli’de ekibi ile birlikte yaptıklarını ve yapacaklarını açık ve net olarak anlattı.

Başkan Zorluoğlu’nun bundan sonra yapacağı iş, Beşirli dolgu alanının tamamı için yani Akyazı girişinden Faroz limanına kadar yarışmalı bir proje hazırlatmak olmalıdır. Dünya’da bu tür alanlarda nasıl bir proje uygulanmışsa, benzerini ve daha da güzelini bu alan için yaptırmalı. Çünkü bu bölgede Trabzon’un ve bölgenin geleceğine hayat verecek bir mekan olacaktır.

Ortahisar ve Büyükşehir’in aday sayısı 2’ye inmiş!

AKP Ortahisar ilçe başkanlığına Yasin Aydın veya Dündar Ayyıldız’dan, İl Başkanlığına da  Selahattin Çebi veya Hasan Dilekoğlu’ndan birinin getirileceği söyleniyor. Ortahisar’ın atamasının önümüzdeki günlerde yapılacağını belirten eski bir yönetici, ‘Ortahisar aday adaylarının sayısı ikiye inmiş. İki adayın da şansları eşit gibi. Milletvekilleri, adaylardan mutlaka biri başkan olsun demiyorlar’ dedi.

İl Başkanı Haydar Revi’nin, aday gösterilmeyeceğini kaydeden eski yönetici, ‘Haydar bey, teşkilatta sevilen bir isim. Uzun süre görev yapması nedeniyle dinlendirileceği belirtiliyor. Haydar bey, aday gösterilmezse yerine büyük bir ihtimalle Selahattin Çebi atanacak. Gerçi il başkanlığı için Hasan Dilekoğlu ve Mehmet Karaoğlu’nun da isimleri geçiyor’ dedi.

AKP’de Ortahisar ilçe ve il başkanlığına hangi ismin getirileceği konusunda tahmin yapılabilir ancak bu aşamada şu isim getirilecek demek çok da doğru değil.

Kansız’ın ev halleri!

kansizin.jpg

Gazetemiz yazarı, Trabzon Kültür ve Turizm eski müdürü İsmail Kansız, yaşamı boyunca evde, yumurta kırma haricinde yemek yapma bir yana ne çamaşır ne de bulaşık makinesi çalıştırmamış bir kardeşimiz. Gerçi, bizim de ondan pek farkımız yok. Gerçi, biz yine de ara sıra çamaşır ve bulaşık makinesini boşaltıyoruz!

İsmail Kansız, bu hafta eşi Figen hanımın rahatsız olmasından ötürü ev işlerine soyunmuş. Ev işlerine soyundu dediysek sağı solu süpürmedi, yemek de yapmadı, markete gidip tek başına alışveriş de yapmadı. Yaptığı iş bulaşık makinesini çalıştırmaktı. Bundan sonrasını Kansız’dan dinleyelim;

‘Mart, Nisan aylarıydı, CORONA ile yeni tanışmıştık.

Herkes evindeydi...

Erkekler mutfakta hünerlerini gösterip yaptıkları yemeklerin pastaların resimlerini çekip çekip paylaşıyordu.

Bu durum herkesten takdir topluyordu...

Bu hafta hanım biraz rahatsızdı. Mecburen ev işlerine el attık.

Ufak tefek işlerde yardımcı olup idare ediyorduk.

Bulaşıklar yığılınca, hanım ‘makineye koyuver de yıkansınlar’ dedi.

Bir güzel yerleştirip düğmesine basıp makine çalışmaya başladı.

Yıkama bitince, kaşık tabak çatal bardak ne varsa bir güzel yıkanmıştır diye kapağını açtığımda bir de ne göreyim...

Ne tabak ne çatal hiçbir şey yıkanmamış.

Kendi kendime söylenirken, hanım içerden ne oldu diye seslendi.

Ne olacak bulaşık makinesi mi bozuldu, kap kacak yıkanmadı...

‘Yok canım niye bozuk olsun ki, sen bulaşık deterjanını koydun mu?’

demesin mi?

Gerçekten de deterjanı koymamışım!

Olsun ön yıkama yaptım şimdi koyarım diye de aşağı da koymadan vaziyeti kurtarmaya çalıştık...

Neyse uzun yıllardan sonra bulaşık makinesine deterjan konmadan bulaşıkların yıkanmadığını öğrenmiş olduk...’

İsmail kardeş, çoklarının ve bizim de aslında senden farkımız yok. Sen, hiç değilse yaşadıklarını yazdın, anlattın.

MHP’nin vekil adayı!mhpnin-milletve.jpg

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Trabzon ve bölgedeki gözü kulağı ve en güvendiği isimlerin başında gelen Trabzon il Başkanı Bekir Sıtkı Tarım’ın genel seçimde ilk sırada milletvekili adayı olabileceği söyleniyor. Tarım, hemen her konuşmasında, ‘Biz dava adamıyız, koltuk için siyaset yapmıyoruz’ diyerek beklenti içerisinde olmadığı gösteriyor. Gazeteci Hakkı Emiroğlu, Bekir Sıtkı Tarım’ın Ankara’da MHP Genel Merkezi’nde etkili bir isim olduğunu belirterek, ‘MHP il kongresine gelen genel başkan yardımcısı Yaşar Yıldırım’da Bekir Sıtkı beyi destekliyor. Bekir Sıtkı Tarım’ın milletvekili aday sıralamasında ilk sırada yer alacağına kesin gözüyle bakıyorum. Bekir bey, milletvekili ilk sırasında yer alırsa MHP Trabzon’dan iki milletvekili çıkarır’ dedi.

Bayramçavuş’un gezisi!bayramcavus.jpg

Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Selahattin Bayramçavuş, sessiz sedasız Trabzon’a geldi.  Bölge müdürü Mehmet Aşık ile birlikte, Zigana Tüneli, Kanuni Bulvarı ve diğer yol çalışmalarını gezen, inceleyen Selahattin Bayramçavuş, bölgede devam eden yatırımların zamanında bitirilmesi için tüm imkanları seferber edeceklerini söyledi.

Bayramçavuş, yapımı yılan hikayesine dönen Toklu- Uğurlu ve Aktoprak-Uğurlu yollarının da yeniden ihale edileceğini bildirdi…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar