TRABZON'A İLK UÇAK NE ZAMAN VE NEREYE İNDİ?

   Trabzon semalarında ilk uçak 1918 yıllarda görünmüştü… Ruslar çekilmiş, muhacirliğe çıkanlar dönmüş… Mustafa Reşit Tarakçıoğlu, o günleri anlatırken, ‘Milli mücadeleye destek vermek için belediye de toplantı vardı. Diğer yandan ingiliz uçakları havadan broşür atıyorlardı. Broşürlerde padişaha destek isteniyordu’ diyordu.
   Trabzon ve bölgede yaşayanlar ilk uçağı o günlerde görmüştü. İkinci dünya savaşı ve sonrası da Trabzon semalarında uçaklar dolaşmış ve hatta düşmüştü…
Bir kaç ay once Mehmet Celal Karaali aramış ve Trabzon’a ilk uçağın ne zaman nereye indiğini söylemişti. Karaali, uçağın KTÜ kampüsündeki caminin bulunduğu bölgeye indiğini söylemiş biz ise uçağın istimlak edilen havaalanının arazisine indiğini yazmıştık.
Mehmet Celal Karaali’den geçenlerde bir mesaj aldık.
Karaali’nin uzun mesajı şöyle;
 
‘Yıl: 1949. Cumhuriyet Mh. (Eski ismi Hacıkasım) Kurtuluş İlk Okuluna gidiyorum.
Bahçe duvarı okula bitişik. Aldıkaçtı sokak no 69’da babamın dedesi Mehmet Ali beye ait ev de oturuyoruz. Evimizin karşısında Anneannemler oturuyor. (Anne annem Hacıkasım cami imamı Dedeoğullarının en büyüğü olan Behram efendinin kızı).
O günler  evimiz de, ‘Trabzon’a THK uçakları gelecek. İsteyen ahaliyi  gezdirecek. Köyümüzden haftada iki gün bazan da daha sık marabamız veya komşular gelirdi. Öğrendikki gelecek olan uçaklar için; bizim arazimiz iniş kalkış için hazırlanıyor.
Annem babama, ‘
Necdet ben köye gidiyorum. Sende işten çıktıktan sonra köye gel. Bir kaç gün köyde kalalım. dedi’ ve köye gitti. Babam Necdet Karaali, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında veznedar olarak çalışıyordu. Köyümüz Şehir Merkezine beş kilometre mesafede vasıta yok ama vasıtaya da ihtiyaç yok, bir saatlik yaya mesafesinde!
Askerler arazimizdeki irili ufaklı bütün taşları toplamış çukurları doldurmuş tarlayı uçakların iniş kalkış yapabilecekleri hale getirmişler.
Uçaklar Trabzon semalarında dolaşıyor ve Broşür atıyorlar, belki de THK reklamını yapıyorlardı.
Mektepler henüz kapanmamıştı sanıyorum. Mayıs veya Haziran ayı idi. Hafta sonu olunca bende Köye gittim. Bir uçak fındıklığa yakın bir yerde Kafulluk (Diken yığını)yanında park halinde. Diğer uçaklar uçaklar Trabzon’a doğru kalkıyor.  Değirmendere veya şehir merkezine doğru ilerlediklerinde broşürleri atıyorlar. Park halindeki uçak ve onu seyreden annem ve komşularımızın iki adet fotoğrafları vardı.  Ama maalesef bulamadım kolay değil yetmiş yıl geçmiş. Uçaklar iki kişilik ve üzerleri açıktı.
 Peki bizim Köyümüz neresi idi arazimiz neresi idi?
Hosdimasya (bugünkü Bostancı) köyü Gamboz mevkii. Bugün Karadeniz Teknik Üniversi arazisi içersinde bulunan Camiden Rize istikametindeki alan o tarihte uçaklar için kullanılmıştı.
Trabzo luların bir çoğu uçakların Trabzon Hava alanına inip kalktığını zanneder. Havaalanın yeri 1948 de belirlenmiş, 1949 da da inşaat başlamamış, çoğu yer fındıklıktı ve karpuz, domates tarlası idi…
200 dönüm olan arazimizin tamamı 1957 ve 1963 de KTÜ için istimlak edilmiştir.
Farabi hastanesinin yerinde Gamboz bataryası ismi ile beş adet çakılı top, cephanelik ve askeri birlik vardı.’
Mehmet Celal Karaali’ye teşekkür ederiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar