TRABZON’A ne genç, ne şen SÜPERMEN lazım

  Üsteki başlık bu adada ne derç edeceğimi, kimlerin kulakları çınlayacağını aslında net bir şekilde ortaya koyuyor… Anlaşılacağı üzere, konumuz belediyelerle ve başkanlık koltuğuna oturmak isteyen aday adaylarıyla ilgili… 
Malumuz yerel seçime şunun şurasında 150 günden az bir zaman dilimi kaldı… 
Sandığın günü yaklaştıkça, adeta aday toto oynanıyor… Bu durumu “ganimete çevirmenin” peşinde olanlar da, kendilerine yakın gördükleri adayları şimdiden parlatma cilalama telaşına düştüler.  
Ne yazık ki, bu tarih ve spor şehri, kendi ikballerinden başka bir düşünceleri olmayanların yüzünden bu günü kadar beklediği büyük yatırımlardan nasibini alamadı… Trabzonlu seçimler öncesinde havada ucan, ballandıra ballandıra anlatılan vaatleri dağıtılan broşürlerde ve kitapçıklarda görmekle yetindi.
İşte söz verilip de yapılmayanlardan sizlere birkaç örnek… 
Her seçim öncesinde Trabzon turizmle uçak… 
Gelin görün ki, turizmde peçeli kara çarşaflı Araplara bel bağlandı… Batından gelen turistin gezip göreceği tarihi mekanlara, ya restore ediliyor denilerek uzaktan seyrettirildi… Ya da şehirdeki camiler yetmezmiş gibi tarihin üstüne perde örtüldü.

Spor kenti dediler… 
Vaatlerinin tam tersinin yaptılar… Trabzon’la özdeşleşen bu şehrin futboldaki geçmişini gelecek nesillere anlatacak olan Avni Aker Stadını yerle bir ettiler. Yetmedi amatörlerin yuvası olan Yavuz Selim Sahasını ve 19 Mayıs Spor Salonu’nun üzerinden dozer geçtiler. 
Lider kent olacak dediler…
Ekonomik olarak şaha kalkacak, bölgenin lider kenti olacak denildi… Lojistik üs bir gece ansınızın sesiz sedasız komşu ilin sınırlarına taşındı… Yatırım adası bir dahaki bahar havale edildi… Beş bin kişiye iş aş istihdam sözü laftan öteye geçmedi.
Sanat ve sanatçıya destek dediler…
2009 senesindeki yerel seçim öncesi dağıtılan 61 projenin içinde yer alan sanat ve sanatçıya destek vaadi beklenin çok uzağında kaldı. Ramazan ayında Zagnos Vadisi’nde iki ilahi… Yaylalarda horon… Sahillerde Kolbastı için… Söz verdik yaptık denildi.
Trafik çilesi bitecek denildi… 
Sandık açıldı söylemler unutuldu… Kendileri makam araçlarıyla eskortlar eşliğinde gidecekleri yerler bir çırpıda ulaştılar… Vatandaş avuç içi kadar şehrin içinde ya 80 model ya da kliması olmayan Belediye otobüsünün içinde şıpır şıpır terleyerek trafikte çile doldurdu. 
Şehir güneye doğru büyüyecek denildi…  
Trabzon için olmazsa olmaz olan Güney Çevre Yolu için meydan parkında dönemin başbakanlarından tutunda, “ince ayar” peşinde koşan bakanlarına kadar söz veren verene… Tam 16 sene geçti, komşu illerde çevre yolları birken ikincisi yapılmaya başlandı. Trabzon  yerinde saydı.
Raylı sistem denildi…
Son yıllarda en çok konuşulan ve her seçim öncesinde temcit pilavı gibi ısıtılıp gündeme getirilen Erzincan- Trabzon demir yolu laftan öteye geçmedi… Umudumuzu şehir içi hafif raylı sisteme kaldı… O da borç para bulunursa yapılacak. 
 

Sözün özü şu… 
Trabzon tam “10 yıldır Ankara’dan gelen “Boyuna posuna bakmayın” denilen “Atom” ile yattı kalktı… Bir arpa boyu yol aldı… Şimdi “Genç”leşip “Şen”lenecekmiş… Bırakın bu yağlama yıkamayı… Bu saatten sonra Trabzon’u ne genç ne de şen uçurur …Başkentten Süpermen’i bekliyoruz?..

Bu kafayla mı  
ilk 500 gireceğiz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gecen ay Beştepe’deki Saray’da  “Dünyadaki ilk 500’ün içinde iki üniversite değil, sayıyı çok daha artırmamız lazım. Ben hocalarımdan özelikle istirham ediyorum. Biraz daha gayretle bu ilk 500’ün içine çok sayıda üniversitelerimizle girelim ve adımızı yazdıralım” çağrısı yaptı.
Geride kalan hafta içinde ise istifa eden Harran Üniversitesi’nin rektörü Prof. Dr. Ramazn Taşaltın tabire caizse yalaklıkta kademe atladı… Eski rektör “Cumhurbaşkanına itaat etmek Farz… İtaat etmemek haram” türünden bir tür  zırvalıklarda bulundu… Şimdi Bu kafayla yönetilen  Harran üniversitesi ilk 500 içinde olsa ne yazar olmasa ne yazar?...

Zengine indirim 
fakire bindirim

Hep büyüklerimden duydum… “Zengin arabasını dağdan aşırır fakir fukara garip guraba ise düz yolda şaşırır”… Malumunuz Türkiye ekonomik bir krizle boğuşuyor…Bu bağlamda da zam üstünü zamlara maruz kaldık… 
Ancak Devleti yönetenler gecen hafta doğal gazda yüzde 10’luk bir indirime gitti…Ama, bu ucuzluk  81 milyona değil, elektrik üreten şirketlere yapıldı… Anlayacağınız kriz fakiri daha da yoksullaştırırken, zengini ihya etmeye devam ediyor…  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.