Trabzon’a tiyatroyu sevdiren müdür!

 

Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, 21 yıldır Trabzon’da. Uğur’u Trabzon’da partili partisiz, iktidarından muhalefetine kadar sevmeyen yok gibidir. Trabzon’da başarılı bir grafik çizen Uğur Keleş’e, bu hükümet döneminde tayini İstanbul’a çıkmış ve  ‘Ben Trabzon’u çok seviyorum’ diyerek gitmemişti. Uğur Keleş, geçenlerde yeni sezon hazırlıklarını yapmış ve genel müdürlükten de onay almıştı.

Önceki gün Uğur Keleş’in yerine Adana Devlet Tiyatrosu Bölge Müdür yardımcısı Saliha Karahasan’ın atandığı haberini duyduk. Saliha Karahasan Trabzonlu... O da uzun yıllar Devlet Tiyatrosunda... Devlet Tiyatrosu Trabzon Bölge Müdürünün hangi nedenle olursa olsun görevden alınması pek şık olmadı.

 

Okulumuzu

geri istiyoruz!

 

Trabzon Valiliği, Ortahisar ilçesinin Yenimahalle semtindeki 100. Yıl ilköğretim okulunu, duvarları çatlıyor, bina çökebilir gerekçesiyle geçen yıl yıkmış, öğrencileri de başka okullara naklettirmişti. Mahalle halkı ise, okul binasının sağlam olduğunu öne sürmüştü. İşadamı Mustafa Serdar da 100. Yıl ilköğretim okulunun gerekçesiz yıkıldığını iddia edenlerden biri. Serdar; siyasilere ve valiliğe seslenerek, ‘Yenimahalle 100. Yıl İlköğretim Okulunu gerekçesiz bir şekilde çarçabuk yıktınız. Pekala neden yıktınız ve niye yapmıyorsunuz. Mahallemizi okulsuz bırakmaya ne hakkınız vardı. Amacınız buraya Otopark yapmak, Mahalle halkının çocuklarını taşımalı araçlarla başka okullara göndermek ve esnafı mağdur etmek miydi?’ dedi.

Yenimahalle’de yıkılan 100. Yıl ilköğretim okulunun yerine, altında Diş Hastanesinin yanından girişi olmak üzere, üç kat otopark, üzerinde de bağımsız bir ilköğretim okulu yapılması gerektiğini defalarca yazdık. Yıkılan okulun yerine, altında üç kat bağımsız otopark yapılmak şartıyla mutlaka yenisi yapılmalı.

 

Metin Hoca fena

bindirdi!

 

Sosyal medyada son günlerde en fazla tartışan görüntü, Of Kaymakamının makam odasının görüntüsü! Köşemize aforizmaları ile katkı koyan, yazar Metin Kondel, Of kaymakamının makam odasını, ‘İktidarın taşradaki trajikomik görüntüsü’ olarak değerlendirdi. Kondel şöyle dedi;

‘Sosyal medyada birçok insan Of kaymakamlığının ‘görgüsüz’ makamı ile Japon imparatorunun sadece makamını mukayese eden fotoğraflar paylaşıyor.

Ve ikide bir bana; ‘Metin Hocam, Of senin bölgen, bu konuyla ilgili afili aforizmalar bekliyoruz!’ diye mesaj atıyorlar.

Bir Oflu olarak insan mahcup oluyor. Ama bu garabetle ilgili olarak emin olun Ofluların kahir ekserisi gurur duyuyordur.

Vakıa sonradan görme bir iktidarın taşradaki trajikomik görüntüsünden ibarettir.

İnanın bana, ben Of’un ne kaymakamını tanırım, ne belediye başkanını, ne de mal müdürünü…

Benim için hepsi birer yabancıdır.

Geçenlerde cep telefonuma; ‘’Of belediye başkanını başarılı buluyor musunuz?’’ diye bir mesaj geldi.

Hayret ettim. Of’un bir belediye başkanı mı varmış? İnanın bana şu ana kadar varlığından haberdar değildim.

Şimdi bu kaymakamlığın şatafatlı makam mevzuuna gelecek olursak;

Bundan takriben dört beş yıl önce hükümet konağını bodrumundan çatısına kadar restore etmişlerdi.

Hatta yeterli gelmiyor diye Of hükümet binasına yeni ek binalar inşa ettiler.

Değirmenin suyu sorulduğunda ‘’Hepsini hayırsever bir işadamı inşa ettiriyor!’’ dediler.

Sonra restore ettirdikleri o hükümet binasını yıktılar. Onun yerine sarayımsı bir Timur konağı yaptılar.

Maksat; saray mimarisiyle cahil halka ‘’güçlü Türkiye!’’ gibi ikircikli siyasi mesaj verme.

Peki bunun alıcısı var mı? Elbette, hem de yığınla.

Dolayısıyla o makam, Binbir Gece masallarındaki doğu saraylarından ibaret.       

Trabzon’dan

Güneydoğuya!

 

Trabzon’un yetiştirdiği değerlerden biri olan Prof.Dr. Yahya Sezai Tezel, sosyal medya hesabından Trabzon tarihine ışık tutacak paylaşımlarda bulunuyor. Yahya Hoca geçenlerde, babasının şehirler arası taksicilik yaptığı dönemde, babasının taksisinin fotoğrafını paylaştı ve altına da şunları yazdı;

‘Sivas - Erzurum demiryolu 1933-1939 arasında inşa edildi. Bundan önce Doğu Anadolu'da bir yere gitmek isteyen biri Trabzon'a deniz yoluyla gelip, Trabzon-Erzurum-Tebriz otomobil yolunu kullanmak zorundaydı. Babam askerlikten sonra Trabzon'dan güneye doğru özel müşteri taşıyarak taksicilik yaptı. Ekmeğini böyle kazandı. Arabasını sık sık değiştirdiği için bende birkaç tane farklı araba fotoğrafları, yollarda mesela Fırat'ı salla geçmek gibi ilgi çekici hatıralarının görüntüleri var. Babam 1930'ların sonuna doğru yedek parça dükkanı açtı. Babamın bu taksisi 1939 öncesinden olmalı. Yani babam mağaza açmadan önce. Arabanın markasını çıkaramadım.’

 

Gümrükçüoğlu’nun

yerine Ahmet Metin!

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, her ne kadar yeni dönemde adaylık hayal etse de, Ankara’dan gelen haberler Büyükşehir Başkanlığına kesinlikle yeni bir ismin geleceği şeklinde. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için çok sayıda aday adayının olmasına rağmen bu aday adaylar arasında en şanslı ismin Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç olduğu belirtiliyor. Ankara’nın Trabzon’da yaptırdığı anketlerde Ahmet Metin Genç’in açık ara önde olduğu söyleniyor. Bu arada Ahmet Metin Genç’i devre dışı bırakmak için bazı grupların yoğun bir çalışma içerisinde olduğu kaydedildi. AKP içindeki liberal ve sol kulvardan gelen isimlerin başlattığı kampanyanın kamuoyunda karşılık bulmadığı bildirildi.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar