TRABZON’A ÜZÜLDÜM!

Halk arasında söylenen “Yediğin içtiğin senin olsun gördüklerini anlat” sözünden yola çıkarak, yaptığım kısa gezintide gördüklerimi ve hayran kaldıklarımı sizler paylaşacağım. En başından peşinen söyleyeyim bu hayran kaldıklarım sınırların ötesinden Avrupa’dan değil, sıkıntılı günler geçiren ülkemizden.

Bir haftalık “kısa nefeslenmemde” batıdaki şehirlerde olanlarla, Trabzon’da olması gereken ve 7 yıldır yapılmayanları sizlerle paylaşıp, kıyaslama yapacağım. Aynı zamanda vaat edilen büyük yatırımlardan nasiplenemeyen, devamlı göç veren Trabzon’un nasıl uyutulduğunu derç edeceğim.

***

Sevgili okurlar, Türkiye’nin batısında bazı şehirlerde soluklanıp yapılanları görünce “Tarih, kültür ve spor şehri Trabzon’un neyi eksik?” diye kendime sormadan edemedim. “Neden büyük yatırımlar gelemiyor?” sorusu  zihnimde cirit atı!.

Geçen hafta İstanbul, Bursa ve Edirne’ye doğru uzandım… Selimiye Cami’ne her gidip namaz kıldığımda, Mimar Sinan’ın konusunda ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anladım. Ancak bu gün mega kent İstanbul ve Edirne’den değil, Bursa’dan bahsetmek istiyorum.

Hiç abartmıyorum, kimse de kusura bakmasın, Bursa’nın yanında Trabzon tabiri caizse “Köy görüntüsünde” kalıyor…

On yıl sonra gördüğüm Bursa büyük bir sıçrama ve atılıma imza atmış. Şehir tamamen baştan aşağıya değişmiş.

Yeşilin içindeki Bursa geçen zaman dilimi içinde hem doğasını korumuş hem de vatandaşlarının yaşam standardını daha da yükseltmiş. Seçimler öncesinde söz verilenler ve yapılması gereken projeler hayata geçirilmiş. Bursa’nın inişli çıkışlı yokuşlarında bir aşağıya bir yukarıya yol alan vagonlar, şehrin caddelerini ABD yapımı filmlerde gördüğümüz San Francisco sokaklarına döndürmüş.

En önemlisi şehrin göbeğindeki otobüs terminali kaldırılmış…

Seçimler öncesinde söz verilen Çevre yolları yapılmış…

Trafik rahatlatılmış şehirlerarası çalışan otobüslere merkezin uzağından yol verilmiş. Eskiden caddelerinde vızır vızır işleyen dolmuşlar gitmiş, yerine şehre başka bir hava veren hafif raylı sistem monte edilmiş.

Vagonlar Bursalıları bir baştan diğer uca getirip ve Altıparmak yokuşunu inip çıkarken, ister istemez aklıma Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu geldi…

Bundan birkaç yıl önce raylı sistem hakkında söylediklerini hatırladım.

Yanılmıyorsam Gümrükçüoğlu’nun alışılagelmiş olan sene-i devriyelerinden biriydi. Trabzon’a raylı sistemin ne zaman geleceğine dair sorulan soruya verdiği cevap hala taptaze zihnimde.

Başkan o toplantıda “Şehrin fiziki yapısı çok yokuşlu o yüzden Trabzon içinde Raylı sistem uygun değil” demişti.

Ama gördüm ki, Trabzon’dan daha dik yokuşlara sahip Bursa engelleri yıkıp yokuşları “Ova” yapmış, dolmuşu kaldırmış…Azmetmiş ve istemiş, oy kaybederiz korsusuna yenik düşmemiş.

***

Netice-i kelam, Ankara’nın batısında yer alan şehirler, vaat edilenlere kavuşmuş… Trabzon’da halkın oyu ile koltuk sahibi olanlar ise, bu gün hala şu kadar beton, şu kadar asfalt döktük diye övünüyorlar. 13 yıldır icraat değil de söz üretiyorlar. Trabzon’a acıyorum.

 

Fındıkla ve turizmle kalkınma olmaz

Bir haftalık da olsa sizlerden ayrı kalınca, ne olup bitmiş diyerek gelir gelmez internet sitelerinin içine daldım. Trabzon’daki gelişmeleri ve haberleri taradım. Bir önceki yazımda da  bahsettiğim gibi değişen bir durumla karşılaşmadım. Yani “aynı hamam aynı tas…

Yalnızca haberlere değil, yerelde kalem oynatan, güvendiğim köşelere de göz attım. Bu bağlamda yazılarını ilgi ile takip ettiğim bizim gazetenin yazarlarından Mimar Gürol Ustaömeroğlu’nun bu haftaki konusu dikkatimi çekti…

Ustaömeroğlu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda ekonomi üzerine yapılan toplantıyı sütunlarına taşımış. Konuşmacı Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu’nun anlamlı sözlerine geniş yer vermiş…

Bana göre bu şehrin ekonomik olarak kalkınmasına, dar bir çerçeve içinde bakanlara Prof. Dr. Zeyyat Hatipoğlu adeta “okkalı” ve bir o kadarda anlamlı cevap yollamış Ne demiş Hatipoğlu:Bu kent fındıkla kalkınmaz”

***

Sevgili okurlar bizlerde yıllardır, tarım ve turizmle Trabzon’un kalkınamayacağını iddia ediyoruz. Bu şehrin gerçek anlamda büyüyebilmesi için üretime dayalı yatırımlardan nasiplenmesi gerekli diyoruz.

Ne yazık ki, bu güne kadar seçilmiş ve atanmışlar hep tersine işlere imza atarak Trabzon’un ekonomik olarak ivme kazanması için söylenenlere hep kulak tıkadılar. Ama aklın yolu bir, umarım Zeyyat Hoca’nın anlattıklarından  birileri ders alır!.. Tabi anlayana.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.