Trabzon’da bayramlaşma!

Trabzon’da dün farklı mekânlarda bayramlaşma törenleri vardı. İlk tören Büyükşehir Belediyesinde idi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı tören bürokrat ve AKP ağırlıklı idi. İkinci bayramlaşma ASKF’de idi. Trabzon spor camiası neredeyse tam kadro orada idi. TS Başkanı Muharrem Usta ve yönetim kurulu üyeleri ile ASKF Başkanı Cahit Erdem, Mahmut Memişoğlu, İhsan Derelioğlu, Özkan Sümer, Celil Hekimoğlu, Serkan Kılıç, Orhan ve Özcan İlarslan, Hayrettin Hacısalihoğlu, Süleyman Atal, Atalay Armutçu, Cemil Canalioğlu, Ali Lakot, Hasan Emirzeoğlu, Hasan Gençoğlu, Barış Şimşek, MHP’li belediye meclis üyeleri Ali Sağır, Davut Çakıroğlu, Derviş Köz, İsmail İnan, CHP milletvekili Haluk Pekşen, CHP il başkanı Turgay Güngör, Celal Akaç ve yönetim kurulu üyeleri, amatör spor kulüpleri yöneticileri, hakemler ASKF’deki bayramlaşmada idi!

trabzonda-bayramlasma.jpg

Bir sonraki bayramlaşma Atatürk Alanındaki AKP il merkezinde yapıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milletvekilleri ve parti yöneticilerinin katıldığı tören sonrası, bayramlaşma Meydan’da devam etti. Meydandaki bayramlaşma oldukça kalabalıktı. Son bayramlaşma töreni ise Trabzonspor tesislerinde idi. Başkan Muharrem Usta, başkan yardımcısı Gencağa Meriç, Ahmet Çubukçu, teknik direktör Ersun Yanal misafirleri kulübün kapısında karşıladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı törende futbolcular ve kulüp personeli de yer aldı. Futbolcular bakan Soylu ile bir de hatıra fotoğrafı çektirdiler.

xxx

Asker kaçakları ve askerlikten muaf olanlar!

Osmanlı'da kadılar, müderrisler, imamlar, müezzinler, tekke şeyhleri, Kabe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa hademesi, Peygamber kabirlerinin türbedarları askerlikten muaftı.

Askerlikten muaf olan kesimlerden birisi de medrese âlimleri ve öğrencileriydi. Sadece II. Meşrutiyet öncesinde İstanbul medreselerinde yaklaşık 25 bin öğrenci vardı. Trabzon’un Of ilçesinde de 70 medrese vardı ve askerlik çağında hemen herkes bu medreselere kayıtlıydı...

asker.jpg

Bunu niye yazdım?

İstiklal harbinde; bu insanların çoğu, medreselere kayıt olan ve başına fes geçiren, askerlikten kaçıyordu.

Düzenli orduya geçildiğinde; Camilere, medreselere saklanan kaçaklar, tek tek askere alındı!

O sıralarda yaşanan tartışmalar yüzünden; ‘Jandarma cami bastı, Kur’an yaktılar’  yalanları, yaygaraları ile savaştan kaçmalarına mesnet hazırladılar.

 Zaten Püsküllü Deli Kadir'in dediği gibi, ‘Saltanattan yanaydılar, Yunanlıları destekliyorlardı”!

Padişah fermanı ile idama mahkum olan, Atatürk'e, Kuvva-ı Milliye'ye, Cumhuriyet'e karşıydılar.

Bu ülkenin vatanseverleri, millet olmanın arzusu ile bunları hiç seslendirmedi.

 Ama inkara gerek yok! Bu kadar hainliklere artık susmak olmaz!

 Cumhuriyetin sunduğu,  demokrasinin nimetleriyle iktidar olanların bir kısmı, ‘camileri ahır yaptılar’ yalanlarını seslendirmeye devam ettiler.

 Hiç acımadan, milletin arasına kin ve nifak ektiler, devletin dibine dinamit attılar!

Bu kesimin bir bölümü Muaviye ile dünyaya yayılan, Kerbela Katili Yezit ile süren, Emevilerin fetihçi, cihatçı, katliamcı felsefesini benimsemiştir.

 Talkan savaşları incelendiğinde anlaşılıyor ki;  Emeviler en büyük katliamlarını da,  Türklere karşı gerçekleştirmişlerdir!

 Yani ehli-Beyt'e (Peygamber soyu) sözde inanırlar.  Peygamberimizin öz torunu, İmam Hüseyin’i keserler. Allah diyerek yine Allah diyen, Alevileri, Şiileri katletmeye devam ederler.

 Ortadoğudaki bu katliamlar tamamiyle, iktidar gücünü elde tutmak isteyen, ‘Mezhep'lerin çıkar savaşları yüzündendir.

 Bu Emevi güruhu,  yalancıdır, takiyyecidir, gıybetçidir, kalleştir.

 Bel altından çalışırlar, her türlü kahpeliği yaparlar.

İslam tarihi bu konudaki en önemli kaynaktır. (Nuri Aydın)

***

Örs istifa edecek mi?

Yeni partinin Trabzon il başkan adaylarından biri olan KTÜ öğretim üyesi Hüseyin Örs’ün, il başkanı atanması halinde üniversitedeki görevinden istifa etmesi gerekiyor. Hüseyin Örs, yakın dostlarına ‘Benim maaşım dışında başka bir gelirim yok. Bu şartlarda üniversitedeki görevimden istifa etmem mümkün değil’ diyor.

örs.jpg

MHP’den ihraç edilen parti kurucusu ve Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ali Sağır, yeni partinin il ve ilçe yönetiminin karma bir yönetim olacağını söyledi. Sağır, yeni partinin Trabzon il başkanı ve yönetiminin parti kurulduktan sonra belli olacağını bildirdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar