Trabzon’da çıktım yola

FUTBOL EFSANELERİNİN ÜLKESİ ARJANTİN

Arjantin, Güney Amerika Kıtası’nın en önemli ülkelerinden biri... Yüzölçümünde Güney Amerika Kıtası’nın Brezilya’dan sonra ikinci büyük, nüfus olarak da Brezilya ve Kolombiya’nın ardından üçüncü büyük ülkesi durumunda... Benim gibi futbolu sevenler için de ayrı bir önem taşımakta. Maradona, Messi gibi Dünya Futboluna damga vurmuş futbolcuları yetiştiren ülkenin dünya çapında bilinirliği sadece futboldan da ibaret değil.

Arjantin’e Türkiye’den direkt uçak seferleri mevcut… Türk Hava Yolları, düzenli olarak İstanbul-Buenos Aires uçuş seferlerini düzenliyor ve uçuş ortalama 18 saat sürüyor.  Ayrıca Avrupa’dan Lufthansa, Iberia, Air France gibi şirketlerle Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e ulaşmak mümkün. Ben ise Buenos Aires’e Rio de Janeiro üzerinden gidiyorum. Güney Amerika’da son derece yaygın olan TAM Airlines ile uçuşum gerçekleşiyor.

 

EL TURCO

Buenos Aires’e yerleştikten sonra şehri gezmeye başlıyorum. Buenos Aires, Arjantin’in en büyük şehri ve ayrıca başkenti… Buenos Aires, İspanyolcadan Türkçeye anlam olarak ‘Güzel Hava’ olarak çevrilse de, işin gerçeği şehrin isminin 16. Yüzyıldaki kurucularının verdiği orijinal ad olan olan ‘Real de Nuestra Senora Santa Maria del Buen Ayre’den geldiği. Buenos Aires’in yaşam kalitesi olarak Güney Amerika’nın diğer kentlerine kıyasla çok daha iyi seviyede olduğu kabul ediliyor. Şehir merkezi, Avrupai bir kent izlenimi verirken çok sayıda varoş yerleşim yerleri de karşınıza çıkıyor. Hatta bazı yerlerde gecekondu evleri ile modern binaları iç içe görme şansı da elde ediyorsunuz. Şehirde nüfusun büyük çoğunluğu diğer Arjantin şehirlerine benzer şekilde İspanyol ve İtalyan kökenliler oluşturuyor. Ayrıca İspanya ve İtalya haricindeki diğer Avrupa ülkelerinden de göç edenler de var.

En ilginci de şehirde Orta Doğu ülkelerinden gelip yerleşenlerin sayısı az değil ve bunlar Turcos ( Türkler) diye adlandırılıyor. Özellikle birçok Güney Amerika ülkesine 19.yüzyılın sonu ve 20.yüzyılın başında Orta Doğudan önemli miktarda Arap, Türk, Kürt kökenli insan göç etmiş. O dönemde Orta Doğu, ağırlıklı Osmanlı kontrolünde olduğu için göç eden insanların hepsi Türk olarak adlandırılmış. Bu insanların içerisinde en dikkat çekici kişi de Türk manasına gelen ‘El Turco’ lakabıyla bilinen Carlos Menem idi. 1989-1999 yılları arasında tam 10 yıl Arjantin Devlet Başkanı görevini ifa eden Carlos Menem, esasında Suriye Arap kökenli Müslüman bir aileden gelmekteydi. Ancak Arjantin yasalarına göre Devlet Başkanlığı yapabilmesi için Katolik Hristiyanlığı seçmişti. Geçtiğimiz aylarda 90 yaşında vefat eden Carlos Menem’in cenaze töreni Hristiyan geleneklerine göre organize edilmişti ancak naaşı da Müslüman mezarlığına defnedilmişti.

2019 yılında Meksika ekibi Monterrey’e şampiyonluk yaşatan ve maçlara genelde elinde bir tesbihle çıkan Arjantinli teknik adam Antonio Mohamed’in de lakabı El Turco idi. Hatta Maradona’nın dedesinin de El Turco olduğu iddia edilmişti.

 

PLAZA DE MAYO MEYDANI

Önce şehrin en ünlü meydanı Plaza de Mayo’ya gidiyorum. Plaza de Mayo, her zaman kalabalık oluyormuş. Meydanda ve etrafında parklar, heykeller, katedral ve bankalar mevcut. Ancak en önemli kabul edilecek yapı Casa Rosada. İsmini pembe renginden alıyor ve Buenos Aires’in en sembolik binalarının başında geliyor. Arjantin Cumhurbaşkanının yönetim konağı ve ofisi olma özelliğini taşıması, önemini daha da artırıyor. Bina, 1879 senesinde tamamlanmış.

Plaza de Mayo’da sıklıkla etkinlikler, partiler, gösteriler ve kutlamalar yapılıyor. Buenos Aires şehrinde ilk defa boğa güreşleri 1609 senesinde bu alanda gerçekleşmiş. Tarihsel süreç içerisinde birçok infaz ve idam olayı da Plaza de Mayor’da faaliyete geçmiş.(DEVAMI YARIN)

1.jpg

Foto 1: Plaza de Mayo’da Arjantinli gençlerle.

2.jpg

Foto 2: Buenos Aires, ‘Güzel Hava’ anlamına geliyor.

3.jpg

Foto-3 : Casa Rosada, Arjantin Cumhurbaşkanının yönetim konağı.

4.jpg

Foto-4 : Plaza de Mayo’da Güney Amerika’daki birçok ülkede yaygın izlenen TeleSUR kanalına röportaj verirken.

5.jpg

Foto-5 : Plaza de Mayo’da birçok önemli etkinlik düzenleniyor.

6.jpg

Foto-6 : Normalde Patagonya Bölgesi’nde yaşayan bir Arjantin’li ile.

7.jpg

Foto-7 :El Turco lakaplı Carlos Menem, Müslüman aileden gelmesine rağmen Devlet Başkanı olabilmek için dinini değiştirmiş.

8.jpg

Foto-8 : Buenos Aires kentindeki ilk boğa güreşleri Plaza de Mayo’da düzenlenmiş.

9.jpg

Foto-9 :Buenos Aires, Güney Amerika kıtasının en kalabalık ikinci kenti.

10.jpg

Foto-10: Plaza de Mayo, her daim hareketli ve kalabalık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum