Trabzon’da gelen gideni aratır mı?..

  Türkiye’de iki konu gündemde… Birincisi vatandaş artan pahalılık karşısında nasıl ay sonunu getireceğim derdinde? İkincisi siyasetçi, yaklaşan mahalli seçimde daha fazla nasıl belediye başkanlığı kazanırımın peşinde?
Bu seferlik ikincisinden seçimden başlayalım.. . 
Sabah -akşam, her saat başı karşımıza gelen siyasi parti liderlerinin açıkladıkları adaylar üzerinden beyin jimnastiği gerçekleştirelim ve her tarafı beton yığınına dönen, “İhanet” edilen, söz verilen vaatlere kavuşamayan, büyük yatırım fukarası olan Trabzon özelinde neler olabileceğini irdeleyelim.
Gelin bu durumun anlaşılır olması bakımından yaşana bilecekleri daha acık derç etmenin yollarına bakalım… Diyelim ki, Trabzon’da Cumhur ittifakında yer alan MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin kurduğu X+ Y= Z formülü tutmadı…  Muhalefetin oluşturduğu Millet ittifakının Trabzon adayı sandıktan birinci çıktı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazandı…  
Daha ilk gün Masasının üstünde duran yıllardır hayata geçirilmesi beklenen Güney Çevre Yolu… Erzincan- Trabzon demir yolu... Şehir içi hafif raylı sistemi… Trafik sorununu bitirmek için seneler önce hazırlanan projelerin kağıt üzerinde kalıp, ve de yapım maliyetlerini gösteren rakamlarla yüzleştiğinde…  “benden önceki başkan hayal satmış, kim söz verdiyse yapsaydı ” dediğinde çok da haksız sayılmayacağını söylesek yalan olmaz.
 

Devam edelim…
Hadi diyelim ki, Trabzon’da MHP lideri Bahçeli’nin formülü tuttu... 16 senedir iktidarda bulan AKP’nin yeni adayı Van Valiliğinin yanı sıra kayyum olarak atandığı Belediye Başkanlığı görevini de ifa eden Murat Zorluoğlu kazandı Selefi olan Gümrükçüoğlu’nun koltuğuna oturdu…
Daha bismillah demeden sümen altında kilerini görüp yanında kilerine…  
“Güney Çevre yolu sekiz senede neden bitirilmedi” sorusun yöneltti…
Yanındakiler… 
“Efendim biz her seferinde hatırlattık… Ancak Gümrükçüoğlu İstanbul ile Trabzon arasında mekik dokumaktan zaman bulamadı için proje rafa kalktı…” 
Trabzon’dan çok diğer illerde yaşayan Zorluoğlu, daha sonra “Bu şehrin trafiğinin bu hali ne böyle” diye sorduğunda…
Yanındakiler…
“Efendim, sizden önceki başkan makamından çok çıkmazdı ve şehir içinde de dolaşmayı sevmezdi… Vatandaşın çektiği sıkıntıdan haberi olmadı… Onun için bir çivi çakılmadı” 
Zorluoğlu elindeki listeye bakıp, “Peki, bundan sekiz sene önce Trabzon’u Lider Kent Yapacak denilen 61 projenin içinde yeni otogar yapılacak vaadi neden gerçekleşmedi”…
Yanındakiler…
“Efendim, Orhan bey Yomralı, ilcesine ve köyüne giderken, hep sahil yolunu kullandı… Onun için eski otogarın ucube halini görmedi…
Zorluoğlu, “Beyler Trabzon’a gelen Başbakanlar ve bakanların müjde diyerek sundukları Erzincan Demir Yolu projesinden neden tık yok”  
Yanındakiler… 
“Başkanım, sağ olsun Gümrükçüoğlu tüm enerjisini Botanik bahçesi ve Gülcemal’e  ayırdığı için bu projede de bir arpa boyu yol alınamadı” 
Göreve gelecek olan başkanı gözünün korkmasını istemem… Ama kuvvetli ihtimalle 1 Nisan sabahı sandıktan kim birinci olarak çıkarsa çıksın başkanlık makamında konuşacakları sorunların başında üste derç etmeye çalıştığım AKP’nin 2009 senesinde Trabzon’a vaat edip  yapmadıkları olacak.
Büyük olasılıkla da fatura 10 yıldır Trabzon’da Belediye başkanlığı görevini yürüten namı değer Atom Karınca  Dr. Orhan  Fevzi Gümrükçüoğlu’na kesilecek… Umarım başkanlık koltuğuna oturacak olan halef, selefini aratmaz ve Trabzon beklediği yatırımlara kavuşur… Çünkü Trabzon’un lafla geçirecek zamanı kalmadı…  

Enflasyonda  avada kedevra 

Geride kalan haftanın ilk gününde TÜİK beklenen Kasım ayı enflasyon rakamlarını paylaştı… Açıklanan tabloya bakılırsa enflasyon canavarı tornistana geçmiş gerilemeye başlamış… Yüzde 25’lerden 22,5 düşmüş.
Amam, gelin görün ki, anlı şanlı TÜİK’in açıkladığı rakamların tam tersi çarşı pazarda zerresi yaşanıyor… Sebze ve meyve fiyatlarında santim aşağıya iniş yok, tam tersi  cebimizdeki TL’nin yarısı çoktan eriyip buhar olmuş.
Durum böyle olunca  ister istemez akıllara şu soru geliyor… Acaba  emekliye ve çalışan kesime fazla ücret artışı yapmamak için enflasyon rakamlarında  bir avada kedevra mı, yapılıyor? 

Çok güzel olur

Sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da her seçim öncesinde yaşanan gürültü ve görüntü kirliliğinin azalması için talimat verdi… Bundan böyle parti binalarına cadde ve sokaklara afişler asılmayacak… Seçim arabaları da belir saatlerin dışında kafasına göre bangır bangır marş çalmayacak… Sonunda israfa dur demek için küçükte olsa işe kendilerinden başlamaları büyük gelişme… Umarım vatandaşı mutlu edecek başka açıklamaları da duyarız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.