Trabzon’da ittifak bozulabilir!

trabzonda-ittifak.jpg

CHP il yönetiminin tutumu nedeniyle Trabzon’da ittifakın bozulabileceği söyleniyor. Trabzon’da millet ittifakı bozulursa, AK Parti’nin tüm ilçelerde belediye başkanlıklarını kazanacağı gibi belediye meclis üyeliklerinin de en az yüzde 80’inini alacağı kaydedildi. İttifakın bozulmaması halinde ise ilçe ve büyükşehir belediye meclis üyeliklerinin cumhur ve millet ittifakı arasında eşit bölünebileceği kaydediliyor.

İYİ Parti ile CHP arasındaki anlaşmazlığın, bazı ilçe başkan ve belediye meclis üye adaylıklarının paylaşılmamasından kaynaklandığı öğrenildi.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, meclis üyeliklerinin seçiminin yapılmayacağını belirten CHP eski yöneticilerden bir isim, ‘İlçe başkan adayları belirlendikten sonra meclis üye adaylıkları da eşit oranda tespit edilmeli. Zaten ittifakta bunu gerektiriyor. İlçelerden seçilen meclis üyeleri belirlenen oranda büyükşehir meclisini oluşturuyor. CHP il yönetimi, ilçe meclis üyeliklerinin tamamı bizden olsun, derse ittifak bozulur ve büyükşehir meclisine ancak birkaç ilçe meclis üyesi girer. Ayrıca hiçbir ilçede de başkanlık kazanamayız. İttifaklarda fedakarlık şarttır’ dedi.

İYİ Parti cephesi ise, görüşmelerin devam ettiğini, sorunların aşılabileceğini söylüyor. İYİ Parti il yönetiminden bir isim, millet ittifakının bozulması için iktidar partisinin boş durmadığını öne sürerek, millet ittifakı hayata geçmemesi halinde Trabzon’un tüm ilçeleri ve büyükşehirin tamamıyla AKP’nin kontrolüne geçeceğini iddia etti.

 

AK Parti’de nefesler tutuldu?

ak-parti-003.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıklayan Ak Parti’de, bu hafta ilçe belediye başkan adaylarının da açıklanması bekleniyor.

Mevcut ilçe belediye başkanlarının yarısından fazlasının yeniden aday gösterileceği söylenmesine rağmen, son anda bazı başkanların devre dışı bırakılacağı iddia ediliyor.

AK Parti genel merkezine yakın kaynaklar, genel merkezde Trabzon’da partinin oyunun yüzde 50’nin çok üzerinde olduğu, bu nedenle ‘şu adayla veya bu adayla’ seçimi kazanırız şeklindeki söylemlerin geçerli olmadığı fikrinin hakim olduğunu ancak milletvekilleri ve il teşkilatının bazı isimlerin yeniden aday olması için görüş bildirdiklerini kaydediyor.

 

Ahmet Metin Genç neden konuşmuyor?

ahmet-metin-genc.jpg

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Büyükşehir belediye başkan aday adayı idi. Genç’in büyükşehir adayı gösterilmesi beklenirken, Murat Zorluoğlu aday gösterildi. Ahmet Metin Genç de bu olaydan sonra siyasi bir açıklamada bulunmadı. Genç’e yakın bir belediye meclis üyesi, ‘Ahmet beyin hedefi büyükşehir başkanlığı idi. Olmadı. Ortahisar için de aday adayı olmamıştı. Bize gelen bilgiler Ahmet Metin Genç’in yeniden aday gösterileceği şeklinde’ dedi.

AKP il başkanı Haydar Revi de geçenlerde katıldığı bir TV programında, ‘Bizim Ortahisar’da başarılı ve henüz ilk döneminde olan bir belediye başkanımız var’ demekle yetindi. AK Parti’nin bir başka önemli ismi ise Ergin Aydın’ın da Genç kadar şanslı olduğunu söyledi.

 

Meclis üyeliği mi, muhtarlık mı?

meclis-uyeligimi.jpeg

Çoğu kişi belediye meclis üyesi olmak için partilerin kapısını aşındırır. Belediye başkanlığını kazanan partiden meclis üyesi seçilmek, üyelere az da olsa avantaj sağlar. Muhalefetten seçilen üyeler ise avantaj bir yana cepten yerler. Meclis üyelerinin muhtarlar gibi maaşları yoktur. Katıldıkları toplantıda huzur hakkı parası alırlar. Bu meblağ da belediyenin nüfusuna göre değişir. Rakam da meclis üyesinin çay-kahve parası kadardır.

Muhtarlar ise, emekli olsalar bile emekli maaşlarının yanında muhtarlık maaşı alırlar. Meclis üyeleri silah taşıma ruhsatı alamazken muhtarlar ruhsat alıyorlar. Ayrıca, muhtarlıkta hizmetlerden ötürü de cüzi de olsa para alırlar.

Diğer yandan belediye meclis üyeleri, belediyedeki komisyonlarda görev alırlar. Komisyon üyeleri de genelde belediyeyi kazanan partiden olur.

 

Çalakalem yazılmış bir yazıdır!

Sultan Abdulhamit'te, Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'te, Şehit Enver Paşa'da anlaşamıyoruz çünkü derdimiz anlaşmak, anlamak değil, kin ve nefretten beslenen siyasetin değirmenine su taşımak. Sanki Abdulhamit hain olsa başımız göğe erecek, cumhuriyeti kuran adama kara çalınca sanki sizin yüzünüz nurlanacak.

Konuşamıyoruz, niye çünkü konuşmak bilgi gerektiriyor, dinlemiyoruz niye çünkü dinleyecek edebimiz yok, anlamaya çalışmıyoruz niye çünkü anlamak diye bir derdimiz yok. Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'ün rakısını dilinizden düşürmüyorsunuz, peki neden Sultan Abdulhamit'in ömür boyu içtiği rom içkisinden tek kelime etmiyorsunuz.

Şehit Enver Paşa'nın Almanlara yaklaşmasını ihanet olarak değerlendiriyorsunuz, peki neden Sultan Abdulhamit'in İngilizler ile anlaşmasından rahatsız olmuyorsunuz?

İngiliz gemisine binip giden Vahdettin'e tek kelime etmiyorsunuz ama Alman gemisi ile ülkeden ayrılmak zorunda kalan Enver Paşa'ya küt diye hain damgası vuruyorsunuz. Ama Enver Paşa'nın Avrupa'da zevk ü sefa içerisinde yaşama imkanı olsa da Orta Asya bozkırlarında Rus mitralyözlerine göğsünü siper ederek at üstünde kahramanca şehit olmayı tercih ettiğini dile getirmiyorsunuz.

Güya Kazım Karabekir Paşayı seviyorsunuz ama Karabekir Paşanın, Mustafa Kemal'e "Emrindeyim paşam" dediğini hatırlamıyorsunuz.

Hülasa. Bunların hepsi insandı. Güçlü yönleri vardı, zayıf yanları vardı. Ama bunlar bizim geçmişimiz, tarihimiz, dedelerimiz. Bu adamlara sahip çıkmamız lazım. Tarihimize iz bırakmış bu insanların yaptığı güzel ve doğru şeylerden örnek alırız, yanlışlarından da ibret alırız. Toptan kötülemek ya da toptan melek statüsüne çıkartmak gerekmiyor. Hepsi kendi dönemlerinde, yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalıştı. Kimi az yaptı kimi çok yaptı ama hepsi bu ülkeyi ve bu milleti seviyordu.

Ama siyasi kin ile olaylara bakılınca, İngilizlerin emrinden çıkmayan Damat Ferit'e tek kelime etmez ama Şehit Enver Paşa'ya ağzına geleni söylersin. Neyse yaaa, yoruldum. Kafam kaldırmıyor artık. Ne söylesen boş. Kin ve nefreti gıda edinmiş bir toplumda ben kime ne anlatmaya kalkıyorum Allah aşkına. Partisini din, siyasi liderlerini peygamber edinmiş insanlar ile dolu bir ülkede Allah sonumuzu hayır etsin.

Bu vesile ile bir cümle geçmişlerimizi rahmetle anıyorum, Allah günahlarını affetsin, güzel işlerinin de karşılığını versin.

(HARUN ÇELİK)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar