Trabzon’da kimler şanslı?

Seçimlere 40 gün kala yerel gazetelerin; belediye başkanlıkları ile ilgili görüş belirtmeleri, tahminde bulunmaları, 2. ve 3. sırada yer verilen aday ve partiler tarafından pek hoş karşılanmaz!

Kuzey Ekspres yaklaşık iki ay önce Trabzon kent merkezinde ve bazı köylerde küçük çaplı bir anket yaptırmıştı. Bu ankete göre partiler ve adaylar arasında makas açılmamıştı. Daha sonra bir başka yerel gazetede de aynı şekilde bir değerlendirme yapılmıştı.

Kuzey Ekspres, geçtiğimiz hafta sonu ikinci bir anket daha yaptırdı. Bugünlerde farklı mekanlarda bir başka anket daha yaptırıyor.

Anketten çıkan sonuçlar gerçekten ilginç.

Partilerin ve adayların aldıkları oyda birbirlerine karşı çok büyük bir fark yok.

Aday ve partilerin oy oranı yüzde 25 ila 35 arasında değişiyor. Kararsızların veya oyunun rengini açıklamayanların oranı yüzde 20 civarında.

xxx

Trabzon Büyükşehir ve ilçelerdeki durum şöyle özetlenebilir:

Trabzon Büyükşehir: Orhan Gümrükçüoğlu birkaç puan önde görünmesine rağmen Büyükşehirde sürpriz olabilir. Çünkü kararsız veya oyunun rengini açıklamak istemeyen seçmen sayısı oldukça fazla! Bir de genç seçmen var. Genç seçmenin önemli bir bölümü Hüseyin Örs ve Volkan Canalioğlu’ndan yana görünüyor.

Bazı ilçelerde Orhan Gümrükçüoğlu bazı ilçelerde Volkan Canalioğlu önde görünüyor. Bazı ilçelerde ise MHP adayı Hüseyin Örs diğer adaylarla yarışıyor.

Ortahisar’da ise gerçekten üçlü bir yarış var! Ahmet Metin Genç’in ekibi seçimi şimdiden kazandık havasında. Osman Abanoz ve MHP’liler ise, ‘Trabzon tarihinde bugüne kadar yapılan yerel seçimlerde adayımıza ve partimize ilk kez bu kadar yoğun bir ilgi var’ diyorlar. CHP adayı Nazım Özcan ise, ‘Merkez köylerden bugüne kadar oy alamamıştık. Ama bu seçimde merkez köylerde tulum çıkartacağız’ diyor.

Akçaabat’taki adaylar içerisinde en sessiz olanı mevcut başkan Şefik Türkmen. Türkmen, seçimi çantada keklik görüyor olabilir. Ancak Ali Türen Öztürk ve Metin Gedikli de boş durmuyor. Türen batıdan Gedikli doğudan Akçaabat’ı kuşatmış. Türkmen, önde görünse de diğer iki adaydan biri sürpriz yapabilir

Maçka’da ibre CHP adayı Ertuğrul Genç’ten yana görünmesine rağmen AKP adayı partisinin genel seçimde aldığı oya göz dikmiş. MHP adayı Galyan ve çevresi ile Hamsiköy civarında hayli etkili.

Yomra’da, İbrahim Sağıroğlu favori. MHP adayının sürpriz yapıp yapamayacağı Koray Aydın’a bağlanıyor. Yomra’da bir yanda belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu diğer yanda MHP milletvekili Koray Aydın var.

Araklı’da mevcut başkan Recep Çebi’nin seçimi kazanma ihtimali çok yüksek. Ancak SP adayı Ümit Çebi ise ‘seçimi kimin kazanacağını 30 Mart gecesi görürsünüz’ şeklinde iddialı konuşuyor.

Sürmene’de Rahmi Üstün önde ancak MHP adayı Aydın Danışmaz da boş durmuyor. Öğretmen olan ve Sürmene’de yüzlerce öğrencisi bulunan Danışmaz, öğrencileri ile bir ekip kurmuş. Köprübaşı’nda da AKP ile MHP yarışacak gibi. Of’ta, AKP ve SP adaylarının yanısıra MHP adayı Ali Çakıroğlu da iddialı. CHP’nin bayan adayı ise sürpriz peşinde.  Çaykara’da da seçimin AKP ve MHP adayı arasında geçmesi bekleniyor.  Arsin’de mevcut başkan Erdem Şen, epey mesafe aldı. MHP adayı Embiya Memiş ise bire bir çalışıyor. Vakfıkebir’de, MHP adayı Murat Aksoy listesine eski ANAP ve AKP’li  Rıfat Yavuzyılmaz’ı aldı. Vakfıkebir’de bağımsız aday Hayri Birinci, AKP adayı Muhammet Balta da oldukça iddialı.

Çarşıbaşı’nda MHP ile AKP adayının yarışacağı söyleniyor. Tonya’da AKP ve CHP’nin önde olduğu MHP adayının da bu ikiliye yaklaştığı belirtiliyor. Beşikdüzü’nde CHP adayı Ramis Uzun, rakipsiz. AKP’den aday olan MHP eski milletvekili Orhan Bıçakcıoğlu ile MHP adayı Mehmet Kalay’a pek şans verilmiyor. Şalpazarı’nda ise AKP ve MHP adayı yarışıyor. Düzköy’de de AKP ve CHP arasında müthiş bir yarış var.

Etliye sütlüye dokunmadan Trabzon için genel bir değerlendirme yaptık. 

Trabzon’da üç-dört seçim bölgesi dışında diğer bölgelerde şu veya bu aday kazanır deme şansımız yok. Yaptığımız araştırma ve irdelemeden bu sonucu çıkardık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.