Trabzon’da Opera Binası var mıydı, yok muydu?

Trabzon’da Opera Binası var mıydı, yok muydu?

Yerin Kulağı...

Haber 61’in patronlarından Murat İskender, dün gazetemiz sahibi ve başyazarı Hasan Kurt’a, ‘Ahmet Musaoğlu, Trabzon’da opera binası yoktu. O binaya opera binası denilmesi uydurmadır, şeklinde yazdı. Bina ile ilgili bilgi verdi. Trabzon’da 1958-59 yılında yıkılan bina opera binası değil miydi? Siz daha önce bu binanın opera binası olarak yapıldığını yazmıştınız’ dedi.

Atatürk Parkının güney doğusunda Ahmet Rasim Karanis’in belediye başkanı olduğu yıllarda yıkılan o bina hakkında, gazetemiz başyazarı o günleri yaşayanlarla ve o binayı yaptıranların çocukları ve yakınları ile görüşerek epey yazı yazmıştı.

Kurt; Atatürk Alanının güney doğusunda 1958-59 yılında bir gece baskını ile yıktırılan bina ile ilgili şunları söyledi;

‘O bina, opera ve sinema salonu olarak 1908 yılında yaptırıldı. Binanın bir benzeri de Selanik’tedir. Oradaki opera binası da aynı tarihte yapıldı. Şu anda Kanada’da yaşayan Krino Kafato ile Opera binası ile ilgili epey sohbetim olmuştu. Kafato, o binayı yakın akrabalarının yaptırdığını söylemişti. Kafato, opera binasının Padişahın oluru ile de yapıldığını kaydetmişti. Ayrıca hatırladığım kadarıyla opera binasının yapımında İtalyan ya da Fransız mimarın bulunduğunu söylemişti. Trabzon’da bugün müze ve konut olarak kullanılan bazı tarihi binalar da aynı dönemde yapıldı. Kostaki’nin merkez ve Köşkteki konutları, Gabayani’nin Köşk’teki konutu, Değirmendere’de Nemlioğlu ailesinin yaptırdığı eski köprü gibi. Trabzon eski belediye binasının da o dönemler yapıldığı söylenir. Ayrıca Trabzon kent merkezinde bugün bir kısmı ayakta kalan tarihi evlerin birçoğu da 1900 ile 1916’lı yıllar arasında yapıldığını duymuştum. Opera Binası, mübadele sonrası 1937 yılına kadar tiyatro, müzik salonu olarak kullanıldı. 1937 yılında kentin ileri gelenlerinden Haydar Üçüncü, Hüsnü Aybay, Dişçi Asım ve Hasip Kalaycıoğlu TAMİŞ diye bir şirket kurdular. Bina o tarihten sonra sinema salonu olarak kullanılmaya başlandı. Sinemada o günlerde piyano sesi eşliğinde sessiz film oynatıldığını eskilerden duymuştum. O sinemada en son oynatılan film yanılmıyorsam, Rüzgar gibi geçti, adlı meşhur Amerikan filmiydi.

***

O binanın yıkılmasına gelince, rahmetli Ahmet Rasim Karanis, bugünkü CHP binası ile opera binası arasındaki yolun dar olduğunu, o nedenle yıkıldığını söylemişti. O yıllarda Trabzon Belediye Meclis üyesi olan Ali Benli de aynı şeyleri bizzat bana söylemiş ve ‘Oradaki bazı taşlar, Kisarna’ya bir Kestane ağacının altına gitti’ demişti.

Sinemayı işleten Haydar Üçüncüoğlu’nun oğlu Reha Üçüncüoğlu ile binanın yıkılmasının parti için çekişmesinden kaynaklandığı ileri sürerek, ‘Haluk Çulha bey önce Demokrat Partiden belediye başkanı ardından milletvekili seçildi. Milletvekili olunca yerine belediye meclisinden Ahmet Karanis başkan oldu. Rahmetli Ahmet Karanis ile babam partide rakiptiler. Bina belediyenindi. Babamlar sinemayı belediyeden kiralamışlardı. Sinemayı bizden almak istediler. Babam çıkmadı. Bir gece sabaha karşı önce çatıyı alaşağı ettiler. Sonra bina yıktılar. Bu yıkım üzerine iş mahkemeye intikal etti. Sonra araya birileri girdi, olay kapandı’ dedi.

***

Hasan Kurt’un 1958-59 yıllarında yıkılan tarihi opera binası ile ilgili verdiği bilgiler bu şekilde. Kurt; İskenderpaşa Mahallesi’nde yapıldığı tarihten bugüne kadar açık olan Santa Maria Kilisesi’nin de dönemin Padişahı tarafından Trabzon’daki Katolik İtalyanlar için yaptırıldığını yazmıştı. Kurt, bu bilgileri Krino Kafato’dan almıştı. Kafato’nun dedesi ve diğer İtalyanlar, Kırım Savaşı sonrası Trabzon’da iskan edilmişler. Trabzon’daki Katolik İtalyanlar için de Padişah 1871 tarihinde Santa Maria Kilisesini yaptırmıştı.

 

732 dolmuşta 4 bin kişi çalışıyor!

Maraş caddesinin trafiğe kapatılmasını savunan Ortahisar belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e, Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Turan Altuntaş tepki gösterdi.  Altuntaş, ‘732 dolmuş minibüste 4 bin kişi çalışıyor, 24 bin kişi ekmek yiyor’ dedi ve  ‘Şoförün ekmeği ile kimse oynayamaz. Köpeksiz köy buldular’ ifadesini kullandı.

Altuntaş’ın dolmuşçuların haklarını ve çıkarlarını savunması normal. Zaten o iş için başkan olmuş. Ancak verdiği rakamlar afaki. Bir dolmuşta iki vardiya çalışma olsa en fazla bin 500 kişi çalışır. Altuntaş’ın verdiği bilgilere bakılırsa Trabzon Ortahisar’da yaşayanların neredeyse onda biri dolmuşçuluktan geçiniyor!

Trabzon’da trafik sorunun en yoğun yaşandığı cadde olan Maraş caddesinde, Erdoğdu ve Fatih-Ayasofya dolmuş durağı var. Bu iki durağın da tahminen 150-200 civarında aracı bulunuyor. 732 dolmuş minibüsün ancak dörde biri Maraş caddesini kullanıyor ve cadde üzerinde de durak yerleri var. Maraş caddesindeki bu görüntü Trabzon’a yakışmıyor. Bu caddedeki durakların, bir başka yere kaydırılması, Trabzon genelinde iki hatta üç minibüs yerine bir orta boy otobüsle ulaşım sağlanması şart oldu. Altuntaş’ın, unuttuğu bir başka olay daha var, o da yasa gereği illerde ulaşımın belediyelerin elinde olmasıdır. Belediyeler, ulaşımı istediği gibi düzenleyebilir.

 

Trabzon’da istilacı böcek alarmı

Trabzon’da son yıllarda dağılım alanı hızlı bir artış gösteren ve istilacı bir tür olduğu bilinen tarım alanları ile arazileri tehdit eden itdolanbacı ya da Latince adıyla Sicyos angulatus L. böceği ile ilgili bugün bir çalıştay düzenleniyor. Eylem planını hazırlayan proje ekibi Prof.Dr. Salih Terzioğlu, Prof.Dr. Kamil Coşkunçelebi ve Prof.Dr. Emin Zeki Başkent tarafından itdolanbacı türünün tanıtımı ve değerlendirilmesi konularını içeren aynı zamanda uygulayıcı birimlerin bir bütünlük içinde çalışmaçıktılarına uygun hareket edebilmesi amacıyla bir günlük çalıştay planlandı. Çalıştay eğitimi bugün saat 11.00’da Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda başlayacak.

 

3. İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı

Trabzon’da 7-8 Kasım tarihlerinde üçüncü kez düzenlenecek olan İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı hazırlıkları sürerken Vali Yardımcısı Abdurrahman Koçoğlu başkanlığında bugün Cephanelik Restoran’da fuara ilişkin bir basın toplantısı düzenlenecek. KTÜ Osman Turan Kongre Merkezi’nde açılacak olan fuara ilişkin toplantı saat 09.30’da başlayacak ve fuar organizasyonu ile hedeflenenler anlatılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum