Trabzon’da son durum!

Seçim startı verildikten bir süre sonra, yaptırdığımız kamuoyu anketlerinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon’da yüzde 50’nin üzerinde oy alacağı, milletvekili dağılımında ise farklı bir tablo çıkacağı görüldü. Trabzon’daki 6 vekilliğin 3’ünün AK Parti’de ikisinin de millet ittifakında olduğu netleşti. Yarışın bir milletvekilliği için yapıldığı ortaya çıktı.

trabzonda-son-durum-(1).jpgtrabzonda-son-durum-(2).jpg

Birkaç gün önce yeni bir anket daha yaptırdık, durum hemen hemen aynı. Burada, rengini belli etmeyen, kararsızım veya cevap vermeyen yüzde 20’lik bir seçmen olduğunu da belirtelim. Bu yüzde 20’lik seçmen, hangi başkan adayına ve hangi partiye oy vereceğini gizledi. Bu kitlenin içinde Feto mağdurları, iktidar ve muhalefet yanlıları da olabilir. Aslında seçimin düğümünü bu kesim çözecek.

Önceki gün, bu olayı AK Parti milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’na aktardık. Köseoğlu, ‘Renk vermeyen seçmen var. Bu doğru. Ancak bu seçmen bana göre AK Parti’ye oy verecek. AK Parti’nin 4’ü tamam 5 de olabilir’ dedi.

AK Parti’nin, 4’ün üzerinde milletvekilliği çıkarması referandumdaki yüzde 64 evet oyunu en az 7-8 puan arttırması ve hayır blokunun yüzde 36’lık oyunun 29’a düşmesi ile mümkün olabileceği görünüyor. Bu gerçekleşir mi, bilemiyoruz. Olayı bir de farklı pencereden yorumlayalım.

AK Parti, 7 Haziran 2015 seçimlerinde aldığı yüzde 55’lik oyu MHP’nin de katkısıyla aşamazsa ve millet ittifakı yüzde 40’ı yakalarsa sonuç 3-3 olur.

Bu tabloyu göz önüne aldığımızda, Trabzon’da ‘1’ milletvekilliğinin ortada olduğunu, dört partiden birinin bu vekilliği alabileceğini söyleyebiliriz.

Bu vekilliği hangi parti kazanabilir?

En şanslı AK Parti, sonra çokları belki şans vermiyor olsa da İYİ Parti… SP; 50 bin barajını aşarsa bu vekilliği alabilir. Trabzon’daki son durumu biz bu şekilde görüyoruz.

 

Cora’nın finali Tonya’da!

cora-002.jpg

AK Parti milletvekili adayı Salih Cora, bugün Tonya’da final mitingi yapacak. Tonyalı olan Salih Cora, hemşerilerinde tam destek isteyecek. AK Parti’nin geçmiş dönemde en başarılı vekillerden biri olarak kabul edilen Salih Cora’nın, seçilmesi halinde yeni dönemde önemli görevler üstleneceği söyleniyor.

Örs’ün gönüllü ordusu!

ors.jpg

İYİ Parti milletvekili adayı Hüseyin Örs’ü, seçim çalışmalarında yalnız bırakmayanların başında KTÜ’den mezun olan ve halen okuyan öğrenciler geliyor. KTÜ’lülerle gönüllü bir çalışma ekibi oluşturan Hüseyin Örs, ‘Trabzon’un hemen her yerleşim biriminde bir öğrencim ve velim var. Sağolsunlar her gittiğim yerde beni yalnız bırakmıyorlar. Ve büyük çoğunluğu da Meral Akşener’e ve İYİ Parti’ye oy vereceklerini söylüyorlar. Öğrencilerim bize oy verse de vermeseler de hepsiyle gurur duyuyorum’ dedi.

Koç, doludizgin!

koc-001.jpg

AK Parti milletvekili adayı Vehbi Koç, İstanbul’da yaşamasına rağmen Trabzon’un sorunlarını ve çözüm yollarını Trabzon’da yaşayanların çoğundan iyi biliyor. Vehbi Koç, dün Zorlu Grand Otel’de medya temsilcileriyle bir araya geldi. Trabzon ile ilgili düşüncelerini gazetecilerle paylaştı. Vehbi Koç’un, gerçekten bilgili, dolu ve tuttuğunu koparan bir kişi olduğu söylemleri ve duruşu ile belli oluyor. AK Parti’nin Trabzon’daki lokomotif isimlerinin başında yer alan Vehbi Koç, şimdiden Trabzonluların önemli bir kesiminin olurunu aldı.

Ahmet abi sen çok yaşa!

koc-001.jpg

Trabzon’un hemen her yerleşim yeri, mahalle araları, kavşaklar, köprüler Erdoğan ve AK Parti afişleri ile donatılmış durumda. Trabzon’da en az afişi olan aday ise tartışmasız Ahmet Kaya ve partisi CHP… AK Parti’nin reklam bombardımanına direnen adaylardan biri olan Ahmet Kaya ise gittiği hemen her mekanda ilgi görüyor. Kaya, önceki gün Trabzon’un bir mahallesinde yaşları 18 ila 20 arasında olan çok sayıda genç tarafından, ‘Ahmet abi sen çok yaşa’ tezahüratı ile karşılandı. Gençlerin tezahüratından etkilenen Kaya, ‘Biz de gençlerimizin, büyüklerimizin gönüllerinde taht kuruyoruz. Bizim afişlerimiz insanlarımızın kalbinde. Bunu her gittiğim yerde görüyorum’ dedi.

 

Saadet şaha

kalkacak!

 

Saadet Partisi milletvekili adayı Cevat Kurt, ‘Allah’ın izni vatandaşlarımızın oyuyla meclise gideceğim. Saadet Partisi için kepenk kapattı, diyenler, küllerimizden doğduğumuzu sayın genel başkanımızın mitinginde gördüler. Bilge başkanımızın mitingi, AK Partilileri endişelendirdi. Kimse korkmasın, endişelenmesin Saadet Partisi şaha kalktı, geliyor. Saadet uzun bir aradan sonra TBMM’de olacak. Bu da Türkiye’nin hayrına bir gelişmedir’ dedi.

 

Dip Dalga

Akçaabat’ta!

 

Akçaabat’ ı mahallesinden köyüne, yaylalarına kadar adım adım gezen İYİ Parti milletvekili adayı Osman Akbulut, Akçaabat’ta 24 Haziran da kimsenin tahmin edemeyeceği bir dip dalga yaşanacağını öne sürdü. İlçe genelinde binlerce kişi ile yüz yüze görüştüğünü belirten Osman Akbulut, ‘Ortada görünen, sesini çıkarmayan seçmenin adresinin İYİ Parti olduğunu bizzat tespit ettim. Akçaabat’ta AK Parti’den daha fazla oy alacağımıza inanıyorum’ dedi.

 

***************

 

Büyük ozan Mahsuni'nin en çok bilinen parçasından türküye de adını veren bölüm:

''Yoksulun sırtından doyan doyana

Bunu gören yürek nasıl dayana

Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana

Bilmem söylesem mi söylemesem mi''

Ve millet kuru soğana bile muhtaç edildi.

Bugün itibarıyla kuru soğan 7 TL.

Yabancıları ve aracıları zengin eden, üreticiyi tarlasını ekemez duruma düşürüp tarımı perişan hale getirenler, milleti kuru soğana ve patatese muhtaç etti.

(Ahmet Şefik)

 

*************

 

Bizim sorunumuz, kimin cennete gideceğini tayin etmek değildir; bizim sorunumuz, milletin ve bu ülkede yaşayanların yaşam seviyesini yükseltmek ve geleceğe güvenle bakabilmesini sağlamaktır.

Geleceğe güvenle bakabiliyorsanız sıkıntı yok. Bakamıyorsanız niçin bakamadığınızı biraz düşünün derim.

Amerikan askerlerinin evlerine sağ sağlam dönmesi için dua edenlerin eeeyyy Amerika naralarına inanmamı mı istiyorsunuz?

(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar