Trabzon’da sonuç ne olur?

İki ay kadar önce, 24 Haziran seçimlerinin kilit partilerinin İYİ Parti ve HDP olduğunu yazmıştım. AK Parti ve MHP ise ittifak yaparak İYİ Parti’nin seçime giremeyeceğini planlamışlardı. Bu plan, CHP’li 15 vekilin İYİ Parti’ye geçmesiyle bozuldu. AKP- MHP ittifakı karşısında CHP-İYİ Parti ve SP ittifakı kuruldu. DP de bu ittifaka destek verdi.  


24 Haziran seçimlerinde üç parti yarışacak. Önceki seçimlerde olduğu gibi muhalefet partileri bölük pörçük değil. Sonuçlar, HDP ve ittifak oylarının bölümüne göre ortaya çıkacak.
AK Parti’nin, Trabzon’da 6-0 yapma şansı sıfır! İttifak olmasaydı belki çıkarabilirdi. Ak Partililer 5 vekil çıkarabileceklerini söylüyorlar. Gerekçe olarak da 1 Kasım seçim sonuçları ve MHP’nin katkısını gösteriyor. Diğer yandan aynı yıl içerisinde bir de referandum yapıldı. Referandumda yüzde 66 ‘evet’e karşılık yüzde 36 ‘hayır’ çıktı. 24 Haziranda da ittifak en kötü ihtimal yüzde 36 oy alırsa iki vekil çıkarır. AK Parti’nin 24 Haziranda oy oranı yüzde 55’lere düştüğünde ve muhalefetin oyu yüzde 40’ları bulduğunda sonuç 3-3 olur. 
Ak Parti’nin Trabzon’da 5 vekil çıkarabilmesi için yüzde 70’in üzerinde oy alması, buna karşılık ittifakın da yüzde 28’in altında oy alması gerekir. Böyle bir sonuç çıkarsa AK Parti Trabzon’da 5 çıkarır.
İttifak olayı, AK Parti’ye Trabzon’da kesin bir vekil kaybettirdi. İkinci vekillikteki şansı da ittifak kadar! 
***

Sonuç; 3-3 olursa ittifak partileri kaçar vekil çıkarır?
İttifakta üçüncü parti birinci partinin aldığı oyun yarısında bir fazla alırsa 1 vekil çıkarır. Mesela, birinci parti 90 bin oy alırsa üçüncü partinin 45 bin 1 oy alması gerekiyor. Bu durumda her parti bir vekil çıkarır. Üçüncü parti, birinci partinin yarısından bir eksik alırsa iki vekilliği 90 bin oy alan parti çıkarır.  
MHP Trabzon’da vekil çıkarabilir mi?
MHP’nin Trabzon’da vekil çıkarabilmesi AK Parti’nin aldığı oya ve bu oy içerisindeki MHP’nin oyuna bağlı. Örnek verirsek, AK Parti yüzde 55 oy aldığında MHP’nin AKP’nin aldığı oyun en az yüzde 18.5’unu alması gerekir.  AK Parti, yüzde 60 oy alırsa MHP’nin en az yüzde 16 oy alması gerekir. Bu durumlarda, MHP ittifakın değil AK Parti’nin vekilliğini alır.

Hasan KURT

********************* 

Kaya köylerde!

kaya-koylerde.jpg

CHP milletvekili adayı Ahmet Kaya, üçüncü sıra adayı Nuri Aydın ile birlikte dün Ortahisar’ın köylerinde (mahalle) idi. Köylerde bu aylarda ve ayrıca Ramazan nedeniyle gündüzleri insanlar genelde tarlada, bahçede ve istirahattedir. Kaya ve ekibi, buna rağmen gezdiği köy kahvehanelerinde ve uğradığı evlerde ilgi gördü. Ahmet Kaya, ‘Kent merkezinde olduğu gibi köylerde de vatandaş iktidardan şikayetçi. İnşallah bu şikayet ve tenkit sandığa yansır. Yansıyacağına da inanıyorum’ dedi.

60 bin oy alacağız!

Saadet Partisi 1. sıra milletvekili adayı Cevat Kurt, ‘Trabzon’da yıllardır birlikte siyaset yaptığımız ve bugün AK Parti saflarında olan kardeşlerimizin bir kısmı bize oy vereceklerini söylüyor. Saadet Partisinin Trabzon’daki taban oyu 40 ila 50 bin arasında. Bizim hedefimiz 60 bin barajını aşmak, bunu da gerçekleştireceğiz’ diyor. 
Bu arada, Saadet Partili kadınların hemen her mahallede örgütlendikleri ve partileri için çalıştıkları bildirildi.

Salih Cora her yerde!

salih-cora-002.jpg

AK Parti 4. sıra milletvekili adayı Salih Cora, sabah erken saatlerde başladığı seçim çalışmasını sahurda noktalıyor. Cora, dün Tonya’da idi. Tonya meydanında konuştu, köylerde vatandaşla buluştu. AK Parti’nin Trabzon’da rekor düzeyde oy alacağını iddia eden Salih Cora, ‘Trabzon’a hizmetimiz aksamadan devam edecektir’ diyor. 
Salih Cora’nın ekibinde yer alan ağabeyi avukat Osman Cora da, kardeşi gibi dur durak bilmiyor.

Hedef 3 vekillik!

İYİ Parti milletvekili adayı Hüseyin Örs önceki akşam bazı eski DP ve ANAP’lılar ziyaret etti. Dün Trabzon’un batı ilçelerini ziyaret eden Hüseyin Örs, geçmişte ANAP,  DYP ve DP’ye oy verenlerin en az yarısının bu seçimde İYİ Parti’ye oy vereceklerini iddia etti. Örs, ‘İYİ Parti, herkese ama herkese iyi gelecek. Geçmişte farklı partilere oy veren merkez seçmen bu seçimde İYİ Parti, diyor. Bunu her gittiğim yerde görüyorum, yaşıyorum. Trabzon’da hedefimiz üç vekilliktir’ dedi. 

hedef-uc-vekillik.jpg

*********************
Sabah artık sahil dolgu alanı içinde kalmak üzere olan yürüyüş parkurunda spordayım. Hafriyat kamyonları peşpeşe toprak taşıyor ve denize döküyor. Kanser hücrelerinin sağlam dokuyu tahrip ederek ilerlemesi gibi. Deniz dökülen toprakla zehirleniyor, toprak anamız, sadık yarimiz yok ediliyor. Toprak tüm canlıların hem beslendiği hem de barındığı yerdir. Tarıma elverişli 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakası, ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluşur. Elbette 1 santimetre kalınlığında bir toprak tabakasında tarım yapılması mümkün değildir.
Bir Çin atasözü der ki; "Bir yıl sonrasını düşünüyorsan pirinç ek. On yıl sonrasını düşünüyorsan meyve fidanı dik. Yüz yıl sonrasını düşünüyorsan insan eğit. Çiçekçilerde kilosu 2,5 TL'ye satılan verimli toprağı denize döküyoruz.
İşte meselemiz bu; denize dökülen toprağın değerini bilecek nesillere ihtiyaç var. Toprağı yani tarımı yok ederseniz çölde yaşamak zorunda kalırsınız. "Dünya bize atalarımızdan kalmadı, o bizde çocuklarımızın emanetidir". "Toprak insana değil insan toprağa aittir". Bunları bilmeyen nesil Kuranı ezberlese ne olur, atomu çözse ne olur, kendini uyuştursa ne fark eder! Gelecek nesiller aklını kullanmayı öğrenmelidir. Biz eğitimden aklını kullanmayı bilen nesiller yetiştirmesini bekleriz.
Bu noktada AKP ve Recep Tayyip Erdoğan gitsin, evet te onun yerine ikame edilecek iktidarın aklını kullanacak yeni nesil yetiştirme projesi yoksa yüzyıl sonramızı kaybederiz. Bu ülke ve bu millet yüzyıl sonrasını kurtarmayı isteyemiyorsa, aklını kullanacak yeni nesil programı yoksa bugün değilse yarın batması muhakkak olacaktır.
Bizim itirazımız bunadır. Yoksa AKP, CHP, İYİ Parti, MHP, HDP fark etmez hangisi iktidara gelirse gelsin önemli değildir. Önemli olan vatanın dedemizden miras değil çocuklarımızın bizde emaneti olduğunu idrak edecek nesiller yetiştirmektir. Son söz; "Benim sadık yarim kara topraktır Aşık Veysel" (Dr.M.Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar