Trabzon’da sonuç ne olur?

İki ay kadar önce, 24 Haziran seçimlerinin kilit partilerinin İYİ Parti ve HDP olduğunu yazmıştım. AK Parti ve MHP ise ittifak yaparak İYİ Parti’nin seçime giremeyeceğini planlamışlardı. Bu plan, CHP’li 15 vekilin İYİ Parti’ye geçmesiyle bozuldu. AKP- MHP ittifakı karşısında CHP-İYİ Parti ve SP ittifakı kuruldu. DP de bu ittifaka destek verdi.  
24 Haziran seçimlerinde üç parti yarışacak. Önceki seçimlerde olduğu gibi muhalefet partileri bölük pörçük değil. Sonuçlar, HDP ve ittifak oylarının bölümüne göre ortaya çıkacak.
AK Parti’nin, Trabzon’da 6-0 yapma şansı sıfır! İttifak olmasaydı belki çıkarabilirdi. Ak Partililer 5 vekil çıkarabileceklerini söylüyorlar. Gerekçe olarak da 1 Kasım seçim sonuçları ve MHP’nin katkısını gösteriyor. Diğer yandan aynı yıl içerisinde bir de referandum yapıldı. Referandumda yüzde 66 ‘evet’e karşılık yüzde 36 ‘hayır’ çıktı. 24 Haziranda da ittifak en kötü ihtimal yüzde 36 oy alırsa iki vekil çıkarır. AK Parti’nin 24 Haziranda oy oranı yüzde 55’lere düştüğünde ve muhalefetin oyu yüzde 40’ları bulduğunda sonuç 3-3 olur. 
Ak Parti’nin Trabzon’da 5 vekil çıkarabilmesi için yüzde 70’in üzerinde oy alması, buna karşılık ittifakın da yüzde 28’in altında oy alması gerekir. Böyle bir sonuç çıkarsa AK Parti Trabzon’da 5 çıkarır.
İttifak olayı, AK Parti’ye Trabzon’da kesin bir vekil kaybettirdi. İkinci vekillikteki şansı da ittifak kadar! 
***

Sonuç; 3-3 olursa ittifak partileri kaçar vekil çıkarır?
İttifakta üçüncü parti birinci partinin aldığı oyun yarısında bir fazla alırsa 1 vekil çıkarır. Mesela, birinci parti 90 bin oy alırsa üçüncü partinin 45 bin 1 oy alması gerekiyor. Bu durumda her parti bir vekil çıkarır. Üçüncü parti, birinci partinin yarısından bir eksik alırsa iki vekilliği 90 bin oy alan parti çıkarır.  
MHP Trabzon’da vekil çıkarabilir mi?
MHP’nin Trabzon’da vekil çıkarabilmesi AK Parti’nin aldığı oya ve bu oy içerisindeki MHP’nin oyuna bağlı. Örnek verirsek, AK Parti yüzde 55 oy aldığında MHP’nin AKP’nin aldığı oyun en az yüzde 18.5’unu alması gerekir.  AK Parti, yüzde 60 oy alırsa MHP’nin en az yüzde 16 oy alması gerekir. Bu durumlarda, MHP ittifakın değil AK Parti’nin vekilliğini alır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.