Trabzon’da yoksulluk “el açtı!”

Bu günkü yazı ve  paylaştığım  resmi sizlere aktarmakta    geç kaldığım için özür dilerim. Trabzon Havaalanı’ndan o karelerin   unutulup gitmesine gönlüm razı  gelmedi…

Birkaç lira  almak için uzanan onlarca el…

***

Trabzon’dan tüm Türkiye’ye yansıyan bu fotoğraf  on yıldan fazla ülkeyi yönetenlerin iktidara gelirken verdikleri sözlerin lafta kaldığının  “vesikası”!

***

Türkiye’de 2001 krizinden sonra kurulan AKP o günlerde yol haritasının en tepesine büyük harflerle  “3 Y” yerleştirmişti;  “Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasakları” bitireceğiz diyerek halkın karşısına çıkmıştı!

O günlerde tüm AKP’liler “Ülkeyi Y’lerden” kurtarmaktan, tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaktan, adaletten ve haktan yana olduklarını söylüyorlardı!

***

Milletçe yaşadığımız geride kalan bu kaotik günler tarihin sayfalarında mutlaka yerini alacak…

Yine hiç kuşku yok ki 17.Aralık 2013 günü “yasakçı, vesayetçi, yoksulluğu ve hortumları, rüşveti keseceğiz…” diyenlerin  ‘foyalarının’ çıktığı gün olarak hafızalarda yer edecek!

***

On iki sene sonra  “Y’lerden biri olan Yolsuzluk yeniden “hortladı”!

Deyim yerindeyse Türkiye’de ortalık toza  dumana karıştı…

Henüz daha  “genleri”  terk etmediğini gösteren rüşvet ve yolsuzluk iddiaları,  karşımıza  önce Bakanlar, oğulları ve sonra da  bacanak ile geldi.

***

Bildiğiniz üzere üç bakan oğulları yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarıyla  günlerce emniyete taşındı…

Ekonomi  Bakan’ı ile İçişleri Bakan’ının çocukları  daha sonra savcılığa sevk edilip sorgulandılar…Haklarında yolsuzluğa.,rüşvete bulaştıkları  savıyla bakan çocukları  hapse girerken,  Babaları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından “içimizdeki çürükleri temizliyoruz…” denilerek bakanlık koltuklarına alındılar..

***

Ne yazık ki, yolsuzluk gibi yasak zihniyetinin de geçen on yıl içinde hiç unutulmadığı  hep akıllarda olduğu, yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla yeniden gün yüzüne çıktı!

Ekmeğini polis muhabiri olarak kazanan  gazeteciler, 12 Eylül darbesinde bile görmedikleri yasaklarla karşılaştılar…  

***

Türkiye bir yandan Yolsuzluk bir yandan da Yasaklarla mesaiye başlarken, tam 12 yıldır hiç gündemden düşmeyen Yoksulluk da , beni de unutmayın dercesine Trabzon Havaalanı’nda el açtı!

Balık baştan kokar” diyerek görev yaptığı  Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa eden    Erdoğan Bayraktar, Trabzon Havaalanı’nda birkaç lira almak için kendisine o kadar çok el uzandığını görünce şaşırıp kaldı! Baş edemeyeceğini anlayan hemşerimiz Bayraktar  bu kez cebinden çıkardığı paraları korumalarının dağıtması için emir verdi!

***

AKP’nin kurulduğu günden beri  hep gündem de olan “üç Y’sinin” tıpkı sınır komşularıyla sıfır sorun sözü gibi  iflas ettiğinin resmini gördük!

Türkiye’de bir yanda Yolsuzluk, bir yanda Yasaklar, bir yanda Yoksulluk Trabzon’da  el açmış haliyle hafızalara  kazındı…

***

Geçen 12 yıllık zaman diliminde  “3 Y’yi” kaldıramayanlar aynaya bakıp kendi kendilerine şu soruyu sorsunlar hiç fena olmaz; “Oturduğumuz koltuğu hak ediyor muyuz?”

Kim bilir belki ayna kızarır !

Gümrükçüoğlu

bizi seviyormuş

Trabzon Belediyesi’nin, 10 Ocak 2014 tarihinde Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Zorlu Grand Hotel’de sabah kahvaltısı verdi…

Öncelikle Başkan  O.F. Gümrükcüoğlu’nun basın danışmanı Ahmet Yoloğlu’na teşekkür etmek istiyorum, Bu işi de iyi kotardı.

***

Senede bir günde olsa gazetecilik mesleğinden ekmek yiyenlerin  ne zorluklarla görevlerini yaptıklarını, ülkeyi  yönetenlerin ağızlarından duymak doğrusunu isterseniz memnun edici!

Hele, Başkan Gümrükçüoğlu’ nun konuşmasında gazeteciler için yaptığı duanın Allah katında kabul görmesini yüce rabbimden diliyorum…

***

Acı olan  bir gerçek var ki 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde  bile bir çok arkadaşımız sırf  fikirlerini kağıda döktükleri için haklarını, özgürlüklerini kaybetmiş ve dört duvarların arasında yaşam mücadelesi veriyor…

Gene yazık ki ülke genelinde işsizlik oranı yüzde onlara yaklaşırken, gazetecilik yapan ve işlerinden olanların sayısı yüzde 20’yi aşmış durumda!

***

Ama biz Trabzonlu gazeteciler azda olsa şanslıyız. Çünkü öfke şehvetine kendini kaptırmamış bir belediye başkanımız var!

Seçilmeden önce  Trabzon için söz verip de yapmadıklarını yazmamıza rağmen kahvaltıya katılan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün  “gene de gazetecileri seviyorum” diye bilmesi çok önemli!

Darısı diğer “yönetenlerin” başına…  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.