Trabzon’dan bir Kolçak geçti!

  trabzondan-kolcak.jpg Trabzon yerel basının emektarlarından Nuri Gündüz, ünlü sinema sanatçısı merhum Eşref Kolçak’ın 20’li yaşlara kadar Trabzon’da Arafilboy’da yaşadığını söyledi. Gündüz, ‘Eşref Kolçak aslen Erzurum İspirlidir. İspir’den Trabzon’a geldiler. Babamın yakın arkadaşı idi. Trabzon’dan sonra İstanbul’a gitti. Artist oldu’ dedi. Nuri Gündüz, ‘Bizim köy Araklı’nın arka tarafında, Yağmurdere vadisinde. Eskiden Yanbolu vadisinden Santa’dan giderdik. Hamzaçebi’ler de dağın deniz tarafından’ diye ekledi. Nuri Gündüz, Bayburtlu olan CHP İstanbul eski milletvekili ve sanatçı Berhan Şimşek’in de gençlik yıllarının Trabzon’da geçtiğini söyledi.

Volkan’ın pabuçlarını dama attı!

volkanin.jpg  İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, ‘öpme’ konusunda Trabzon eski belediye başkanı ve milletvekili Volkan Canalioğlu’nun pabuçlarını dama attı. Bayramın ilk günü Büyükşehir Belediyesindeki bayramlaşma töreninde her önüne geleni öpen Hüseyin Örs, hızını alamadı ve sokakta da selam veren herkese sarıldı.
Trabzon’un vekilleri arasında vatandaşla en iyi iletişim kuran Hüseyin Örs’ün, seçmeni öpme konusunda Guinness Rekorlar Kitabına girebileceği söyleniyor. Trabzon eski belediye başkanlarından Volkan Canalioğlu’nun da Hüseyin Örs gibi vatandaşı öptüğünü söyleyen gazeteci Hakkı Emiroğlu, ‘Hüseyin hoca, öpme konusunda Volkan’ın pabuçlarını dama attı’ dedi. 

Günnar vekillikten sonra ne yapacak?

 gunnar.jpg AKP Trabzon milletvekili Adnan Günnar, vekil seçilmeden önce Zorlu Grand Otel karşısındaki iş merkezindeki ofisinde diş hekimliği yapıyordu. Deneyimli bir diş hekimi olan Adnan Günnar’ın, bir sonraki seçimde milletvekili adayı gösterilmemesi halinde Trabzon’da diş hekimliği yapacağı söyleniyor. Günnar’a yakın bir başka isim ise, ‘AKP Gümüşhane eski milletvekili Kemalettin Aydın, Prof.Dr. Cevdet Erdöl’ün rektörlüğünü yaptığı Sağlık Bilimleri Üniversitesine rektör yardımcısı oldu. Adnan beyin akademik kariyeri yok ancak sağlık teşkilatında önemli bir görev üstlenebilir’ dedi.
 
İşini temiz  yapacaksın!

  Türen İnşaat ortaklarından Coşkun Öztürk bir yılı aşkın süredir şirketin Bursa’daki şantiyesinde başarılı işlere imza atıyor. Kurban Bayramı öncesi memleketine gelen Coşkun Öztürk, ‘Bize her yer Trabzon. Nerede iş alırsak oradayız’ diyor. Aynı zamanda Türen şirketler grubunun mali sorumlusu da olan Öztürk, ‘İşini takip edeceksin, aşırıya kaçmayacaksın, düzenli ve güvenilir olacaksın, işini temiz yapacaksın’ diyor.

Yılmaz’ın  kartal tepesi!

yilmazin-kartal.jpg  Trabzonspor eski yöneticilerinden Yusuf Ziya Yılmaz’ın, Ortahisar ilçesi Beşirli mahallesinin güneyinde yöre sakinleri tarafından Molla beyin dağı olarak adlandırılan dağın zirvesinde epey geniş bir arazisi vardır. Yusuf Ziya Yılmaz, Yoroz’dan Rize’ye kadar olan sahili ve Kaçkarları gören dağın zirvesinde yaptırdığı evinin bahçesinde zaman zaman konuklarını ağırlıyor. 

Yayladaki  kaçak yapılar!

 yayladaki.jpg Doğu Karadeniz illerinin hemen hepsinin yaylalarında, yüzlerce binlerce kaçak yapı bulunuyor. Hükümetin imar affı nedeniyle kaçak yapıların büyük bölümü yasal hale getirildi. Trabzon Büyükşehir eski belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu da Gümüşhane sınırları içerisindeki bir yaylada vatandaşın gözünde köşk, kendi ifadesiyle mütevazi bir yayla evi yaptırmıştı. Orhan Gümrükçüoğlu’nun yayla evinin de yıkılacak yapılar arasında olduğunu iddia eden bir yaylacı, ‘Orhan beyin ve hatırlı kişilerin evleri yıkılmadığı için bizim evler de yıkılmadı’ dedi. Orhan beyin yaylada kaçak yayla evi yaptığını tahmin etmiyoruz. Orhan beyin yaptırdığı köşkün yerinde daha önce mutlaka bir barınak vs. vardı.

50 yıl sonra kıymeti anlaşılır!

50-yil-sonra.jpgFarklı siyaset ve spor yorumlarıyla tanınan, İdmanocağı eski yöneticilerinden kuyumcu İbrahim Sarı, dini hassasiyetleri yüksek bir isimdir. Trabzon’daki doğa sporcuları arasında yer alan İbrahim Sarı, milli görüş eksenindeki partilerde tanınan biridir. İbrahim Sarı, geçenlerde arkadaşları ile sohbet ederken, ‘Bizimkiler Yaşar Nuri Öztürk’ü beğenmezler, eleştirirler ama bana göre o Yaşar Nuri Öztürk’ün kıymeti 50 yıl sonra anlaşılacak’ dedi. İbrahim Sarı’nın, ünlü din bilgini merhum Yaşar Nuri Öztürk için böyle bir değerlendirmede bulunması yakın dostları arasında şaşkınlık yarattı. 

Özsandıkçı’nın sesi çıkmıyor!

 ozsandikci.jpgTrabzon ve ülke genelindeki balıkçılık sektörünün en tanınan isimlerinden biri olan Turgay Özsandıkçı’nın son günlerde sesi çıkmaz oldu. Trabzon’un ünlü balıkçılarından merhum Godalak Muzaffer’in oğlu olun Turgay Özsandıkcı, Sebatspor’da uzun süre futbol oynadı, futbolu bıraktıktan sonra baba mesleğini devam ettirdi. Arsin Organize Sanayi Bölgesinde balık işleme tesisi bulunan Turgay Özsandıkçı’nın Eylül ayında başlayacak yeni balık sezonu için hazırlık yaptığı bildirildi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar