Trabzon’dan çıktım yola

Arjantin’de eğitim düzeyi oldukça yüksek olup 13 yıllık zorunlu eğitim sistemi uygulanıyor. Arjantin başta Bolivya ve Paraguay gibi daha fakir Güney Amerika ülkelerinden göç alabilen bir ülke konumunda. İlave olarak Arjantin’de 200.000 Yahudi yaşıyor.

Arjantin ekonomisi genelde tarım ve tarıma dayalı sanayi ağırlıklı bir yapıya sahip. Ülkenin %10’u tarıma elverişli.

Arjantin zengin maden yataklarına sahip bir ülke durumunda. Ülkede kurşun, çinko, kalay, bakır, demir, altın, manganez, petrol ve doğal gaz ile uranyum yatakları bulunuyor. Maden yataklarının önemli bir kısmı ülkenin batısında bulunan And Dağları bölgesinde yer alıyor.

Yaklaşık 60 milyon baş hayvana sahip olan Arjantin dünyanın en önemli et üreticileri arasında yer almakta. Fakat son dönemlerde yanlış tarım politikaları nedeniyle kasaplık sığır sayısının önemli bir şekilde azalması ve 2009 yılı sonlarından itibaren et fiyatlarının hızla yükselmesi üzerine Arjantin Hükûmeti et ihracatına zaman zaman kısıtlama getirmek zorunda kaldı ve dünya et ihracatında Arjantin gerilere düştü.

Arjantin, Jorge Luis Borges, Domingo Liotta, Ernesto Sabato, Alberto Manguel ve Rene Favaloro gibi dünyaca ünlü edebiyatçılar ile bilim adamlarını yetiştirmeyi başaran bir ülke olarak da biliniyor.

Dünyanın en çok sığır eti tüketilen ülkesi olan Arjantin’in en ünlü yemeği sığır etinden yapılan Criolla. Ayrıca Güney Amerika ülkelerinde çok sevilen Mate Çayı Arjantin’de de halk tarafından en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor.

Alfajores, Arjantin'de geleneksel bir Latin Kurabiyesi. Tereyağlı iki tatlı kurabiyenin dulce de leche ile bir araya geldiği alfajores, Arjantin mutfağının en meşhur atıştırmalıklarından biri. Tadı oldukça güzel ve yediğinizde tekrar tekrar yemek istiyorsunuz.

Ayrıca süt ve şekerin birlikte pişirilmesi sonucu elde edilen Dulce de leche, Arjantin’de yaygın olarak tüketilen bir tatlı. Dulce, tatlı demek. Leche ise süt. Uzun bir süre süt ve şeker birlikte pişiriliyor ve sonrasında ahşap rengini alıyor. İnanılmaz lezzetli.

Arjantin’i dünyaya tanıtan bir diğer argüman da Tango. Tango, Buenos Aires'in fakir semtlerinde başlayan ve dünyaya yayılan bir dans ve müzik türü. Ülkenin her yerinde Tango yapan çiftlere rastlamak mümkün. Tango müzik türünde öne çıkan sanatçılar arasında Tango Kralı (el Rey del Tango) olarak kabul edilen Carlos Gardel, Tango Kraliçesi (la Dama del Tango) olarak tanınan Mercedes Simone, yine dünyaca ünlü Mar del Platalı Ástor Piazzolla ve La Gata Varela bulunmakta.

Arjantin bayrağındaki beyaz, bulutları temsil etmekte. Mavi renk ise gökyüzünü. Güneş ise ülkenin bağımsızlığını ifade ediyor.

Güney Yarım Küre’de yer alan Arjantin’de Türkiye’de yaşanan mevsimlerin tam tersi bir düzen mevcut. Türkiye’de kış mevsimi yaşanırken Arjantin’de yaz, Türkiye’de yaz mevsimi yaşanırken Arjantin’de kış yaşanıyor. Bu sebeple Arjantin’i ziyaret etmek isteyenlerin Kasımdan Şubata kadar olan dönemi tercih etmeleri daha mantıklı gözükmekte. (HAFTAYA ZANZİBAR)

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum