Trabzonlunun iradesi!

Hak- İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası başkanının olgun ve dolgun maaşlı başdanışmanı Çaykaralı hemşerimiz Yahya Düzenli, iki ay 10 gün önce Trabzon’da yerel bir gazetede ‘Trabzon üzerindeki ideolojik vesayet’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yahya bey, Trabzonlu, Çaykaralı ama ne Trabzon’da ne de Çaykara’da yaşamamış. Trabzon’u tek gözle görenlerden ve onun ötesinde Trabzon’u kendi düşüncesine göre değerlendiriyor ve olayları da o şekilde yorumluyor.

Yahya beye göre, Trabzonluların büyük bir bölümünün iradesi, görüşü vs. yok sayılıyor. Trabzon’un azınlıkta olan kesimi çoğunluğu tahakküm altına alıyor. 

Yahya bey, insanlar üzerinde vesayet söz konusu olduğu gibi şehirler üzerinde de vesayetin söz konusu olabileceğini söylüyor. Düzenli’nin bu görüşü; yarım sayfalık yazısında doğru olan üç-beş cümleden biri..

Türkiye’de insanlar üzerinde vesayet söz konusu olmasa AKP yüzde elli oy alabilir miydi?

Yahya Düzenli ve onun gibi düşünenler ne hikmetse Ali Şükrü beyi baş tacı ederler. Bunun birinci nedeni de Ali Şükrü’nün Mustafa Kemal Atatürk’e karşı oluşudur!

Yahya bey, Trabzon’un kadim tarihinden bahsediyor, diğer yandan kadim tarihin en önemli hazinelerinden biri olan Ayasofya’nın müze olarak faaliyetini sürdürmesine tahammül edemiyor.

Düzenli beye göre, Trabzon bütün yönleriyle sol- Kemalist vesayet rejiminden kurtulmadıkça kendini bulamayacak, rüşdüne kavuşamayacakmış!

Trabzon hangi dönem sol- Kemalist vesayet rejiminde veya bu kesimin kontrolüne girdi!

Trabzon ve Trabzonluların büyük ekseriyeti, iradeli olsaydı, dik durabilseydi, gelene ağam gidene paşam demeseydi, eğilip büzülmeseydi, korkup kaçmasaydı, omurgalı olsaydı, vesayetçi ve biatçı olmasaydı bu kentte bu bölgede Yahya Düzenli ve onun gibiler at oynatabilir miydi?

Trabzon’u ve Trabzon’da yaşayanları ideolojik bir kalıba sokmak isteyen Düzenli ve onun gibiler, ne yaparsa yapsınlar sonuç alamazlar. Çünkü Trabzonlular bunlara asla geçit vermeyecektir.

Trabzonluların büyük bir bölümü her ne kadar iradesiz görünse de veya birileri Trabzonluların iradesini yok saysa da, bu kent halkı iradelidir. Bu da böyle biline!

Xxx

Trabzonspor taraftarları dün İstanbul’da TFF’nin İstinye’deki Genel Merkezi önünde büyük bir gösteri yaptı. Şike mağduru, kupası çalınan Trabzonsporluların bu haykırışı ve büyük gösterisini İstanbul medyası uzun süre görmezlikten geldi. Ta ki Trabzonspor taraftarlarının TFF binasına taş atmalarına ve bina önündeki direğe Trabzonspor bayrağını çekmesine kadar.

Şike konusunda sınıfta kalan Türk medyası, Trabzonspor’un dünkü hak arama eylemini geçiştirmeye çalışacaktı ancak TFF binası önüne toplanan onbinler bunu engelledi.

TFF Başkan ve Yönetim Kurulu bu aşamadan sonra, ya kupayı Trabzonspor’a verecektir ya da istifa edecektir. TFF, bu iki karardan birini ancak ve ancak Başbakan’ın talimatıyla alabilir. Yani, 2010-11 sezonu şampiyonluk kupasının kaderini kim ne derse desin Başbakan tayin edecektir.

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum