Trabzonspor altyapısı Akyazı’ya taşınmalı!

  Trabzonspor Yönetimi, kim ne derse ekonomik, idari ve teknik açıdan iyi işler yapıyor. Forma satışlarının 70 bini bulduğu belirtiliyor. Gelir getirici projeler üzerine çalışılıyor. Personel sayısı azaltılıyor. 
 trabzonspor-034.jpg Akyazı stadının altında binlerce metrekarelik boş mekan var. Spor kompleksinde 7-8 saha var. Komplekste ayrıca tek katlı portatif yapı da yapılabilir. Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde olduğu gibi. Trabzonspor yönetimi, Kadir Özcan Tesislerini kesinlikle kiraya vermelidir.  Tesislerin deniz tarafını da ayrıca değerlendirebilir. ASKF ile anlaşarak, kendi sahasının ve bitişikteki sahanın deniz tarafında, ana sahil yolunda bir benzin istasyonu ruhsatı da alabilir. ASKF sahası dikine değil enine olabilir.  Trabzonspor, Kadir Özcan binası ve sahildeki istasyondan yılda 10 ila 15 milyon arasında gelir elde edebilir. Bu parayla da alt yapının tüm giderlerini karşılayabilir. Kadir Özcan tesislerinde, fizyoterapi merkezi kurulabilir, Trabzonspor bu tesise isim hakkını da verebilir.
  ASKF ve o bölgedeki Gençlik ve Spor Müdürlüğünün atıcılık vs. tesisleri de oradan kaldırılmalıdır. Trabzonspor, iki kuruma Akyazı’da mekan yapmak şartıyla orayı da alabilir. Bu durumda, Trabzonspor’un geliri daha da artar. 

Uzunsokak gibi Maraş da kapatılsın!
  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, kent merkezindeki trafik yoğunluğunu azaltmak için çalıştıklarını söylemişti. 
  Ortahisar kent merkezindeki trafik keşmekeşliğinin iki nedeni var. Birincisi, Maraş Caddesi’ndeki dolmuş durakları, ikincisi sahilden Boztepe’ye çıkışta Maraş Caddesi’nin kullanılması. Sahilden Boztepe’ye çıkış, Gazipaşa’dan verildiğinde Maraş Caddesi’ndeki yoğunluk üçte iki oranında azalır. Dolmuş durakları kaldırıldığında yoğunluk yarıya düşer. Doğudan batıya tek şeride inerse iyice hafifler. Cadde, trafiğe kapatılırsa yoğunluk tamamen ortadan kalkar. 
Hamamizade önünden Yomra istikametine yolcu taşıyan minibüslerin kapasitesi kesinlikle iki katına çıkartılmalı. İki minibüs yerine 25 kişilik yarım otobüs uygulamasına geçildiğinde, o bölgedeki araç sayısı da yarı yarıya düşer. Orası da nefes alır.
uzunsokak-002.jpgAtatürk Alanı’nın güneyindeki köprü altı bölgesinde de tam bir keşmekeşlik yaşanıyor. Farabi ve Kalkınma’ya giden araçlar, Arafilboyu güzergahını kullanmıyor; Sağıroğlu Otel’in yanından Çömlekçi’ye ve sahil yoluna iniyor, trafiği felç ediyorlar. Gazipaşa Caddesi’nden çıkış olmadığı için doğudan gelen araçlar Arafilboyu’nda Tanjant yolunu kullanıyor, köprü altından Boztepe’ye dönüşte trafik kilitleniyor. Buna bir de oradaki batı mahalleleri ve Boztepe durağı eklenince bölge kördüğüm oluyor.
Ortahisar Meydan civarındaki trafik yoğunluğunu ortadan kaldırmak için, yapılması gerekenleri yukarıda yazdık. 

Festival gibi düğün!
  Dün sosyal medyada, tam 8 yerel sanatçılı bir düğün davetiyesi vardı. Çayırbağlı Köroğlu ailesinden Derviş Köroğlu oğlu Hakan için festival gibi bir düğün töreni düzenledi. Çayırbağı İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleştirilecek düğün töreni tam bir festival gibi. Pazar günü akşam saat 6’da başlayacak düğün, gece geç saatlere kadar devam edecek.

Ali Savaş’a geçmiş olsun!
ali-savas-007.jpg  Gazeteci arkadaşımız Ali Savaş, önceki akşam hafiften rahatsızlandı, kalbi tekledi ve Ahi Evren Hastanesine kaldırıldı. Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Personel Destek birimi başkanı Dr. Erdem Şen, “Ali beyin sağlığı yerinde, bir süre dinlenmesi gerekir” dedi. Ali Savaş, birkaç gün önce yakın dostu Halim Kaya ile birlikte Çaykara’nın yaylalarında idi. Savaş kardeşimizi bize öyle geliyor ki yaylanın yüksekliği ve soğuk suyu çarptı. Savaş’a geçmiş olsun diyoruz.

***************

  Eski Türkler ilk dönem topraktan ziyade ağaçtan yaratıldıklarına inanırdı, bu ağaç sevgisi bu millette sonradan oluşmuş değil yaradılışlarına dahi işleyen genetiklerinden geliyor, biz bazen genetiğimizden uzaklaşsak da genetiğimiz bizi bırakmıyor ve iyi ki de bırakmıyor.
  Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk'ün ağaç ve doğa sevgisini sadece devlet adamlıklarına bağlamayın, onlar da emin olun Altay'larda kök salan Türk’ün yaratılış mitini biliyordu. Akçaağaç, Kayın Türk için ne demekti biliyordular ve Çınar boşuna Osmanlı'da saygı duyulan bir ağaç değildi. Dut neden bu kadar hürmet edilen bir ağaç biliyorlardı, mezarlıkları neden Selvi başta olmak üzere ağaç korusuna çeviriyorlardı biliyorlardı.
  Örnekleri uzatmak çok mümkün ama bu kadar yeterli, sadece şunu söylemek isterim Orta Asya ve Doğu Türkistan çöllerini cennete çeviren Türklerin Anadolu'yu cehenneme çevirmeye yeminli olan siyasal İslamcıları bu genetiklerinin doğası gereği Türkiye'den def edecekler. (Metin Yılmaz)

***********

  Çanakkale Savaşı ile ilgili anlatılan kayıp İngiliz birliği hikâyesi sanki bizim zihnimizi Kaz Dağlarından başka bir şeylere kaydırmak için uydurulmuş bir mit gibi geliyor bana. Bu iş biraz İngilizlerin Hintlilerin kutsal saydığı inekleri biftek yapmalarına benzemiş sanki.
  Esasen Kaz Dağlarının başına gelen şey HES'lerle Laz dağlarının başına da gelmişti. Komünistler çevreyi koruma adına giriştiği şeyler devletin kolluk kuvvetlerini arkalarına alan çevrelerin siyasal manipülasyonuna dönüşmüştü.
Kaz Dağlarında yapılan çevre felâketinden sonra ülkedeki iktidarın gerçek röntgeni çok daha net görülebiliyor. Çok uluslu şirketlerin Ceo ağızlı memurları mesabesindeki silik kişilikler bize konuşanlar.
  Kaz Dağlarındaki orman katliamını protesto için yapılan yürüyüş nedense bana bir zamanlar Amerika'da yaşanan "altına hücum" devrini yaşatıyor. Yâni Kanadalı altın şirketi % 4 de CHP'ye verirse ve eşelediği yerleri ağaçlandırırsa ortada mesele kalmayacak gibi görünüyor.
  Diğer yandan Kaz Dağlarında yapılan orman katliamının fotoğraflarına bakıyorum, korkunç bir çevre katliamı bu. Sanki o dağlarda maden aramıyorlar da oraya büyük bir uzay üssü kuracaklar. Normalde Kanada'ya nota vermemiz ve derhal savaş pozisyonu almamız gerekiyor. Ama kiminle, ülkesinin varını yoğunu satmayı bir halt zanneden bir iktidarla mı? (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar