Trabzonspor Divan Kurulu’nda ne oldu?

Dün Trabzonspor Divan Kurulu üyesi olarak, Divan Kurulu toplantısında idik!
Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, “Yapılan son olağanüstü genel kurul öncesi hemen herkes ‘kimse aday olmaz, çıkmaz’ derken altından kalkınmaz bir borcu dile getiriyordu. Yakın zamanda bazı paralar bulunup ödenmeseydi önümüzdeki sezon maalesef lisans alamayacağımızı konuşacaktır. Ben bu konuda rahatım gerek düz üyeliğimde, yöneticiliğimde divan başkanlığımda eleştiriyi açık açık söyleyen biri olduğum için zaman zaman eleştirilmişimdir. Bu kadar iletişim sistemlerinin yaygın olduğu noktada bilgilendirme eksikliği olamaz. Keşke o zaman eleştirilen bu açık sözlülüğüm haksız çıksaydı. Bu salonlarda alkışladığınız insanlar burada yoklar. Bu yok, olmamalı” diyerek söze başladı…
Trabzonspor eski başkanı Muharrem Usta, olağanüstü kongre kararı aldıktan sonra, ‘Başkan adayı çıkmazsa devam ederim’ diye açıklama yapmıştı. Ve bugünkü yönetim, isteyerek, arzulayarak işbaşına geldi. Yönetim, göreve gelirken de kulübün borcunu harcını biliyordu. Bugün şu kadar bu kadar borç var, söyleminin hiçbir anlamı yoktur. O nedenle Divan Kurulu Başkanının söylemleri eski yönetime karşıtlığından kaynaklandığını düşünüyoruz.
Yeni tüzük!
Ali Sürmen yeni tüzük hakkında üyelerden görüş sorduklarını, 258 öneri geldiğini belirterek; “Yeni yönetimin ilk hamlesinin tüzük tadilat komisyonu kurması oldu. Kimsenin kuşkusu olmasın. Yeni yönetimin ilk hamlesi tüzük tadilat komisyonunu kurması oldu. İlk toplantı da yapıldı. Erken kararlarını takdirle karşılaşıyoruz. 3 yıldır söz verildiği halde Divan’ın engellendiği bir süreçten geçtik. Hiçbir zaman biz yapalım demedik gerçekten ihtiyacımız olan toplumun beklentilerine uygun tüzük yapılsın” dedi.
Ali Sürmen’in söylemleri gerçeği yansıtmıyor. Şöyle ki; Önceki yönetim bir tüzük kurulu oluşturmuştu. Yanılmıyorsak Ekim ayı sonu idi. Yönetimden Ahmet Çubukçu, Ali Rıza Egemen, Okan Alemdar. Yönetim, Divan Kurulu’ndan isim ister. Divan Kurulu; Muharrem Arz, Murat Taşkın ve Cahit Erdem’i önerir. Ali Sürmen de komisyondadır. Daha sonra komisyon genişletilir. Mahmut Ören, Rüştü Araz, Nizamettin Algan, Avukat Adem Kasap, Osman Çavuşoğlu, Alpaslan Özdemir, Salih Uzun, Orhan Aksu komisyona dahil edilir. Komisyonun toplantılarına Ali Sürmen katıldı mı katılmadı bilemiyoruz. Bildiğimiz, Trabzonspor tüzüğünün 90 küsur maddesinin 68 maddesinin üzerinde uzlaşma sağlandığıdır.  Olay, bu şekilde açık ve netken, Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen, yeni bir komisyon oluşturuyor. Komisyonun önemli isimleri Trabzonspor’un mevcut tüzüğünü hazırlayan veya hazırlatan isimler.
Trabzonspor için yardım kampanyaları!
Kulüpler, dernekler, siyasi partiler vs. için yardım, bağış kampanyası düzenlenmesi normaldi. Destek kampanyasını destekliyoruz. Ancak; bir yandan kampanya düzenleyeceksin, diğer yandan kulüpte 20’nin üzerinde otomobil olmasına rağmen Özkan Sümer için, 200 bin liralık sıfır km. araç alacaksın. Bu kampanyaya, aslında Özkan Sümer’in öncülük etmesi gerekir.
Özkan Sümer, basın toplantısı düzenleyerek, Trabzonspor’un ekonomik durumunu özetledikten sonra, ‘50 yıldır iç içe olduğum, teknik direktörlük başkanlık yaptığım kulübümüze benim de katkım olsun diye yola çıktım. Trabzonspor’dan ücret talep etmiyorum. Trabzonspor’a gönül verenleri kampanyamıza destek vermelerini bekliyorum’ demesi gerekirdi. Demedi, diyemedi.
Çünkü Özkan Sümer’in hedefi ve amacı da Trabzonspor’dan dün olduğu gibi bugün de faydalanmaktır.
Yönetimin, Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen’in; eski defterleri temcit pilavı gibi pişirip pişirip gündeme taşımaları anlamsız.
Trabzonspor Divan Kurulu’nda en çarpıcı konuşmaları Mahmut Çizmecioğlu ve Sabit Sabır yaptı. Çizmecioğlu; yönetimin planı, programı olmadığını söyledi. Sabit Sabır ise “Şampiyonluk önemli değil de Trabzonspor küme düşmesin, o beni ağlatır. İstanbul takımları dışında tek küme düşmeyen takım biziz, o beni derinden üzer. Trabzonspor teknik heyetini kutluyorum. 5’inci yaptılar. Ben eski yönetimin devam etmesini istiyordum. Kulübü kötü duruma götürdüler, düzeltmek de onların işi” dedi.
Trabzonspor yönetimi 40 günlük. 40 günlük yönetimi eleştirmek doğru değil. Ancak, bazı icraatlar kamuoyunda rahatsızlık yaratıyorsa, yönetim daha dikkatli olmalıdır. Serdar Bali’nin Özkan Sümer’e yönelik eleştirilerinde haklılık payı yüksek.  

***
Ramazan davulcusunun sahur vakti 'güm, güm, güm!' diye çaldığı o davul zannedildiği gibi Müslümanları hoşafa uyandırmak için değildir. Bilâkis kalbini tanrıya, dine, imana, kitaba kapatan insancıkları uykuda gafil avlayıp kalplerindeki pası, kiri, kireci biraz olsun dökmek ve hafifletmek içindir. En azından ben bu davulcu mevzusunu öyle biliyorum. (Metin Kondel)
***
Kırım Tatar Türklerinin vatanlarından sürülüşünün 74'ncü yıl dönümünde, ‘Vatan Kırım’ diyen Kırım Tatar Türklerini ve Çin işgali altında Türklükleri ve dinleri İslam için direnen Doğu Türkistan Halkını selamlıyorum.
Kırım, Doğu Türkistan gibi Türk yurtlarına ve dış Türklere sırtlarını dönüp Türklerin sorunlarına kulak üstü yatan, Türk hariç her şey olan siyasilere, Türkiye'yi tutsak eden ve Arap'a ağlayıp Arapların yasını tutan halkımız ve efendileri siyasilere Allah akıl fikir versin, ıslah etsin! (Metin Yılmaz)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar