Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

TRABZONSPOR DÜŞMANLARI

Her bireysel hatadan sonra İstanbul mütareke hükümetinin basını tarafından olayı ayyuka çıkartıp abartarak acımasızca saldırıya uğrayan Trabzon şehri yerel basını ile bir bütün olarak Ankara hükümeti edasıyla bunlara karşı direnmelidir.

Esasında Trabzonspor üzerinde uzun zamandır oyun oynandığı bir gerçektir. Bu gerçeğe hizmet edercesine, kişiliksiz, modern futbol zevkinden uzak ve heyecansız oynayan futbolcuları adeta tiyatro izler gibi seyreden seyirci olması da doğaldır. Bu da seyirci baskısını oluşturmada etkisiz kalınmasına neden olmaktadır. Nitekim Fenerbahçe maçında yüzde yüz penaltı pozisyonumuza cılız bir protestonun olması sonucu hakemler üzerinde baskı oluşturulamamıştır. Bu haksızlıkları ve kayırmacı davranışlara sessiz kalmak, sözde adaleti sağlamakla görevli olan TFF ve MHK gibi zaten taraflı olan kurumları daha da cesaretlendirmektedir.

Kendini bilmez birinin üzerinden şehri lekelemek kimsenin haddi değildir. Ancak, bazı Trabzonluların mahcup tavır almasını da anlamakta zorluk çekiyorum. Çok açık söylüyor ve iddia ediyorum, bu olay tamamen bir güvenlik sorunudur ve bu ahlaksız saldırının önlenmemesinden emniyet güçleri sorumludur. Geliyorum diyen olay öncesinde aynı tribünde direk eğilmiş ve hareket başlamıştı. Emniyet seyirci kalmayarak hemen müdahil olmalı ve gerekli önlemleri almalı idi.

TFF’nin sözde başkanı ve MHK Trabzonspor’a düşmanca tavrını her fırsatı kötüye kullanarak Trabzonspor aleyhinde sürdürüyor. Hakem denen tarafsız kalması gereken zat, maçı tatil edeceğine tribünü boşalt, zaten iki dakika kalan maçı bitir. Trabzon lobisi güçlü olmasına rağmen Trabzonspor’a sahip çıkma konusunda yetersiz veya isteksiz. Gırtlağına kadar siyasete gömülen Trabzonspor için çaba göstermekte sanırım tereddüt etmektedirler.

Anlaşılamayan bir konuda futbolcuların küfür ettiler bahanesi ile maçı terk etmeleri veya forma bırakmaları. Hakemler de tüm stadyum ‘’i…hakem’’ diye inlerken sahayı terk ederlerse ne olacak? Bu hareketler profesyonellikle ve takım ruhu ile açıklanamaz. Volkan Şen’in gitmesine sevinmekle beraber Trabzon’a mal olmuş Onur’un gitmesi üzücü olur.

Hiç bir şey için geç değil. Öncelikle kulübün siyasetin etkisinden kurtulması gereklidir. Sporu siyasetçiler değil sporcular yönetmelidir. Takım arkadaşlığı ve amatör ruhla bütünleşmek başarıyı getirecektir. Kendine özgü yapı belirlenmeli ve benimsenmelidir. Karadenizlinin kendi özgüveni ve gücü kökünden gelen nitelikleri ile etkin kılınmalıdır. Trabzon’un tarihinde bu vardır. Seyirci de bu ruha ulaşan futbolcuları kucaklayarak bilinçli şekilde desteklemeli tiyatro seyircisi formatından çıkmalıdırlar.

Hiçbir Trabzonlu suçlu psikolojisine bürünmesin, hakkı yenen Trabzonludur. Bir kendini bilmezin camiaya mal edilmesi kadar aptalca bir yaklaşım olamaz. Suçlu, emniyeti sağlamakla görevli olanlardır, TFF’dir ve MHK’dir. Beş maç değil on beş maç ceza verseler de gerçeği değiştiremez. Sportif olmayıp adli bir olaya acımasız ve sadistçe ceza verecek olanlar zaten Trabzonlu nezdinde meşruiyetini kaybetmiştir. Kirli olanlar onlardır, Trabzonspor tertemiz durmaktadır.

Sağlıcakla kalın, saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.