Muzaffer Bilazer

Muzaffer Bilazer

Trabzonspor, geçen yılın karşı tezi gibi!

Futbolda en önemli şey tanımlamaktır. Oyuncuyu ve oyunu doğru tanımlamak bu işin en öncelikli olgusudur. Abdülkadir Ömür rakip kaleye yakın yerlerde rakip ile teması sevmediği için hep bir bağlantı arıyor. Bu bazen ona alan ve zaman avantajını kaybettiriyor. Hem teknik, hem ona yakın oyunculara, yani doğru partnere ihtiyaç duyuyor rakip kaleye yakın 30 metre civarında. Ayrıca skor kabiliyeti henüz üst seviyelerde değil. O yüzden forvet arkası ve sağ kenardan öte bence daha merkez orta saha bölgesinde oyunun kurgusunda yer almalı.

Orta sahadaki dar alanların büyük oyuncusudur Abdülkadir Ömür, ani dönüş, çabukluk ve farkındalık özellikleri çok yüksek, hem baskı çabukluğu ve hem de pas becerisiyle sahip olduğu potansiyeli daha iyi seviyede kullanabilir bu bölgede. Bu durum da takıma ve takım arkadaşlarına bir çok olasılık sunacak, Trabzonspor’un bir çok sorununu çözecektir..

Abdülkadir Ömür büyük bir kariyer hayalini bence bu mevkide daha kolay gerçekleştirebilir.Bunun için Trabzonspor iyi bir sağ kenar oyuncusuna sahip olmalı ki Abdülkadir o bölgeye mahkum kalmamalı. Onun sağ kenar oynamasına takımın ihtiyaç duymayacağı bir oyuncu transfer edilmeli ve sonrasında oyunculuk tanımının en optimal mevkiinde kullanılmalı. Ama öncelikle Abdülkadir Ömür yaşadığı zihinsel güvensizliği aşmalı ve sırtındaki bu baskıyı bir şekilde motivasyona çevirmeli..

SAĞ BEK VE SAĞ STOPER UYUMU

Defansta dengeli oynayan Vitor Hugo ile hamleli oynayan Edgar’ın görüntüsü iyi. Ancak kenar bek oyuncuları ile uyum önemli ve şu an sol tarafı daha iyi işliyor.. Ama sağ bek ve sağ stoperin birbirini tamamlayamayan yapıları Trabzonspor için her zaman sorun teşkil edecek gibi duruyor. Kayseri maçının ilk yarısı bunun için bir göstergeydi..

OYNAMA ŞEKİLLERİ DEĞİŞEBİR

Ortasaha oyuncularının, oyun aklı ve oyun dinamizmi arasında dengeyi iyi kurmak lazım.. Backer bu iki tanımada uymuyor şu an için, o yüzdenFlavio’nun güçlü dinamizmi daha farklı bir sonuç verebilir, rakibe ağırlıklı olarak baskısı ile hata yaptıran bir orta sahaya dönüşebilir. O yüzden Abdülkadir Ömür ve Abdülkadir Parmak için doğru partneri bulmak gerekiyor.. Birbirleri için gerekirse oynama şekillerini değiştirmeli orta saha oyuncularının.

HATA YAPMAKTAN KORKMAK!

Bilal Başacıkoğlu, Teknik Direktör Avcı’nın istediği içe daraltmaları ve rakip beki takip ettiği için tercih ediliyor. Bilal’den öncelikli beklenen savunma disiplini doğru pozisyon alması. Maça başlarken tamamen kodlanmış olduğu için forvet oyuncularının yaşamaması gereken özgürlük ve inisiyatif kaybıyla oynuyor. Forvet oyuncularının maçın içinde hata yapmaktan korkmaması gerek. Risk aldıkça hücum etkinlikleri artar..

GOL BECERİSİ AZ FORVETLER

Ekuban etrafındaki diğer oyuncuların formsuzluğundan dolayı her değişiklikte mevki değiştiriyor. Neredeyse her maç 4 mevkide de oynamak zorunda kalıyor. Ekuban mevcut takımda kale önündeki en yetenekli oyuncu. Elinizde böyle yetenekli bir oyuncu varsa, O’nu en efektif şekilde kullanmalısınız, özellikle gol becerisi az olan forvet oyuncularına sahipseniz..

YANCI OYUNCU DİABATE

Diabete, şimdiye kadar verdiği izlenim tutkusuz, azimsiz, hiç bir problemi sıkıntı görmeyen takımın duygusuna uzak tabiri caizse ‘yancı’ oyuncu tipi. Bir antrenör için saha içinde duygusuz ve umursamaz bir oyuncu en büyük tehlikedir. Yani Trabzonspor’un forvet hattı içinde son sahnede yani finalde orada olmak istemeyen oyuncu fazlaydı Kayserispor maçında..

‘NE’ VE ‘NİÇİN’ SORULARI

Bir takım için oyun ve oyuncu alışkanlığı önemlidir. Trabzonspor bunun sıkıntılarını yaşayacaktır. Abdullah hoca takım duruşunu kodlamaya çalışıyor ama pozisyon aksiyonunda yetersiz şu an için takım. Gol atan takımdan gol yemeyen bir takıma dönüşen Trabzonspor geçen yılın karşı tezi gibi. Abdullah Avcı, istediği  oyunu “nasıl” yapacağını biliyor ama “niçin” istediğini gözden geçirmeli bence..

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum