Trabzonspor, GSGM ve kamuoyuna!

Trabzon’un ve Trabzonspor’un modern bir stadyuma elbet de ihtiyacı vardır. Trabzonspor bunu, herkesten çok haketmektedir.


Trabzonsporlular için bir futbol mabedi olan Avni Aker’den vazgeçilmişse eğer, eğer başka bir arayışı kaçınılmazsa, tek seçenek Akyazı olamaz.


Akyazı gibi çok tartışmalı, çok pahalı, Trabzon’a ve Trabzonspor’a büyük bedeller ödetebilecek, çok önemli değerlerimizi ve potansiyellerimizi yabancı firmalara (yerli de olabilir) feda edecek bir projenin yerini tutacak çok daha uygun yerler var.


Bu yerlerin başında da Moloz gelmektedir.


Akyazı’nın hiçbir avantajı yoktur. Oysa Moloz her açıdan büyük avantajlara sahiptir.


 


. AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR


. Akyazı, kentin batı bölümüne yakın, ancak güney ve doğu bölümlerine çok uzaktır. Avni Aker’in en önemli özelliği, yürüme mesafesinde insanların kent içindeki hareketidir. Moloz ise, kentin her kesiminden insanın yürüyerek gelebileceği bir uzaklıktadır.


. Akyazı’da çok büyük bir dolgu maliyeti vardır. Oysa Moloz için böyle bir maliyet yoktur. Zaten dolgu alanıdır.


. Akyazı için yeni bir trafik düzeni gereklidir. Bu olsa bile bir sorun yaşanabilecektir. Oysa Moloz’un iki yanı önemli yollarla çevrilmiştir. Otopark yapımına elverişlidir. Bu otoparklar, kentin günlük yaşantısında da önemli işlev görebilir.


. Akyazı için hem dolgu ve hem yapım, hem çevre düzeni, hem ulaşım maliyeti olacaktır. Moloz’da en önemli maliyet unsuru stadyumun kendisidir.


. Akyazı nedeniyle böylesine dev bir maliyetin karşılanabilmesi için Avni Aker gibi simgesel bir alanın, Yavuz Selim Stadı, 19 Mayıs Spor Salonu ve Orman sitesinin büyük olasılıkla yabancı firmalara devri gündeme gelecektir. Oysa Moloz için çok daha uygun çözümler sözkonusu olabilecek, 2011 olimpiyatları da göz önüne alındığında devletten çok ciddi bir katkı sağlanabilecektir.


 


. TRABZON EKONOMİSİ YABANCIYA TESLİM!


. Avni Aker ve çevresinin Akyazı’ya stadyum kurulması için yabancılara verilmesi halinde, bu bölge yabancıların denetimindeki bir ticaret merkezine dönüşecek, bunun ticari, ekonomik ve sosyal açıdan kente çok olumsuz etkileri olabilecektir. Ayrıca bu bölüm yetmeyeceği için yapımcıya Akyazı’da da benzeri bir ayrıcalık tanınacak, Trabzon’un üç bölümünde Forum benzeri büyük ticaret merkezleri kurulmuş olacak, Trabzon esnafı ve insanı tamamen aradan çıkacak, işletmeler kapanacak, ağır bir işsizlik sorunu yaşanabilecektir. Oysa Moloz’un seçilmesi halinde Akyazı kurtulmuş, Avni Aker ve çevresi eski statüsü geliştirerek kente hizmet vermeye devam edecektir.


. Akyazı’da giderek önemli bir kumsal oluşmaktadır. Burası gelecekte kentin en önemli plajı olacaktır. Eğer Akyazı sırtlarındaki katliam durdurulabilirse ve üst bölümleri turizm alanı olarak kullanılırsa, bu bölge Trabzon’un en önemli turizm bölge olmaya da adaydır.


 


. KAVAK MEYDAN’IN TARİHSEL DEĞERİ


Öte yandan¸ Avni Aker ve eklentileri çok önemli tarihsel değerlere sahiptir. Kavak Meydan, tarihte birçok askeri çarpışmaya tanık olmuş, bu amaçla kullanılması gereken bir yerdir. Trabzon yakın tarihine ilişkin incelemelerde, gazeteci Cevdet Alap, Faik Ahmet Barutçu başta olmak üzere pek çok yazar, bu bölge ile ilgili önemli kayıtlar düşmüştür.


Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında Kavak Meydan toplanma yeri olarak kullanılırken, birinci ve ikinci İnönü zaferleri ve kurtuluş burada kutlanmıştır. Bu mahalle ve o bölgedeki ana cadde, bilindiğinin aksine İsmet İnönü’den dolayı değil, İnönü zaferleri için o adı almıştır. (Zaten Atatürk de İsmet Paşa‘ya İnönü zaferlerinden dolayı bu soyadını vermişti) Faik Ahmet Barutçu, Kavak Meydan’da şimdi spor tesislerinin olduğu alana İnönü Meydanı demektedir.


 


. BİRKEZ DAHA DÜŞÜNELİM


Akyazı projesi sadece bir stadyum projesi olmayacaktır. Bazı kesimler bu alana büyük bir rant olanağı olarak bakmaktadır. Akyazı aynı zamanda Avni Aker ve yanındaki tesislerin, Kavak Meydan’ın anlam ve yaşamını değiştirecektir.


Bir stadyum için önemli ekonomik, tarihsel, kentsel, moral değerlerimiz ayaklar altına alınamaz. Rant ve çıkar çevrelerinin Akyazı konusundaki baskı ve oldu bittileri kabul edilemez.. Bunu yapanlar, bütün bu açılardan iyi düşünmeli, kent insanı ve uzmanlarla konuyu tartışmalıdır.


Birinci tercih Avni Aker olmalıdır. Ama ne yazık ki Avni Aker’de şu anda yapılan proje, beklentiyi karşılamaktan çok uzak bir gecekondu projesidir. Ama yine de yeni bir düzenleme yapma olanağı vardır.


Ama eğer Avni Aker olmayacaksa Moloz’daki dev bölge spor alanı olarak planlanmalıdır. Üstelik bu alan, Trabzonspor’a devredilen Haluk Ulusoy tesislerinin de yanındadır.


Trabzon’u yönetenleri, Trabzonspor yönetimini, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nü, Trabzon kamuoyunu, yazar çizer meslektaşlarımı bu konuda birkez daha düşünmeye ve bu düşünceye destek vermeye çağırıyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.