Anthony Nwakaeme futbolda ırkçılık olayları hakkında konuştu

Trabzonspor'un Nijeryalı yıldız oyuncusu Anthony Nwakaeme futbolda ırçılık olayları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Maruz kaldığı ırkçı saldırıları anlattı.

Trabzonspor Haber 24.06.2021, 14:13 24.06.2021, 14:14
Anthony Nwakaeme futbolda ırkçılık olayları hakkında konuştu

Trabzonspor'un başarılı oyuncusu Anthony Nwakaeme BBC'ye verdiği röportajda futbolda ırkçılık sorununa değindi. İsrail'de oynadığı dönemde maruz kaldığı ırkçı saldırılar hakkında açıklamalarda bulundu. 

trabzonspor-nwakaeme.jpg

Irkçılık yayılmaya devam edecek

Trabzonspor'un İsrail ekibi Hapoel Beer Sheva’dan transfer ettiği yıldız kanat oyuncusu Anthony Nwakaeme, ırkçılık sorunun azalmadığını aksine büyükmekte olduğunu söyledi. Nwakeme, "Her yere yayılmaya devam edecek ve futbol bundan ne zaman kurtulacak bir şey söyleyemem” dedi. 

nwakaeme-trabzonspor.jpg

Maccabi Haifa taraftarı maymun sesi çıkartıyordu

Maccabi Haifa deplasmanında maruz kaldığı ırkçılık saldırılarını anlatan Anthony Nwakaeme, "İsrail’de oynadığım dönemde, Maccabi Haifa deplasmanına gittiğimizde ırkçılığa maruz kaldım. Sahanın ortasında, bana hakaret edenlerin kazanmasına izin vermemeye karar verdim. Haifa taraftarı maymun sesleri çıkartıyor ve beni yuhluyorlardı. Ben de döndüm, direkt onlara baktım ve sonrasında güldüm” şeklinde konuştu.

nwakaeme.jpg

Irkçı saldırılarla beni bozmalarına izin vermedim

Sonrasında tepkisini gören taraftarların kendisini alkışladıklarını ve tezahürat yapmaya başladıklarını ifade eden Anthony Nwakaeme şunları kaydetti: “Benim reaksiyonumu görür görmez, yaptıkları şeyin üzerimde hiçbir tesiri olmadığını anladılar ve beni alkışlamaya, bana tezahürat yapmaya başladılar. Onlara meydan okuyabilir ya da bir şekilde maçı durdurtabilirdim. Ancak sahadaki oyunumdan keyif alıyordum. Güçlü olduğumu ve destekledikleri takımın işini zorlaştırdığımı hissediyordum. Beni işimden alıkoymalarına, negatif reaksiyonla beni bozmalarına izin vermek istemedim.”

nwakaeme-romanya.jpg

FIFA ve UEFA ırkçılık ile savaşıyor ama...

Bir dönem Romanya'da forma giyen Anthony Nwakaeme ırkçılık sorunu ile alakalı ayrıca Style Guide isimli bir dergiye röportaj verdi. 

Bu dergiye verdiği röportajda da ırkçılığın sosyal bir sorun olduğuna ve toplumu reforme etmeden bunun çözülemeyeceğine değinenen Nwakaeme FIFA ve UEFA'nın ırkçılık ile savaşmada etkisiz kaldığını ifade etti. Nwakaeme, "Geçmiş yıllarda da görebilirsiniz. FIFA ve UEFA, ırkçılığa karşı savaşıyor. En azından öyle görünüyor. Ama her sezon olaylar oluyor. Olmaya devam ediyor. Yetkililer ne kadar kampanya yapmaya ve basit tehditlerle uğraşmaya devam etseler de ırkçılar sezon bitmeden o ya da bu şekilde tekrar başlarını kaldırıyorlar."

anthony-nwakaeme.jpg

Anthony Nwakaeme: Bu ırkçı kişilerin sorunu 

Futbolu lekeleyen ırkçılara bakış açısını özetleyen Nwakaeme bu konudaki düşüncesini, "Şahsen, beni sevseniz de sevmeseniz de tacizlere aldırmamaya karar verdim. O zaman bu ırkçıların sorunu oluyor. Benim için ırkçı olsa da bir kişi, bu onun sorunu. Hem futbol oynamak hem de eğlenmek için yaşıyorum. Benim için en önemli şey bu." şeklinde açıkladı.

Yorumlar (0)