Trabzonspor bayrağını kesen işletme sahibi açıklamalarda bulundu!

Trabzon’da Trabzonspor bayraklarını keserek tepki toplayan işletme sahibi Ercan Yavuz, açıklamalarda bulundu.

Trabzonspor Haber 26.03.2022, 13:37 26.03.2022, 14:09

Trabzonspor’un şampiyonluğa yaklaşmasıyla şehir bordo mavili bayraklarla donatılmaya başlandı. Birçok işletme sahibi büyük bayraklar yaptırarak caddeleri süslerken, bir iş yeri sahibinin işletmesine bağlanan Trabzonspor bayraklarını kestiği anlar videoya çekilerek sosyal medyada paylşaılmıştı. 

Meydan alanında Büyükşehir Belediyesi tarafından asılan Trabzonspor bayraklarını kesen iş yeri sahibi Ercan Yavuz'un o görüntüleri, sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Trabzon’da meydan parkında özel bir klinik işleten Ercan Yavuz, Trabzonspor bayraklarını kesmesinin ardından gelen tepkiler üzerine basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Dün akşam gerçekleşen olayla ilgili konuşan Ercan Yavuz, şunları söyledi:

"Dün akşam gerçekleşen olay, basit bir insani ve kişisel özgürlük hakkı olarak gördüğümüz konunun üzerinden öyle bir noktaya geldi ki sosyal medya ağırlıklı ciddi bir linç girişimine maruz kaldık. Böyle bir kampanyanın istenmeyen sonuçlar doğurabileceği; bana, aileme, Trabzon’a ve Trabzonspor’a belki de zarar verebileceği endişesiyle böyle bir bilgilendirme toplantısı yapmayı düşündüm.

"Olayın Trabzonspor ile ilgisi yok"

Olay dün akşam gerçekleşiyor. Ne bayrakla, Trabzon ile ne de Trabzonspor ile alakalı bir olay… Akşam saatlerinde  kendilerini tanıtmayan kişilerin çıkış saatlerinde binanın dış cephesinde bazı bayraklar astıklarını gördüm. Kendilerine izin ve haber almalarının gerekli olup olmadığını sorduğumda; 'Biz böyle bir şey yapmıyoruz. İzin de almıyoruz. Size de sormadık. İstediğiniz şekilde şikayet edebilirsiniz ya da davranabilirsiniz. Biz bunları astık, asıyoruz.' dediler. İzin isterlerse kesinlikle izin vereceğimizi, izin istemedikleri sürece bu eylemi durdurmaları gerektiğini söyledim. Buna da yanaşmadılar. Cevapları oldukça kaba, kibarlıktan noksan, nezaketsiz, sevimsizdi. Bu üslup sonrası gerçekleşen bir olay. Tekrar söylüyorum; olayın Trabzonspor ile bir ilgisi yok.

"Trabzonspor'un resmi dergisi kapağına fotoğraflarımı bastı"

Trabzon doğumluyum, ailem de Trabzonlu. 16 yıldır bu işletmenin sahibiyim. Hem özel hayatımı hem de meslek hayatımı olabildiğince gözlerden uzak yaşamaya çalışan biriyim. Aktif bir sosyal medya kullanıcısı değilim. Bu bağlamda bunları söylemeyi bile kendim için çok hoş bulmasam da Trabzonspor ile bağmı belki biraz da mecburiyetten anlatmak zorunda kalıyorum. Ben Trabzonluyum, Trabzonsporluyum, Trabzonspor’un kongre üyesiyim. Aidatlarımı zamanında yatıran bir üyeyim.

Trabzonspor’a geçmişten bugüne kadar verdiğim desteklerin karşılığında Trabzonspor’un resmi dergisi benim fotoğraflarımı sınırlı sayıda da olsa dergi kapağına bastı. Yani benim Trabzon ile Trabzonsporlulukla ilişkili belki takdir edilecek bir yanım olabilir, eleştirilecek bir yanım kesinlikle yok.

"Sosyal medyada bana saldıranlardan daha Trabzonsporluyum"

Geçmiş yıllarda Trabzonspor’un maçlarını stadyumda izlemiş birisiyim. Sağlık sorunlarım sebebiyle son yıllarda evimde ve ekranlar karşısında maçları izliyorum. Meseleyi bireysel ve kişisel bir özgürlük meselesi olarak değerlendiriyorum. Ben Trabzonluyum ve Trabzonsporluyum ama başka bir şehirden, başka bir takımlı veya futboldan ilgilenmeyen bir birey de olabilirdim. Bunu da kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Trabzon’da yaşıyor olmak elbette ki saygı çerçevesinde Trabzonsporlu olmayı gerektirmiyor. Bu örnekle ben sosyal medyada bana saldıranlardan daha değerli bir Trabzonsporlu olduğumu söyleyebilirim.

"Trabzonspor'un neşeli günlerinde kişilik haklarımızdan bahsetmek lüks oldu"

Kişisel özel işletmeme haber vermeden izin istenilirse de kendilerine yardımcı olunarak bu işin gerçekleştirilebileceği açık ve belliyken bunu kendilerine sorduğumuzda ne kimlikleri verip ne de kaba davranmamayı tercih etmemeleri sebebiyle gerçekleşen talihsiz bir olaydır. Bir arkadaşımın ifadesidir bu bunu da söylemek isterim; Trabzonspor’un neşeli günlerinde bizim kişilik haklarımızdan söz etmek belki biraz lüks oldu. Böyle bir döneme rastlamış olduk. Bu da bizim için bir talihsizlik oldu. Hem bana hem de takip edenlere çıkartılacak bazı derler gerçekleşmiş oldu.

Trabzonspor bu şehrin takımı, bu neşe inşallah devam edecek. Trabzonspor inşallah mutlu sona ulaşacak ve ben inanıyorum ki; ben bana ve bu işletmeye saldıranlardan daha fazla sevineceğim.

"Buralara kadar varacağını düşünmedim"

Yavuz, bu bayrakları keserken hiç bu olayın buralara kadar varacağını düşünmediniz mi şeklinde gelen soruya ise “Kesilen bayrak kamuya ait bir yerde olan bir bayrak değil. Özel işletmenin sorumlularından haber vermek ve izin istemek asgari bir nezaket gereğidir. İş yer sahibini sorumlusunu azarlamak, tehdit etmek, ‘Yaparız sizi ilgilendirmez’ şeklinde ifadeler kullanarak zor kullanmak hatadır yanlıştır. Tabiki bayraklar kesilmemeli. Bizden yardım isteseler yardım edebileceğimiz bir konuda bu işi yapanların eksikliği neticesinde bu olay buralara kadar geldi. Bu olayın buralara kadar geleceğini elbette tahmin etmedim. Bu da açıktır. Trabzonspor bayrağıyla veya Trabzonspor ile bir mesele değildir. Trabzonspor dergisinin kapağında kolay yer alınamayacağını, hangi desteklerle bunun olabileceğini de zannederim tahmin edebiliyorsunuz. Benim kendi takımıma zarar vermek gibi bir anlayışımın olmayacağını da tahmin edebiliyorsunuz." şeklinde cevap verdi.

Haber: Furkan Çelik

Yorumlar (13)
Bay beyin 5 ay önce
Ne kadar bayrakları asan yanlış yapsa kestiğin bayrağa dikkat edeceksin iki hata bir doğru etmez özür dilersin bahane arkasına sığınmadan
Ercan 5 ay önce
Trabzonlu değilim, trabzonsporlu değilim fakat bu arkadaş diliyle ne kadar trabzonlu, trabzonsporlu olduğunu iddia etsede ne trabzonlu olabilmiş ne trabzonsporlu, o şehirde yaşıyorsan o bayrağın ne olduğunu bileceksin, sevmesen bile saygı duyacaksın, öyle ticari kaygılarla trabzonlu ayağına yatmayacaksın, bi artislik yaptıysanda kıvırmayacak sonuçlarına katlanacaksın. Bursadan selamlar.
Mehmet Sağır 5 ay önce
Özrü kabahatinden büyük. Bazı bayraklar asılmış mış. Ulan ne bayrağı o. Ha rengini bilmezsin anlarım. Acıklama çok komik.
Fikret yıldız 5 ay önce
İki bayrak var bir tanesi Türk bayrağı ikincisi Trabzonspor bayrağı Bu ikisin dokunulmaz olduğunuda mı bilmiyordum
Feyzullah 5 ay önce
Futbolla hiç ilgim yoktur Trabzon'lu olduğum için Trabzonspor'luyum futbolla bütün ilişkim bu kadar yani
Lakin bordo mavi renkler sadece spor klübünü değil komple o şehri temsil ediyor ve o bayrağı kesmenin açıklanabilir bir izahı yoktur
msnf 5 ay önce
Size sonuna kadar hak veriyorum sayın Ercan.Bu bayrağı saygısızca izin almadan asan o bayrağa her türlü anlamı yükleyen maganda bir taraftar topluluğu Trabzon Sporu taraftarını temsil etmiyor.Buna benzer bir olayı eski stadyumda yaşamış biri olarak bu magandaların sayılarının azalmasının tek caresi bunlara meydanı bırakmamaktan geçer.
Ahmet 5 ay önce
Boş konuşuyorsun Mevzu Türk Bayrağı ve Trabzonspor bayrağı oldumu kimseden izin almaya gerek yok. O kadar asılan bayrak için izin alınmaya kalkılırsa sen düşün
E s 5 ay önce
Boş yapma şimdi
Dgh 5 ay önce
Tmm da kardesim ne alaka asilan sonucta ts bayragi hosgorulu olmaliydin yaptigin davranis yanlisti bence..
Ali Koç 5 ay önce
Kapat git sende bayraği belliki hazmedemiyorsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın