Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen'den önemli açıklamalar

Trabzonspor'da 51. Olağan Genel Kurulu düzenlendi.  Genel Kurul’da konuşan Divan Başkanı Ali Sürmen, ‘Spor Yasası’ ile ilgili olarak kafa karışıklıklarının oluştuğuna dikkat çekti.

Trabzonspor Haber 25.06.2022, 12:37 25.06.2022, 13:29

Trabzonspor 51. Olağan Genel Kurulu’nda söz alan Divan Başkanı Ali Sürmen önemli açıklamalarda bulundu.

Ahmet Ağaoğlu ayakta alkışlandı

Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen 8. şampiyonluktan dolayı  Başkan Ahmet Ağaoğlu’nu ayakta alkışlamaya davet etti. Sürmen, “Elbette bu şampiyonlukta futbolcularımı, teknik heyetimiz ve elbette İstanbul’un tek gözlü basınına karşı bu mücadelede tüm imkansızlıklarına rağmen Trabzonspor’u hep el üstünde tutan, Trabzonspor menfaatlerini gözeten değerli basınımıza teşekkür ediyoruz. Bu fotoğrafta çalışanlar hep unutulur. Ben unutmayacağım. Çalışanlarımızdan başta Genel Müdürümüz Sinan Zengin ve Genel Müdür Yardımcısı Osman Aydın olmak üzere tüm çalışanlarımızı, o verdikleri cefakar çalışmalar, saatlerle bağlı olmayan çalışmalar nedeniyle kutluyor, tebrik ediyorum.” dedi.

Ali Sürmen konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Yalçın Orhan’a yeni görevinde başarıları diliyorum

Değerli arkadaşlar biliyorsunuz. Yakın zamanda TFF Başkanlığı seçimi yapıldı. Yeni bir heyet seçildi. O heyette de yeni göreve TFF Üyesi olarak Yalçın Orhan kardeşimiz Trabzonspor’u temsilen katıldı. Onu da kutluyoruz, tebrik ediyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.

Hacıkerimoğlu ve Büyükaydına’a teşekkür ediyorum

Sayın Başkanımız bilmiyorum Trabzonspor tarihinde var mı ama bizi de onurlandırdı TFF delegesi Divan Başkanı olarak bizi de yazdı. Bu vesileyle de orada sohbetlere, gelişmelere vakıf olduk. O akşam birçok kulüp başkanı ve delegeyle gece 1-2’lere kadar oturduk, sohbet ettik. Çok hoşuma giden bir şey oldu orada. Bunu sizinle paylaşma gereği duydum. Hem Trabzonspor’un şampiyonluk başarısı konuşuluyordu hem de başka bir şey konuşuluyordu. Federasyon eski temsilcilerimizden Mustafa Hacıkerimoğlu’nun Federasyonu’nun bir adalet temsilcisi olduğu, kendi sıkıntıları olduğunda bile ilk önce onu aradıklarını dile getirmeleri doğrusu benim hoşuma gitti. Bu nedenle eski TFF üyemiz Mustafa Hacıkerimoğlu’na ve Yılmaz Büyükaydın’a hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum, yeni yaşamlarında da onlara başarılar diliyorum.

Harcama limitlerine Federasyon mu karar verecek?

Spor yasasıyla ilgili gelişmeler oldu ve kesinleşti. Şimdi yönetmelikleri hazırlanıyor. Spor yasası üzerinde İstanbul’da yaptığımız Divan Kurulu Başkanları Toplantısı’nda da bir değerlendirme yaptık ve şu kanaate vardık. Spor yasası evet gereklidir fakat bir geçiş dönemi olmalıydı. Birden bire çok keskin bir giriş yapıldı. Şimdi herkes ne yapacağını doğrusu karar veremiyor. Bekleniyor yönetmelikler çıksın diye. Örneğin geçen TFF harcama limitlerini açıkladı. Ben şimdi şaşırdım yani; harcama limitlerini Federasyon mu hazırlayacak bundan sonra yoksa yasaya göre mi hazırlanacak. Çünkü yasa yönetimlere belli bir harcama standartı koyuyor. Diyor ki; şu kadarı aşamazsın aşarsan hem mali hem de hapis cezasıyla sorumlu tutarım seni diyor. Bizim bile hukukçu olarak kafamızın karıştığı yerde yöneticilere Allah kolaylık versin. Umarım netleştirirler.

Geçiş dönemi ayarlanmadan Spor Yasası çıkarılmıştır

Yine yöneticilerle Spor Yasası’nı tartıştığımız zaman çok haklı bir serzenişleri var. Diyor ki ‘Ben futbolcuyla 4 yıl sözleşme yapmışım. Yılda 1 milyon Euro vereceğim ona. Euro yerinde duruyor mu ki ben bütçeyi denk yapayım.’ Yani bunlar çok konuşulmadan tartışılmadan, bana göre gerekli ama geçiş dönemi ayarlanmadan Spor Yasası çıkarılmıştır. Umarım yönetmeliklerle bunları hallederler.

Rezerv Lig çok önemli

Yeni Federasyon Başkanımızın konuşmasından bir cümle çok dikkatimi çekti. Çünkü bu değerli Başkanımız Sayın Ahmet Ağaoğlu’nun da bir fikriydi. Rezerv Lig’in 2022-2023’te uygulayacaklarından bahsettiler. Umarım yaparlar ve bu çok önemli çünkü. Rezerv Lig olacaksa bunun anlamı da şu olur; altyapıların da çok önem kazanması.

Trabzon bu yönden şanslı

 Şimdi altyapılar konusunda biliyorsunuz belki Trabzon’da yeni açıklan bir kurum var: Sporcu Performans ve Yetenek Merkez. Bu kurumun başına da İsmail İnan getirildi. Kulüple de mutlaka istişarelerini de yapıyordur. Bir data oluşturulması gerekiyor. Bu çok yerde yok. Trabzon bu yönden şanslı. Antrenmana başlayan çocuğun antrenmanlar sonrası hangi noktaya geldiği bilimsel olarak tespit edilecek. Her şeyin bilimsel olduğu bir yerde altyapının da bilimsel olarak futbolcu yetiştirecek şekilde dizayn edilmesi lazım. Bunun için Sayın Başkanımızın bu konuya el atacağını ve umarım bir an önce altyapıdaki çalkantıları durultup, bilimsel çalışma yapacak kişilerle yola devam etmesi yönünde karar lamasını bekleriz. “

 Haber: Furkan Çelik 

Yorumlar (1)
Defans oyuncusu 2 ay önce
Madem Hacikerimoglu adalet temsilcisi idi niçin arkasında durmadınız? Neden korktunuz? Ya da hangi vaadlere sattınız?