Trabzonspor kan kaybediyor!

Hafta sonu iki günlük bir Doğu Karadeniz turuna çıktık. İkizdere, Ovit zirvesi, İspir, Yusufeli, Artvin, Şavşat (Kragöl), Borçka, (Karagöl), Macahel( Camili)… Toprağın bile yeşil ve yeşilin tonlarında olduğu bu yerlerle ilgili izlenimlerimi daha sonra aktaracağım. İki- üç günlüğüne de olsa buralara gidilir mi, gidilmez mi, onu da yazacağım.

***

Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, eski başkan Sadri Şener’i mahkemeye vermesi ile ilgili görüşlerimi aktarmıştım. Olayın temelinde intikam alma olduğunu öne sürmüştüm. Gelişmeler ve karşılıklı açıklamalar iddiamın doğruluğunu teyit etmiştir. İbrahim Hacıosmanoğlu ve Nuri Albayrak’ın açıklamasının anlamı budur.  İkisinin de hedefinde Özak ve Şener var. Bir başka neden de, kupa söylemi ve sonuç alınamaması!

Nuri Albayrak, Akyazı olayını gündeme getiriyor ve Akyazı’yı Faruk Özak’ın istemediğini, Özak’ın TS yönetimine baskı yaparak Sadri Şener ve yönetiminin Akyazı’dan vazgeçtiğini söylüyor.

Albayrak’ın bu iddiasında doğruluk payı oldukça yüksek.  Hatta o günlerde stadın Değirmendere’de Sanayi sitesinin yerinde yapılması bile gündeme getirilmişti.

TS yönetimi, Akyazı’nın dolgusunu yaptırabilir miydi? Nuri Albayrak, ‘Akyazı’nın dolgusunu 20 milyon dolara tamamladım’ diyor. TS bu işi yapabilirdi! Ama yapmadı.

Peki, Albayrak’ın Akyazı’ya ilgisinin nedeni neydi?

Akyazı projesinde bir kruvazör limanı ve liman sahasında bir de serbest bölge yapılacaktı.

Albayraklar, Akyazı dolgu alanında serbest bölge kurmak için mi, bu işe dört elle sarılmıştı!

Trabzon liman sahasındaki serbest bölge o tarihlerde, İran kökenli bir firmanındı. Gerçi, daha sonra Albayraklar, liman sahasındaki bu serbest bölgenin kullanımını İran kökenli firmadan devraldı. Bu devirden sonra Akyazı’daki kruvazör liman ve serbest bölge kurma işi de rafa kalktı.

Özak’ın Akyazı dolgusuna başlangıçta mesafeli durduğu bize göre de doğru. Bunun da birçok nedeni olabilir. Kaynak bulamamadan,  TOKİ’yi devreye sokamamaktan, güç yetmemesinden tutun da Albayraklar’ın işin içinde olmasına kadar birçok neden sıralanabilir.

Bütün bunlar Özak’a, bu denli ağır eleştiriler getirilmesinin nedeni olamaz, olmamalı.

İbrahim Hacıosmanoğlu, Özkan Sümer’in yıllar öncesinden Faruk Özak’a yönelik söylediği bir ifadeyi bugün, Özak için söylemesi hiç ama hiç doğru değil.

***

Seçim öncesi, Faruk Özak’a Ankara’da ziyaret edeceksin, destek isteyeceksin. Özak da görüşlerini sana aktaracak. ‘Ben Trabzonspor tarafıyım, adaylara karşı tarafsızım’ diyecek. Teşekkür edeceksin, ayrılacaksın. Ve o Özak seçimde taraf olmayacak. Seçimi kazanacaksın. Aradan bir yıl geçecek ve o Özak’a, ‘Seccedali sahtekar’ diyeceksin.

Yok böyle bir şey! Özak bu bir yıl içerisinde ne yaptı?  Tarafsız kaldı.

Peki, Özak ile senin alıp veremeyeceğin ne?  Sadri Şener’i ve ekibine destek vermesi mi?

Hacıosmanoğlu’nun Özak’a ve Şener’e yüklenmesi, acımasız eleştirmesinin birkaç nedeni var. Birincisi, Nuri Albayrak ve yönetiminin ibra edilmemesinin intikamını almak. Albayrak’ın Hacıosmanoğlu’na destek vermesi, Özak’a ve Şener’e yüklenmesi de bu görüşü teyit ediyor.

Bugün Hacıosmanoğlu’na destek veren Nuri Albayrak, bir yıl önce bu satırların yazarına Trabzon Limanında müdür Muzaffer Ermiş’in odasında Hacıosmanoğlu ile ilgili çok şey söyledi. Muharrem Usta’nın desteklenmesi gerektiğini vs. vs.

***

Trabzonspor’daki bu karşılıklı söz düellosu bana göre AKP’deki görüş ayrılıklarını da ortaya koyuyor.  AKP’nin bir kanadı İbrahim Hacıosmanoğlu ve Nuri Albayrak tarafında, diğer bir kısmı da Faruk Özak’tan yana.. Hacıosmanoğlu’ndan yana olanlar milli görüş çizgisinden gelenler, Özakçılar ise ağırlıklı olarak ANAP’tan DYP ve CHP’ye kadar diğer partilerden AKP’ye gidenler.  Ortahisar Belediye Başkanı kimi destekliyor; İbrahim Hacıosmanoğlu’nu! İl Başkanı, Salih Cora ve diğerleri kimden yana, Faruk Özak’tan…

Trabzonspor’ da olup bitenleri değişim ve dönüşüm olarak nitelendirmek yanlıştır. Bu olay birilerini itibarsızlaştırma, birilerinden intikam alma meselesidir.

Trabzonspor kan kaybediyor.. Trabzonspor itibar kaybediyor. Trabzonspor sıradanlaştırılıyor.

Trabzonsporluların mutlaka ama mutlaka bu gidişe dur demeleri gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.