TRABZONSPOR - KRASNODAR MAÇI ÖNCESİ GENEL TABLO

  Sovyetler Birliği henüz siyasi olarak dağılmadığı 80'li yıllarda soğuk varlığına rağmen Rus futbolu dünyada geçerli bir ekoldü. Ama 80'li yıllar denildiğinde akla ilk gelen Maradonalı Napoli'ydi. 90'lı yıllarda Fabio Capello'nun teknik direktörlüğündeki Milan'ı izlemek futbolseverler için bir tutkuydu. 2000'li yıllarda Arsen Wenger 'in teknik direktörlüğünde Thierry Henry'li Arsenal ve bir istikrar abidesi olarak Sir Alex Ferguson'un patronluğundaki Manchester United'ı saymak mümkündür. Günümüzde ise Real Madrid'den ayrılana kadar Cristiano Ronaldo ve Lional Messili Barselona'yı futbolun görsel şöleni içinde saymak mümkündür. Jose Morinho'nun Avrupa futbolunun hantallığını deşifre eden aykırı teknik direktörlüğü ise üzerinde düşünülmesi gereken ayrı bir konu. Ama benim en çok beğendiğim Almanların Bayern Münih ve Borissia Dortmund ile şampiyonlar liginde oynadığı 2013 finaliydi.  Almanların futbol mühendisliği bütün Avrupa kıtasını elemine etti ve kendileriyle başbaşa kaldılar. Bir yıl sonra o Alman futbol mühendisliği dünya kupasında Brezilya gibi bir futbol devini 7-1'lik bir skorla Amazon kerestelerine çıkartmıştı.
Şimdi fubolla ilgili neden bu kadar geniş bir çerçeve çizdim.
Bu futbol çerçevesinde Rusların Dinamo Moskova, Spartak Moskova, Rubin Kazan gibi kulüplerine bir tarihsel başarısı yok.
Trabzonspor üzerinden futbola bakışımız maalesef yerel kalıyor. Hatta Galatasaray’ın bile Avrupa'nın elit takımlarıyla yaptığı onca maç tecrübesine hâlâ yerel kalabiliyor. Avrupa'da futbol genel olarak bir çöküş içinde. Rusları son dünya kupası finallerinde gördük, ite kalka yarı finali ancak gördüler. Türkiye'de ise futbol doğru dürüst çiğnenmeden yutulmaya çalışılan lokma gibi. 
Takımlardaki yabancı futbolcu sayısının artmasıyla Türkiye'de futbol ciddileşti ama asla kaliteli hale gelemedi. Türkiye’de artık futbol takımları kendilerine kıyarak futbol oynayabiliyorlar. Ama diğer yandan o ciddiyet Türk teknik direktörlerinin muhafazakâr kalıplarında eriyip gidiyor.
Uzun etmeyelim. 
  Trabzonspor açısından bakıldığında Ünal Karaman'la gelen yıldan pozitif bir futbol ivmesi yakaladı. Bu yıl Avrupa Ligine kalmayı başardı. Sakat futbolcularına rağmen Süper ligde ikinciliğe kadar yükseldi. Şimdi Rusya liginin üçüncü sıradaki takımı Krasnodar ile kendi saha ve seyircisi önünde üç puan mücadelesi verecek. Artık grubundaki üçüncü maçında pozitif bir oyunla üç puanı almak ve var olan ekonomik tabloyu da kısmen düzeltmek zorunda Trabzonspor. Trabzonspor taraftarının beklentisi bu yönde. Zira Trabzonspor geldiği yerden geri dönemez. Dahası Trabzonspor bu noktaya çok daha ileri gitmek için geldi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar