Trabzonspor Kurulduğundan Bu Yana İçinde Kalan Bir İsimdi

Trabzonspor Kurulduğundan Bu Yana İçinde Kalan Bir İsimdi

TAYLAN ÜNER

  Trabzonspor eski Başkan Yardımcısı, Divan ve İstişare Kurulu üyesi, Türkiye Futbol Federasyonu eski yönetim kurulu ü yesi Taylan Üner, 20 Ocak 2020’de hayatını kaybetti.

   Taylan Üner Trabzon Lisesi mezunuydu. Arkadaşlarının neredeyse hepsi üniversite öğrenimi için İstanbul’u tercih ederken Üner tercihini Ankara’dan yana kullandı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş yaptı. Okulda en iyi arkadaşlarından biri de Uğur Mumcuydu. Uzun yıllara dayanan bu arkadaşlık Mumcu’nun vefatına kadar devam etmişti. Taylan Üner sıkı bir İdmangüçlüydü. Trabzonspor ile tanışması ise 1966 yılına dayanıyordu. Kırmızı-Beyaz Trabzonspor kurulduğundan itibaren günümüze dek her daim camianın içinde kaldı. Suat Oyman başkanlığındaki Trabzonspor’da yedek yönetim kurulu üyeliği yaptı. Faruk Nafız Özak başkanlığında ise Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 90’lı yıllarda Trabzonspor’u televizyon kanallarında en iyi temsil eden isimlerin başında geliyordu.
ARKADAİLARI ÜNER’İ ANLATTI
     
Taylan Üner’in çocuk yaşlardan itibaren dostları olan Selahattin Ahıskalıoğlu ve Erdal Atalay yarım asrı geçen arkadaşlıklarını şöyle anlattılar…
     Selahattin Ahıskalıoğlu
     Sevgili dostum Taylan, 1966’da kurulan Kırmızı-Beyaz Trabzonspor’dan günümüze kadar hep camianın içinde olan bir kardeşimizdi. Trabzonspor’un o ateşli geçen kongrelerine başkanlık yapan ve görevini her seferinde layıkıyla yerine getiren biriydi. Tarihimizde bu kongrelere en fazla başkanlık yapan isimlerin de başında geliyordu. Doğru bildiği şeyleri hiç çekinmeden, korkmadan söylerdi. Çok şık giyinen biriydi. Giydiği kıyafetlerle örnek birisiydi. Trabzonspor’u televizyon ekranlarında temsil ettiği dönemde bir gün bu seyircinin de dikkatini çekmişti ki bir yayında, Taylan Bey Trabzonspor’u her anlamda çok iyi temsil ediyorsunuz diye methiyeler dizince Taylan’da seyirciye “Ben burada Trabzonspor’u temsil ediyorum, bu şekilde olmam lazım” diye cevap vermişti.
     
Trabzon Lisesi’ni bitirdikten sonra bizler hep İstanbul’a gitmiştik. Taylan’da Ankara’ya gitmişti. Hukuk Fakültesi’nde okuyordu. Uğur Mumcu’da en yakın arkadaşıydı. Bir anı daha anlatayım. Trabzon Lisesi’nde okurken bir münazara ekibi vardı. Ankara’da da Uğur Mumcu’nun lisesinin bir münazara ekibi vardı ve Ankara’da bir münazara yapmaya karar verdiler. Trabzon Lisesi’ni temsilen Ankara’dan Taylan, Hüseyin Günday, İstanbul’dan Mustafa Ergüney ve Kutay Akpir katıldı. Ankara’yı temsilen de Uğur Mumcu abisi Ceyhan Mumcu ve iki kişi daha katıldı. O münazarayı Trabzon Lisesi açık ara farkla kazanmıştı. Taylan Üner, CHP il gençlik kolları başkanlığı, CHP il başkanlığı görevlerinde de bulundu. Trabzon Barosu üyeliği vardı. Trabzonspor yönetim kurulu üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Hukukçuluğunun yanında abisi ile birlikte lojistik işlerinde de bulundu. Son yıllarda ise İstanbul’da eşi ile birlikte yaşıyordu. Sevgili dostumu kaybettiğim için derin üzüntü yaşıyorum. Mekânı cennet olsun.
     Erdal Atalay
  92246550_891598701262753_3124284306327863296_n.jpg   İdmangücü’nden gelip 1966’da kurulan Kırmız-Beyaz Trabzonspor’dan itibaren sürekli camianın içinde kalan bir isimdi. Taylan Üner deyince akla o gergin ve sert geçen Trabzonspor kongrelerine başkanlık yapması gelir. O kongrelerin hepsinde de görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Trabzonspor’a olan ilgisi kuruluşundan günümüze hep devam etmiştir. Trabzonlular 60’lı yılların başında üniversite okumak için genelde İstanbul’a giderlerdi. Taylan ve ben Ankara’yı tercih etmiştik. Taylan’ın amcası Ankara’daydı ve onda kalıyordu. Ben ondan bir yıl sonra gelmiştim. O dönem Hukuk Fakültesi’nde Taylan’ın yanı sıra Uğur Mumcu abisi Ceyhan Mumcu, Doğu Perinçek, Ahmet Taner Kışlalı, Adil Özkol gibi isimler de vardı. Ben sonra Tıp Fakültesi’ne geçiş yaptım ama hep Hukuk Fakültesi kantininde bulunurdum. O dönem münazara yapmak çok popülerdi. Az önce saydığım isimler Ankara’da bir liseyi temsil ederken Taylan, Mustafa Ergüney, Kutay Akpir, Hüseyin Günday’ın bulunduğu ekipte Trabzon Lisesi’ni temsil ediyordu. Trabzon Lisesi ekibi bu münazarayı kazanmıştı. Burada karşısında bulunan isimlere de dikkat çekmenizi istiyorum. İlerleyen dönemlerde gerek yazar gerek siyaset hayatında önemli bir yer tutan isimler… Okul bittikten sonra Taylan Trabzon’a döndü ve iş hayatına başladı. Trabzonspor’un kuruluş yıllarına denk geliyordu. Bunun dışında CHP gençlik kollarında yer aldı. 12 Eylül öncesinde de CHP il başkanlığı görevinde bulunuyordu. Zaman zaman sert çıkışları olan, inandığı şeyleri kendi tarzıyla anlatan, hitabet gücü oldukça yüksek bir kardeşimizdi. Türkiye Futbol Federasyonu’nda temsilciliği 70’li yılların ikinci yarısına dayanır. O dönemde de oldukça önemli işler yapmıştır. Faruk Nafız Özak’ın ikinci döneminde beraber yöneticilik yaptık. O Başkan Yardımcılığı koltuğunda oturuyordu. Trabzonspor’un hukuksal konularıyla ilgilenirdi. Trabzonspor’a maddi manevi katkıları olmuştur. Kulüp tüzüğüne çok hâkimdir ve kendi doğrularını dile getirirken hiç çekinmemiştir. O dönem Trabzonspor’un televizyonda en iyi temsil edildiği dönemdir. Bunda Taylan Üner’in payı oldukça büyüktür. Hitabet yeteneğini de kullanarak oldukça güçlü konuşmalar yapmıştır. Hatta bununla ilgili olarak beraber Trabzon’a giderdik. Onu gören herkes Taylan Bey hoş geldiniz, Taylan Bey nasılsınız gibi şeyler deyince o da yahu Trabzon’da onlarca yıl kaldım. Parti il başkanlıkları yaptım, Milletvekili adayı oldum, avukatlık yaptım kimse tanımazdı. Trabzonspor’da Başkan Yardımcılığı yapıp televizyonlara çıkınca herkes beni tanımaya başladı diye de esprili bir söylemi olmuştu. İstanbul’dan Trabzon’a en çok maça giden isimlerden biriydi. Onunla maç izlemek de sıkıntılıydı. Çok çabuk sinirlenirdi. Çok gergin olurdu… Böyle anılar çok tabi, kolay değil yarım asrı geçen bir dostluğumuz vardı. Dostumuzu kaybetmenin acısını yaşıyorum. Mekanı cennet olsun.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.