Trabzonspor nasıl kurtulur?

Türkiye Süper Ligi’nin 4 büyük kulübünün devlete, bankalara, teknik kadroya, kişilere vs. borcu eski para ile katrilyonlarla ifade ediliyor.
En fazla borcu olan kulüplerden biri de Trabzonspor… Bordo- Mavili kulübün borcu bir milyar TL’ye(bir katrilyon) yaklaştı, belki de geçti.
Trabzonspor’un, bu borcu sıfırlaması bir yana aşağı çekmesi de mucizelere bağlı. Çünkü kulübün gelirinin en az yarısı faize gidiyor. Trabzonspor’un yıllık 200-250 milyon lira geliri varsa, bu paranın en az 100’ü faiz için bloke ediliyor.
Borç da her yıl otomatik olarak artıyor.
Trabzonspor, gelirini arttırmak için öncelikli olarak iyi bir takım kurmak ve sahada da iyi netice almak zorunda. Yarışmacı bir takım kuramadıktan sonra, gelirler yarı yarıya azalır. Bu da kulübü iyice uçuruma sürükler.
Borcu azaltmak için, iyi takım kuracaksın, masrafları azaltacaksın ve yeni gelir kaynakları yaratacaksın.
Trabzonspor’u yönetenler, bunları yapsalar bile kademeli olarak da borcu azaltma şansları yok denecek kadar az.
Bu durumda yapılacak işlerden biri; Trabzonspor’un sahibi olan Trabzonspor A.Ş.’nin yasal düzenlemelerden sonra satılmasıdır.
Bugün Avrupa’nın büyük kulüplerinin çoğunun sahibi veya sponsoru vardır.
İspanya’nın köklü kulüplerinden Atletico Madrid kulübünün büyük hissedarlarından Çinli Dalian Wanda Grup, kulübün borçlarını azaltmak için yüzde 17’lik hissesini Pacific Grup’a satmış.
Trabzonspor’un merkezi, sahası vs. Trabzon’da olduktan ve Trabzon’u temsil ettikten sonra sahibi Türk, Rus, Arap, Çinli olmuş, artık çok da önemi yok.
Trabzonspor’un borcunu üstlenerek satın alacak firma veya kişi, bu işi direkt veya dolaylı olarak para kazanmak veya hobi olarak yapacak. Bu durumda kulübün kazanması için ayrıca yatırım yapması, kadroyu zenginleştirmesi gerekecek. Trabzonspor sonuçta yarışmacı bir kulüp olacak. Taraftarın, takıma ve kulübe gönül verenlerin isteği ve arzusu da bu değil mi?
Paris St’ni Arap veya Chelse’yi Rus işadamları aldı diye, Fransızlar ve İngilizler takımlarını boykot etmediler. Üstelik stadı doldurdular.
Trabzon’da ve Türkiye’nin önemli kulüplerinde satışa karşı çıkılmasının nedeni; bu kulüpleri sahiplenen, yönetici olan ve olmak isteyen azınlığın beklentileridir.

Hasan KURT.l

***************

Dargınları ve uçları barıştıran adam!

darginlari-ve-uçlari-(2).jpg

Trabzonspor Kulübü Divan Kurulu’nun 17 Şubat cumartesi günü kongresi var. Trabzonspor Kulübü Derneği tüzüğünü irdelediğimizde Divan Kurulu’nun temsili bir görev olduğunu, hiçbir yetki ve yaptırımı olmadığını görüyoruz.
Divan Kurulu; bir yerde danışılmayan ihtiyarlar heyeti gibi bir kurul.
TS Divan Kurulu Başkanlığını üç yıldır Ali Sürmen yapıyor. Sürmen, Nadir Saral ile yarışmış ve seçimi az farkla kazanmıştı.

darginlari-ve-uçlari-(1).jpg
Ali Sürmen, ekibinde bir iki değişiklik yaptı ve tekrar aday olduğunu açıkladı.
Sürmen’in, rakibi Şükrü Kuleyin. Şükrü Kuleyin, Ankara’da yaşıyor. Trabzonspor ile yatıp Trabzonspor ile kalkıyor. Yaz-kış takımın peşinde maçlara gidiyor. Son genel kurulda Divan Başkanlığı yaptı.
Şükrü Kuleyin’i, genelde, 40’lı 50’li yaşlardaki gençler destekliyor. Divan Kurulu bir başkan 8 üyeden oluşuyor. 9 üyenin 5’inin, kulübün asli organlarında en az üç yıl görev yapma şartı var. Önceki seçimde bu şarta uyulmadı ancak iki tarafta birbirlerine itiraz etmedi. Bu seçimde Şükrü Kuleyin aday olduğu için herhalde şartlara uyulacak.
Kuleyin, aday olunca Sürmen’i destekleyen ekip telaşlandı. En son kapısı çalınacak, dargın ve kırgın eski yönetici ve divan üyeleri aranır, hatta etkisi ve yetkisi olmayan yönetime alınır oldular.
Kendisine göre seçimi kazanan Şükrü Kuleyin, aday olmakla aslında çok önemli bir iş yaptı. Yolda karşılaşsalar, ya birbirlerini görmezden gelenleri veya yollarını değiştirenleri bir yerde buluşturdu. Trabzonspor’a bugün değil her zaman demek ki Şükrü Kuleyin gibiler lazım.
Sürmen’e de Kuleyin’e de başarılar dileriz…

*********

Öztürk’ün sitemi ve kart vurgunu!

Günebakış Gazetesi, geçen hafta Trabzon Büyükşehir Belediyesi otobüslerinde kullanılan kart ve bilet uygulamasındaki Sayıştay raporunu yayımladı. Raporda, Büyükşehir Belediyesi’nin ilk etapta bu uygulamadan 2 milyon liralık zarara uğradığı iddia edildi. Ve ayrıca işin devamının olduğu ve 2. etabın henüz incelenmediği kaydedildi.
Haber, Günebakış’ın özel haberi. Ali Öztürk, haberi ertesi gün diğer yerel gazetelerin, ajansların, internet sitelerinin kullanmadığını, bunun da özellikle yerel gazeteler için kötü bir adet olduğunu söylüyor. Bu kötü adeti maalesef zaman zaman Öztürk’ün gazetesinde de görüyoruz.
Günebakış’ın haberi gerçekten her yönüyle önemli bir haber. Buna itiraz etmiyoruz. Haberi diğer yayın organlarının görmemesinin nedenini Ali Öztürk, bizden daha iyi bilir.
Kuzey Ekspres olarak ertesi gün de olsa haberin üzerine gitmememiz hata idi. Ancak, daha sonraki günlerde Yerin Kulağı köşesinde konu ile ilgili birkaç satır da olsa yazdık.
***

Bu haberin bir de perde arkası var.
Büyükşehir Belediyesi’nin kart ve bilet uygulamasında bu vurgunu yaptığı iddia edilen firma, kimin? Bu firmayı siyaseten birileri koruyor mu, korudu mu? Bu firma Büyükşehir Belediyesi’nden bu işi kimin, kimlerin tavassutu ile aldı?
Büyükşehir Belediyesi’nde bu işi kim, kimler takip ediyordu. Firma ile Büyükşehir Belediyesi ne tür bir anlaşma yaptı ki firma, Büyükşehir Belediyesine vereceği para için Vakıfbank’tan üç yıllık 530 bin lira promosyonu nasıl aldı? Firma, benzer işleri başka belediyelerde de yaptı mı?
Dün Ankara’dan arayan bir isim, firma sahibinin Türkiye’yi terk ettiğini ve Rusya’ya kaçtığını iddia etti. Firma sahibi gerçekten Rusya’ya mı kaçtı?
Bundan sonra yapılması gereken iş, bu soruların cevabını bulmak! Kuzey Ekspres olarak, olayı takip edeceğiz, bulabilirsek kamuoyu ile paylaşacağız. Bulup da yazamayan olursa ve Kuzey Ekspres’e iletirse yayınlayacağız.

Kuzey Ekspres

 

Önceki ve Sonraki Yazılar