“TRABZONSPOR NEYSE TÜRKİYE DE ODUR”

“TRABZONSPOR NEYSE TÜRKİYE DE ODUR”

İYİ Parti aday adayı Sinan Değer, ekonomik çöküşe bu benzetmeyi yaptı

İyi Parti Trabzon Milletvekili Aday Adayı Sinan Değer, gazetemizi ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundu.
**
Milletvekili aday adayı Sinan Değer, “Trabzonspor borçlandırılarak yönetilmiş, zor duruma sokulmuştur. Trabzonspor’a baktığında Türkiye’nin durumunu görüyorsun. Trabzonspor nasıl idare edilmişse, Türkiye’de öyle idare edilmiştir” dedi.
80’li yıllardan beri siyaset dünyasının içinde olan ve bugün Türkiye’nin yeni kurulan partisi İyi Parti’den Trabzon Milletvekili aday adaylığını açıklayan Sinan Değer, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar yaparken geçmişle de kıyasladı.
İşte o sohbetimizden öne çıkan soru ve cevaplarımız ;

Kendinizi tanıtır mısınız?
Trabzon’un Akçaabat İlçesi’nde eski adı Haçka mahallesi olan şimdiki Düzköy İlçesinde dünyaya geldim. İlkokul tahsilime orada başladım. Daha sonra babamın memuriyet nedeniyle merkeze göç etmek durumda kaldık. Eğitim hayatıma kara lastikle başlayıp oradaki başarımın ardından iş hayatı, siyasi hayatı olan bir bireyim.
BABASI BELEDİYE BAŞKANIYDI
Siyaset hayatınız babadan geliyor değil mi?

Babam Düzköy’de Anavatan Partisinden belediye başkanlığı yaptı. Seçim kaybetmeden görevini bir başka arkadaşa devrederek siyasi sahneden böylece çekilmiş oldu. Ben o dönemde Anavatan Partisinde 9 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Siyasete başladığım yıl 1986, yer ise Akçaabat’tır. Akçaabat’ta Allah selametini versin Mehmet Çakıroğlu, milletvekili döneminde onun ricası ile Doğru Yol ilçe teşkilatına başladım. Askerlik hayatımdan sonra ilçe teşkilatında siyaset hayatımıza devam ettik.
YENİ KURULAN PARTİYE KATKI
İyi Parti Ankara’dan mı size ‘Aday ol’ teklifi geldi?

Hayır, Ankara’dan teklif gelmedi. Bu adaylığıma kendim karar verdim. Daha önce siyaset yapmış olduğum arkadaşlarım Trabzon’da İyi Parti’nin katkıya ihtiyacı olduğunu söyleyerek beni teşvik etti. Bizim için Trabzon ve Türkiye’miz için hayırlısı ne olacaksa o olsun.

dsc_0106.jpg
Ön seçim olsaydı daha mı iyi olurdu?
Partimizin tüzüğünde ön seçim var. Ancak zamanımız olmadığı için ön seçim yapılamadı.
HALK UMUT ARIYOR
Sahada durum ne?

Evet sahadayız. Geçmişe kıyasla çok farklı bir tablo görüyorum. Çünkü çok rahat siyaset yapabiliyoruz. Halk bizden kaçmıyor. Eskiden öyle değildi. Bir şekilde kaçma gereksinimi hissediyorlardı. Şimdi gözlerimizin içine bakıyorlar, umut arıyorlar. Devlet memuru olanlarda bir çekingenlik oluyor.
“İNSANLAR KORKUYOR”
 Bugün devlete çalışan insanlar siyasi anlamda en küçük konuşma yapmakta veya görüntü vermekten kaçınıyorlar. Ben 12  Eylül’den sonrada siyaset yaptım. 86 dönemi 12 Eylül Askeri Vesayet dönemidir. O dönemde çok rahat siyaset yapmıştım. Biz askerden, polisten, devletten hiç çekinmeden siyaset yaptık. Şimdi öyle bir çekince varsa bu Türkiye’nin ne durumda olduğunun göstergesidir. Milletvekilliğine talip olmamızın ana nedenlerinden birisi budur. Türkiye’nin normalleşmesi için bu işe girdik. Biz bunu başarabilirsek, tüm görüşlere tüm siyasi görüşlere kucak açan bir parti olarak bu renkleri meclise taşımak istiyoruz. Bu renkler Türkiye’nin zenginliğidir. Ülkemizin bunları değerlendirmesi lazım.
“ESNAF FERYAD EDİYOR”
Sizce vatandaşın ekonomik durumu ne?

Devlete vergi ödemeye çalışan, ticaretten geleceğini sağlamaya çalışan esnaf feryat ediyor. Türkiye’nin ekonomisini ilk etapta yönlendiren insanlar küçük esnaflardır. Ben küçük esnaftan “Allah şükürler olsun işlerimizi iyi, çok memnunuz” cümlelerini duyamıyorum. Bu ekonomik kaygılar ve sıkıntılar sandığa yansıyacaktır. Siyasi tecrübelerim bunu gösteriyor.
“KINAMAKLA OLMAZ”
Bunun dışında gelen siyaset hakkında konuştuğumuz zaman, Türkiye’nin dış politikası takdir ederseniz ortada, herkese tek tek anlatmaya gerek yok. Hepimiz aynı ortamda yaşıyoruz. Filistin, İsrail’le olan durum ortada, one minute demekle, kınamakla olmuyor. Fransa, İngiltere’de kınıyor. Ne diyorlar, “Aşırı güç kullanamamalılar”. Bu ne demek oluyor? Güç kullanmalılar. Ama aşırı kullanmamalılar.

dsc_0270.jpg
FABRİKA VAR MI FABRİKA
Eskiden tekel, tütün fabrikaları vardı. Şimdi insanlar neler yapıyor?

Evet eskiden vardı. Tütün Akçaabat için çok önemli bir üründü. Ama sadece ithalata dayalı işler yapan hükümet sayesinde bu üretimde yok oldu. İstihdam çok önemli. Devletin buraya yönelttiği her hangi bir yatırım yok. Özel sektörlerin yaptığı ufak, tefek şeyler var. Rakamlara baktığınız zaman Türkiye büyüdü, belki gerçek belki gerçek dışı rakamlar. Bunu bilemem. Ölçümleyecek durumum da söz konusu değil. Türkiye büyüdü. Ancak nasıl? Üretim yaparak mı, betonlaşarak mı? İnşaat işi anında belki istihdama destek vermiştir. İnşaat ile büyüdük. Türkiye borçlanarak büyüdü. Gerçek manada üreten bir Türkiye olması gerekiyor.
“TRABZONSPOR NASIL YÖNETİLDİYSE ÜLKEDE ÖYLE…”
Türkiye’nin çok büyük borçta olduğu yazılıyor.  Her dönem borç artıyor. Trabzonspor’daki olay gibi. Trabzonspor’a baktığında Türkiye’nin durumunu görüyorsun. Trabzonspor nasıl idare edilmişse, Türkiye’de öyle idare edilmiştir. Ben kimseyi kötülemek istemiyorum.  Bugüne kadar hepsi bu ülkeye hizmet etmiştir. Hepsinden Allah razı olsun. Yaptıkları iyi hizmetler için teşekkür ederiz.
“TRABZON’A NE YAPILDI?”
İnsanlar eserleriyle hatırlanacak. Trabzon’a kalıcı ne yapıldı? Allah razı olsun burada 20 bin kişi çalıştırılıyor diyebileceğim kaç tane fabrika var? Liman eskiden İran’a sürekli ihracat yapılırdı. ANAP zamanında özelleştirme gündeme geldiği zaman halk bize tepki verirdi. Bu hükümet gelir gelmez ne tekelimiz kaldı ne limanımız. Herşeyi özelleştirdiler, yok ettiler.  Devletin tekeli kalmadı. Şimdi şeker fabrikaların durumu ortada, görüyoruz.

Sümerbank’ın özelleştirilmesi doğru bir yatırımdır. Pijama yapan devlet olmaz. Ama cumhuriyet döneminde bunları yapanlardan Allah razı olsun. İnsanların ayakkabıya, çarığa ihtiyacı vardı. O zamanlar bunlar ihtiyaçtı. Çimento fabrikasını devlet kurmuştur. Ama özelleştirilmiştir. Buna hayır demem. Fakat telekomun özelleştirilmesi yanlıştır.
“ACİL KAN DEĞİŞİKLİĞİ ŞART”
24 Haziran’da yapılacak olan Milletvekilliği seçimleri için ilçe ilçe, mahalle mahalle geziyorsunuz. Daha netleşen bir liste söz konusu değil. Zor olmuyor mu?

“Ülke Her Konuda Zor Günler Geçiriyor. İktidarda Çok Acil Şekilde Kan Değişikliği Şart. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in Çizgisi Doğrultusunda Yürümeye Kararlıyız. Trabzon İl Geneline Baktığımızda Ne Kadar Emin Adımlarla Yürüdüğümüzü Görüyoruz. Bizler, Başkaları Gibi Kimseyi Ötekileştirilmeden Kardeşçe Ve El Ele Yolumuza Devam Edeceğimize Söz Veriyoruz. Trabzon İl Ve Merkez İlçelerinde Gördüğümüz İlgi Bizlerin Ne Kadar Doğru Bir Yolda Olduğumuzun Göstergesidir. İYİ Parti’nin Bir Neferi Olarak Her Zaman Çalışmaya Devam Edeceğiz. Bugünde Arsin Ve Araklı Teşkilatımızla, Başkanlarımızla, Partililerimizle Bir Araya Geldik. Hep Birlikte İyi Bir Türkiye İçin Geliyoruz.

dsc_0399-001.jpg
“AK PARTİ METAL YORGUNLUK YAŞIYOR”
Ak Parti’nin Metal Yorgunluğu Yaşadığı Ap Açık Ortada. Ak Partililerde Bunun Farkında. Ak Partili Seçmenlerininde Bir Değişimin Olması Gerektiğini Biliyor. Değişim İyi Parti İle Olacaktır. Bunun İçin Yola Çıktık. Çıktığımız Yol Türkiye’mizin Refah Seviyesini En Üstlere Çıkması Yolunda Bir İnançtır Bir Kararlılıktır. Bizde Bu Beklentileri İyi Parti Tarafından Çözeceğimizin Sözünü Veriyoruz. Emininki 25 Haziran Sabahı Türkiye Ak Parti Baskı Rejiminden Kurtulup İyi Parti İle Mutlu Günlere Koşacaktır.
GENEL BAŞKANIMIZIN AÇIKLADIĞI GİBİ…
Biz Ülkemizin Yaralarını Sarmaya Talibiz. Bakın Genel Başkanımız Meral Akşener açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Görevine başlar başlamaz sadece 100 gün içerisinde Türkiye Dayanışma Fonu’nu Kuracak Ve 30 Nisan 2018 İtibariyle Borçları Yasal Takibe Ya Da Yakın Takibe Alınmış Olan Ve De Borçları Tahsilat Şirketlerine Satılmış Olan 5 Milyon Vatandaşımızın Tüketici Kredisi, Kredi Kartı Ve Kredili Mevduat Hesaplarından Doğan Borçlarını Satın Alacak. Borcunun Faizini Dahi Ödeyemeyen, Evine Ekmek Götürmekte Bin Bir Zorluk Çeken 5 Milyon Vatandaşımız Rahat Bir Nefes Alacak”
Teşekkür ederiz.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.