Trabzonspor tüzük kongresi yapmalı

   Trabzonspor’un uzun uğraşlar sonucu hazırladığı yeni tüzüğündeki üyelikten çıkarılma maddesi başta olmak üzere birçok maddenin, keyfi ve yanlış olduğunu biz ve bizim gibi binlerce üye, kongre günü haykırmıştı. Ancak, küçük olsun benim olsun, mantığı ile hazırlanan yeni tüzük kongrede maalesef geçmişti. 

trabzonspor-024.jpgMerhum Ali Özbak’a çokları kızardı, eleştirirdi ve ‘tüzüklerin efendisi’ derdi. Özbak’ı, ‘Tİ’ye alırlardı. Ali Özbak’ı, ‘Tİ’ye alanların yaptığı tüzük ortada. 
   Trabzonspor’da yeni tüzük gereği iki ve daha fazla yıl aidatını yatırmayan 10 binin üzerindeki çoğu eski üye, üyelikten çıkarıldı. Gelen tepkiler üzerine ise TS yönetim kurulu çıkış yolu aramaya başladı. Tüzüğü hazırlayanlar, hesapta Trabzonspor’u koruma adı altında bu işi yaptılar. 
   Üye çıkarma ile bir kulüp bir dernek korunur mu? Üye, ekonomik sıkıntıya düşmüş olabilir, aidatını yatırmayı unutmuş olabilir. Yarın işi düzelir borcunu öder. Tüzüğü hazırlayanlar bu gerçeği göz önüne almadılar.
    Aslında bu yeni tüzüğü, Trabzonspor yönetim kurulu da, pimi çekilmemiş bomba gibi kucağında buldu. Yönetim kurulunun, üyelikten çıkarılma olayı ile uzaktan yakından ilgisi yok. Bunu da belirtelim.

Şimdi ne olacak? 
Bize göre yapılması gereken iş; vakit geçirmeden en kısa süre içerisinde tüzük kongresi yapılması, üyelik ve diğer iki üç maddenin acilen değiştirilmesidir. Bu zor bir iş değildir.
Bu arada yönetim, bugün yarın üyelikten düşenler için bir formül gündeme getirebilir. Palyatif de olsa doğru bir hamledir ancak çözüm, yeni bir tüzük kongresidir.
Fenerbahçe spor kulübünde üyelikten düşürülme maddesi var. İşte o madde;
MADDE 16 - 
(d) Üyelik haklarının kullanılmasının geçici olarak sınırlandırılması (askıya alınması): Ödeme planına bağlanmış giriş ücretini veya Kulübe olan diğer bir borcunu, borcun muaccel olduğu tarihten; aidat borcunu ise tüzükte belirlenmiş son ödeme tarihinden itibaren bir (1) ay içinde ödememiş olan üye veya temsilci üyenin sicil kaydına üyelik haklarının kullanımının geçici olarak sınırlandırıldığı şerhi işlenir. Üyelik kaydı sınırlanan üye, üyelik haklarının kullanımı sınırlanmış olduğu sürece seçme ve seçilme hakkı dahil olmak üzere üyelikten doğan hiçbir hakkını kullanamaz ve yararlanamaz. Üyelik hakkının kullanımı sınırlandırılan üye birikmiş borcunu yasal faizi ile birlikte ödemesi halinde üyelik kaydındaki sınırlama şerhi kaldırılır. Bu andan itibaren üye üyelikten doğan haklarını Tüzüğün 14.maddesinin (2) ve (3) nolu bentlerindeki düzenleme hükmü saklı kalmak üzere kullanabilir ve yararlanabilir, kurula katılabilirler. 
Not: 13 ve 14. Maddelerin özeti; Aidat borcu olan üye Genel Kurul ve Yüksek Divan Kurulu toplantılarına katılamaz; aidat borcunu ödemesi halinde ödemeyi takip eden iki aydan sonra yapılacak Yüksek Divan Kurulu ve Genel Kurul toplantılarına katılabilir.
***

Trabzonspor eski tüzüğünde de benzer bir madde vardı. Ve işin ilginç yanı FB kulübünün tüzüğünü hazırlayanlar, bu maddeyi 2004 yılında merhum av. Cengiz Çebi ve Ali Özbak’ın yaptıkları Trabzonspor tüzüğünden almışlardı.

*********************

Seçim Kulis….Seçim Kulus…Seçim Kulis….
   

Osman Akbulut’un ziyareti

osman-akbulut.jpgTrabzon’da seçimin çekişmeli geçtiği ilçelerden biri olan Akçaabat’ın İYİ Partili adayı Osman Akbulut, dün Kuzey Ekspres’i ziyaret etti. Seçilmesi halinde Akçaabat’ta hayata geçireceği projeleri bir kitapçıkta toplayan Akbulut, ‘Bu kitapçıktaki onca projemiz var. Akçaabat bizimle birlikte, toparlanacak ve atağa kalkacaktır. Çünkü biz, belediyeciliği kendimiz ve çevremiz için değil hemşerilerim için yapacağız. Akçaabat’ımızın bir numara olması için yapacağız’ dedi.

Gürsoy’a, Şen desteği!

gursoy-001.jpgAK Parti Arsin Belediye Başkan adayı Sait Gürsoy’a, mevcut başkan Erdem Şen’den tam destek geldi, ‘Sait bey, Arsin’de yaptığımız hizmetlerin üzerine yenilerini ekleyecektir. Arsinli hemşerilerim de bunu biliyor’ dedi. Belediye Başkan adayı Sait Gürsoy ise, ‘Erdem bey, Gönül belediyeciliğini lafta değil icraatı ile ortaya koymuştur. Biz de bu süreci devam ettireceğiz ve Arsin’imize hizmet etmeyi sürdüreceğiz’ dedi.

Sağıroğlu her yerde!

sagiroglu-017.jpgAK Parti Yomra Belediye Başkanı ve Başkan adayı İbrahim Sağıroğlu, ‘Yomralılar, Yomra için çalışanı, Yomra’ya hizmet getireni biliyor ve görüyor. Bizim seçilmeme diye bir endişemiz yok. Biz, yeni dönemin hazırlıklarını yapıyoruz’ diyor. Sağıroğlu, Yomra’nın başkanlığı döneminde çağ atladığını öne sürerek ‘Yomra bugün Trabzon’un incisi olmuşsa bu AK Parti’nin ve bizim sayemizde olmuştur’ dedi.

Sessiz çoğunluk bizim yanımızda!

sessiz-cogunluk.jpgİYİ Parti Yomra Belediye Başkan adayı Mustafa Bıyık, Yomra merkezde ve köylerinde ses çıkarmayan, olup bitenleri izleyen vatandaşların yanlarında olduğunu söyledi. Seçilmesi halinde Yomra’ya huzur, adalet, eşitlik ve kardeşliğin geleceğini belirten Mustafa Bıyık, ‘Yomra bizimle birlikte rahatlayacak. Bize karşı gösterilen ilginin sandığa yansıyacağını düşünüyorum. 1 Nisan itibarıyla Yomra da yeni bir dönem başlayacaktır’ diyor.

En rahat ilçe Araklı!

en-rahat-ilce.jpgAK Parti Trabzon İl Başkan yardımcısı Hasan Dilekoğlu, Araklı’da bir sıkıntı yaşamayacaklarını söylüyor. Trabzon’da seçimi en rahat kazanacakları ilçenin Araklı olduğunu belirten Dilekoğlu, ‘Recep başkana şimdiden hayırlı olsun, diyebiliriz’ dedi. 
Araklı’nın nabzını tutan isimlerden biri olan Yüksel Çebi ise, ilçe merkezinde esnafın siftahsız dükkan kapattığını, vatandaşın renk vermediğini söyledi. Çebi, ‘Eskiden seçimler öncesi işyerim dolar taşardı. Gelen giden olurdu. Sohbet ederdik. Bu seçimde insanlar suskun, kimse renk vermiyor’ diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar